MEDYA HABERCİSİ
Search

TÜRKİYE'DE KALİTESİZ SİNEMA VE DİZİ SEKTÖRÜ


Yabancı ülkelere dizi satıyoruz diye övünenler, bir dönem Brezilya'dan uzun soluklu saçma sapan dizileri de Türkiye'nin ithal ettiğini unutmamalı. Bu berbat dizilerin tek cazibesi ''Sürelerinin çok uzun olmasından dolayı, yayını uzun süre doldurabilmeleridir''. Yani bu diziler çok güzel oldukları için değil, yayını doldursun diye talep görüyor. Televizyon sektöründe biz buna, ''Dolgu yayını'' deriz. Öğlen saatlerinde iyi ya da kötü hangi diziyi yayınlarsanız yayınlayın zaten izleniyor. Bu kuşakta yayınlanan yapımlar Brezilya dizilerini örnek alarak basit ucuz imajla izleyici karşısına çıkıyor. ''Çoğu izleyicinin sinir olarak izlediğine her seferinde şahit olduğum'' bu diziler neden çok izleniyor? Çünkü siz ekrana ne koyarsanız, izleyicinin ''Tercih şansı çok kısıtlı'' olduğu için onu izlemek zorunda kalıyor da o yüzden. Ben şimdiden söyleyeyim, bu diziler de yabancı ülkelere yakın zamanda satılacaktır. Bu ucuz işler talep görürken, Muhteşem Yüzyıl gibi atalarımıza her saniye hakaret eden bir diziyi her ülkeye satmak da çok kolay olacaktır. Çünkü teknik olarak prodüksiyon çok iyi ve bu içerik yabancı ülkelerin ruhunu okşuyor. Osmanlı'yı bu kadar kötü bir dille anlatan zengin bir yapımı hiçbir yabancı ülke geri çevirmez. Yoksa ülkemizdeki diziler, ''Dünyada televizyon literatüründe hiçbir yer teşkil etmiyor. Bizden alt seviyede olan ülkelere dizi satmak ta bir başarı değil''. Diziyi satmak sadece bir pazarlama başarısıdır. Dizinin satılması, o dizinin güzel olduğu anlamına gelmez. 
Aşağıdaki yabancı dizi videosunu sonuna kadar izlediğinizde, yabancıların Osmanlı'ya bakış açısını ve Osmanlı'nın gücünü hissedersiniz. Gerçekten müthiş yansıtmışlar. Keşke bizim sinema sektörü de bu gücü kullanabilse.
Çok sayıda yerli & yabancı sinema filmini arşivleyerek, defalarca izliyorum. Fakat, bugüne kadar Kurtlar Vadisi de dahil bir tane bile dizi izlemedim. En fazla 1-2 bölüm izleyip, dizinin bütününü ve sonunu anlamak mümkün olduğu için beni sıkıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda, ''Taylan Biraderler'in Sır Dosyası - Xfiles'' dizisini beğenmiştim. Sonraları ilk defa, ''Osman Sınav'ın Kapıları Açmak'' dizisini izlemeye başlamıştım ama 3 bölüm sonra yayından kalktı. Bir süre sonra Osman Sınav bir tv programında bu diziyi; 'Bugüne kadarki en önemli yapımımdı ama nedense yayından kalktı' şeklinde nitelendirdi. ''Biray Dalkıran'ın Kanıt'' dizisini beğeniyorum. Zaten fragmanı gördüğüm ilk anda belli bir tarzı ortaya koymuştu değerli yönetmen dostum. Son olarak, ''Taylan Biraderler'in Muhteşem Yüzyıl'' dizisini prodüksiyon olarak çok iyi bulmama rağmen, hassasiyetlerimize aldırış etmeden amacı kötüye kullandıklarını düşünüyorum. Çünkü, bu iki kardeşin teknik yeteneğinden eminim ve  bu yeteneği kullanmamaları beni çileden çıkarıyor. Başkaları, olmayan tarihlerinden  TRUVA - RAMBO - SUPERMAN - GLADIATOR  - 300 - ROCKY üretirken, bizimkiler varolan derin tarihimizden tek kare faydalanmıyorlar. İşin kolayına kaçıp, yatak odasına