MEDYA HABERCİSİ
Haber Ara

KADINCA DERGİSİ YENİDEN YAYINDA | BAHAR ÖZTAN

Dünyanın ilk kadın dergisi 27 Haziran 1693 tarihinde Londralı yayıncı John Dunton tarafından 'The Ladies Mercury' ismiyle haftalık olarak yayınlanmaya başlamıştı. Günümüzdeki gibi çok geniş içeriğe sahip olmayan dergi, genellikle 'Sorun söyleyelim' tarzı işler yapıyordu. Bu derginin ardından dünyada çok sayıda kadın dergisinin de temeli atılmış oldu. Temmuz 1709'da Mary de la Riviere Manley'nin ''The Female Tatler'' isimli kadın dergisi, bir kadın tarafından yayınlanan ilk dergi oldu. 
Ülkemizde de çeşitli kadın dergileri yayın hayatına başladı. Bunların içerisinde 1978 yılından itibaren ''Biz erkeklerin de aklında yer edinen KADINCA Dergisi'', Duygu Asena'nın Genel Yayın Yönetmenliğinde yayına başladı ve daha sonraları uzun yıllar yayına ara verdi. Aylar önce, sanatçım Bahar Öztan'la birlikte katıldığım Yeşilçam'la ilgili bir davette görüştüğüm Oya Demirtok, bana üzerinde 'Kadınca' yazan bir kartvizit uzattı. Derginin ismini görünce kendisine Kadınca'nın durumunu sordum. Yoğun ve heyecanlı bir şekilde derginin hazırlıklarıyla ilgilendiğini söylemişti. İşte o çalışmalar sonucu geçtiğimiz günlerde Oya Demirtok tarafından Kadınca Dergisi tekrar yayına başladı. Derginin reklam yüzü ve halkla ilişkilerini Best Model Of Turkey birincisi ve Best Model Of The World üçüncüsü Tuğçe Sarıkaya üstlendi. Dergide, Psikolog Dr. Linda Fraim, Ayşe Ersayın ve Güler Kazmacı da aktif olarak yer alıyor. 
Kasım 1986 yılında Semra Özal'a ''Eşitlik Karşılıklı Saygıdır'' başlığıyla yer veren Kadınca Dergisi, 2011 yılında da, ''Kadının Adı Zeynep Özal'' başlığıyla yer verdi. 2011 Şubat sayısının kapak konusunda ise beğenilen oyuncu Tolgahan Sayışman, Kadınca Dergisi için mutfağa girdi. Kadınca Dergisi yenilenmiş yüzü ve “S.O.S. KADINCA” isimli internet sitesinde başlatılan kampanyayla birlikte kadınların sorunlarına çözüm ararken, ihtiyaçlarına da destek olarak yayın hayatına 2011 yılının ilk aylarında ''Merhaba'' dedi.

Bahar Öztan'ın fortunaTV'deki TÜM YAZILARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN.nanomag

FTV TÜRK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Yaşam, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


0 fortunaTV.com Konu: “KADINCA DERGİSİ YENİDEN YAYINDA | BAHAR ÖZTAN

    Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com