giriyorlar. ''Padişahların yatak odasını değil, savaş meydanlarındaki performanslarını merak ediyoruz.'' (Muhteşem Yüzyıl benim bu yazımdan sonra aceleyle savaş sahneleri yetiştirmeye çalışmıştı ama görüştükleri animasyon şirketleri 20 bin Dolar civarı ücretler isteyince (bunu da sağlam kaynaktan biliyorum) işin ucuzuna kaçarak kreatif açıdan beğenilmeyen ve tepki çeken savaş görüntüleriyle ekrana geldi). Sonraları ne hikmetse benimle aynı adı taşıyan Isabelle ''fortuna'' isimli bir kadın karakter de diziye iliştirildi. Senarist beni kafasına çok takıyor olmalı. Bunun bir tesadüf olması mümkün değil. Beni takip ettiklerinin farkındayım tabii ki! Hazır onlar takipteyken ''Osmanlı'da Harem'' konusunda yanlış bilinen bir gerçeği de anlatmak gerek. ''Harem'' kelimesi ''Haram'' anlamındadır. Harem, erkeklerin girmesi mahrem olan yerdir. Orada Padişahın annesi, teyzesi, kardeşi vs. akrabaları da bulunur. Yani filmlerde sizlere anlatıldığı gibi; ''Padişahın hareme gidip, gel bakalım yatağıma'' diye kadın kız seçeceği 'çıplak gezilen'' bir yer değildir. Osmanlı döneminde çok merak edilen harem, yabancı ressamlar tarafından ''hayali olarak'' resmedildiği için randevu evi gibi çıplak eserler ortaya çıkarmıştır. O resimlerin hiç biri haremin içine girilip, poz verilecek çizilmiş resimler değildir. Tamamen ressamın fantezisidir! Mantıken düşünecek olursak, İslam dinine göre yönetilen bir devirde padişahın, annesi ve kardeşinin de içinde olduğu hareme gidip, ''Yatağa atacak bir kadın'' seçmesi mümkün değil. Adamın uçkuru bozuk olsa 2016'da bile ailesinin yanında bunu yapamaz. Günümüzde kaç erkek ailesinin yanından kadın kız seçip yatağa geçiyor. Mümkün değil. Biraz kafayı çalıştırın! Osmanlı'nın itibarını zedeleme çalışmaları bunlar.
Neyse, biz konumuza dönelim. Ekranlarda Fatih dizisi türedi. Fatih Sultan Mehmet'in 2 metre 5 santim boyu olduğunu dahi araştırmamışlar. Çünkü, senaristlerin işleri güçleri yatak odası olmuş! Ecdadımızı bu kadar yatakla haşır neşir hayal eden bu senaristlerin uçkurları konusunda ciddi teşhislerim var. Diğer bir konu ise Muhteşem Yüzyıl & Fatih dizilerinin her ikisinin de Tudors'tan kopyalanması. Kıyafetlerden tutun, içeriğe kadar her şey Tudors'la aynı. Zaten bizim dizileri izlerken ''Bunlar benim ecdadım olamaz, olsa olsa Avrupa'da bir krallıktır bu canlandırılan'' diyordum. İlk günden beri bunu herkesin bildiğini de sanıyordum ama çoğu izleyici bilmiyormuş ne yazık ki. Aşağıdaki videoda Tudors'un jeneriğini izlemeniz yeterli, kopyalamayı anlamak için!
* Başkaları Truva filminde gemileri kütük üzerinde karadan yürüterek Fatih Sultan Mehmet'in zekasını kullanırken, bu değerlere sahip olan bizler bırakın gemileri karadan yürütmeyi, henüz İstanbul'a giriş sahnesini bile hiçbir güçlü prodüksiyonda göremedik. (1453 isimli sinema filmi bunu başarabilecek bir girişimde bulundu.)
* Başkaları, Platoon - Er Ryan'ı Kurtarmak - Aviator - Pearl Harbor senaryoları çıkarırken, bizimkiler Kıbrıs'ta Çanakkale'deki gerçek savaşların senaryolarını denemeyi (henüz yeni düşünmeye başladırlar).
* Başkaları seri halinde Rocky filmleri yaparken, 1960-76 arasında defalarca ünvanını koruyarak dünyayı hayran eden ilk Avrupa Şampiyonu Boksörümüz Cemal Kamacı'nın hikayesi ya da dünyaca ünlü güreşçimiz Yaşar Doğu vb. hiç düşünülmüyor. (Ünal Küpeli 1991 yılında Benim Zaferim adıyla Cemal Kamacı'yı çekti ama küçük bir prodüksiyondu)
* Dünyaya, beyin, sinir ve omurilik cerrahisini öğreten Prof. Dr. Gazi Yaşargil gibi bir malzeme elde dururken, ilgi çekici ''gerilim bile mümkün'' bir senaryoyla sinemaya konuyu aktarmak hiç akla gelmiyor.
 * ''Adamlar yapmış abi'' diye imrenerek izlediğiniz o görsel efekt ve animasyonların bir çoğunu Hollywood'taki Türklerin yaptığını biliyor musunuz? Face-Off - Karınca D - Matrix - Cars - Harry Potter - Avatar - Buz Devri - Karayip Korsanları - Norton - Fantastik Dörtlü - Transformers ve birçok filmde Türk imzası var. 'İsa'nın Çilesi' filminin müzikleri de Göksel Baktagir'e ait. Bunlar sadece kısa örnekler. Yani 'Adamlar yapmamış. Adamlar bizimle beraber yapmış ama biz kendi başımıza denemeye cesaret edemiyoruz.' (Resme bakın, örnek olsun diye kendimi basitçe Avatar yaptım)
* Her Hollywood filminde neden Amerikan bayrağı ve CIA-FBI var biliyor musunuz? Çünkü hükümetleri, filmlerde bu temalara yer verenlere maddi destek & tanıtım payı veriyor da o yüzden. Bugünden sonra daha dikkatli izleyin, alakalı ya da değil her filmde küçük bir sahne bile olsa bu temalar var.
* Nicholas Cage gelip Ürgüp'te yüksek teknolojili film çekerken, bizimkiler sıradışı bir senaryoyla yüzyıllardır yerinde duran Nevşehir'e, Pamukkale'ye, Demre'ye set kurmayı hiç akıl etmiyorlar. Çünkü, göz önündekinin değeri bilinmiyor. (bu yazımızdan sonra bazı filmler çekildi)
* 007 James Bond, Taken 2 filmleri İstanbul'da çekiliyor ve bizimkiler; ''İstanbul'u kötü tanıtmış, Kapalı Çarşı'ya zarar verilmiş'' tartışmaları yapıyor. Ellerini başının arasına alıp; ''Buralarda filmleri neden biz çekmiyoruz? Biz çekmiş olsaydık, ülkemizi istediğimiz gibi güzel bir imajla dünyaya tanıtabilirdik'' diye hiç düşünülmüyor.
* History Channel Antalya'ya gidip sokakta ne kadar çocukluk arkadaşım varsa figürasyona toplayıp Düden Şelalesi'nin içine gemilerin girdiği görsel efektli bir sinema filmini 10 yıl önce çekerken, bizimkiler hayalini bile kuramıyor.
* Yıllar önce izlediğimiz ''New York'ta Son Bahar'' filminin aynı ama basit versiyonu ''Çağan Irmak'ın Issız Adam'' filmi ülkemizde izlenme rekorları kırıyor. (Din dil ayrımı yapmıyorum ve karşı değilim ama) yine Çağan Irmak'ın Yahudi hikayesi Ulak filmini bizim kanallar alıp dini filmimiz diye Ramazan ayında yayınlıyor. Bu kadar cahiliz işte.
* Başkaları, küçük bir köpek yavrusundan 'Harika Köpek' kahramanları çıkarırken, bizimkiler halen ''Bizim hiç köpeğimiz bile olmadı anne'' melankolileri yapıyor.

NOT: Geçen gün Yunanistan'tan gezisinden gelen akrabalarım hediye olarak ''Yunan Lokumu'' verdiler. Ambalajın üstünde öyle yazıyordu ama içine ve tadına bakınca bildiğimiz TÜRK CEZERYESİ olduğunu anladım. Demek istiyorum ki; ''Biz ambalajı yapmazsak başkaları kapar. Biraz kendinize gelin...''nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “TÜRKİYE'DE KALİTESİZ SİNEMA VE DİZİ SEKTÖRÜ

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com