MEDYA HABERCİSİ
Haber Ara

EN GÜZEL SU HANGİSİ? YERLİ MARKALARI SEÇİN

İçtiğimiz her şeyi seçerek alırız ama bir tek, suyu seçmeyiz. Eskiden; ''Ne olacak ki, nasıl olsa su, iç gitsin'' düşüncesiyle ben de hiç dikkat etmezdim. Detaya inmeden anlatmak gerekirse; İsrail'in su üzerine gizli çalışmalar yaptığını öğrendiğimiz günlerde Mavi Marmara olayında İsrail'in tutukladığı bazı basın mensubu arkadaşlarımla görüştüğümde, hepsinin de aynı şeyi anlatması çok dikkatimi çekmişti. ''Bizi aç susuz bırakırlar diye düşünüyorduk ama hepimize şişe su verdiler. Çok şaşırdık ve içtik. Ardından mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler oldu'' diyorlardı (Bu konuyu yetkililer araştırmalı mutlaka!) İşte o günden itibaren ''İçtiğimiz sudan emin olmak gerektiğine inanarak yerli içecek su arayışı içine girdim.'' Bu yazıyı hazırlamaya da o zaman karar verdim. Yani bu yazıda herhangi bir reklam unsuru yoktur. 

Suyu özenle seçmeye başladıktan çok kısa süre sonra, her birinin tadının aslında çok farklı olduğunu anlamaya başladım. Bazıları yosun kokuyor, bazılarında hafif bir balık kokusu var, bazılarında toprak kokusu ve hatta klor kokusu alıyorum. Şu anda öyle bir hale geldi ki, vasat olan suyu anında anlayarak, kokusu ve tadından rahatsız oluyorum. Marka ismi vermeyeyim ama ''Her adım başı karşımıza çıkan çok yaygın olan bir marka var. Onun etiketini çıkarıp suyu bana içirseniz, anında anlıyorum o berbat suyun markasını. Geçmişte dikkat etmeyince bünyemiz kötü ya da zararlıya alıştığı için güzel zannediyormuşuz meğer! 

''İlk tercihimizi her zaman yerli malı ürünlerden yana yapalım'' tavsiyemizle, yazımıza başlarken ''Damla, Sırma, Hayat, Danone, Nestle, Erikli, Akmina'' markalarının kökenlerinin ABD'ye uzandığını belirtelim. Bazıları Türkiye'de kurulmuş ama satın alan firmaların kökeni bambaşka. Mesela fotoğrafa karşıdan bakınca Avrupa'da bir ülkenin malıymış gibi görünen bazı markaların aslında kuruluş yapısı ve kökenlerine bakınca gerçeğin hiç de öyle olmadığı anlaşılıyor. Bu firmaların ''Biz global markayız'' diyerek pazarlama mantığıyla kelime oyunu yaptığına dikkat çekerim. ''ABD ile bir alakamız yok diyen Nestle Erikli'nin kuruluş hikayesinde (2 Amerikalı Kardeş) cümlesini okumak bize yeter de artar bile. Buyurun kendiniz okuyun. (Biz buraya ne yazdıysak hepsi kesin bilgidir!)


Güvenilir ve kaliteli su arayanlar için çok araştırılmış, tecrübeyle sabit ve kaynak niteliğinde bir yazı okuyacağınızı hatırlatmak isterimBazı markaların kendilerini en iyi göstermek için özel olarak hazırlattığı videolara da itibar etmemenizi önererek konumuza başlayalım. YERLİ SU MARKALARINI TERCİH EDİN 
2010/11 arasında İstanbul-Ankara yolunda Sapanca'da bir tesiste su içmek için durmuştum. Dolaplara baktım sadece Sapanca REVAN marka suyun olduğunu gördüm. İsmini hiç duymadığım, bilmediğim bu markayı almak istemedim ve içeride başka su araştırdım ama bulamadım. Mecburen o suyu alıp araca döndüm. Yola devam ederken içmeye başladığım suya bayıldım. Ben hayatımda böyle güzel su içmemiştim. Yağ gibi incecik akıp gidiyor ve hiçbir şekilde şişkinlik yapmıyor. Kesinlikle de çok doyurucu bir su. Hani ne kadar içerseniz için bir türlü yeterli gelmez ya, işte bu suda öyle kötü hislere kapılmadım. Suyu içince doyurucu olduğunu hissediyorsunuz. O güne kadar ülkemizin en rağbet gören 5 markasından birini kullanırdım ama doymadığımı ve şişkinlik hissini alırdım. Bu sebeple, Sapanca REVAN damacana suyunu İstanbul'da da kullanmak istedim ama bayii ağı sebebiyle bir türlü olmamıştı. İsmini zor hatırladığım bu suyun kapımda bir broşürünü gördüm ve suyumu hemen değiştirdim. Merkezi sistemle yönetilen profesyonel bayii ağı oluştuğu zaman yerini sağlamlaştıracağına inandığım Sapanca REVAN'ın, TEMA Vakfı ile yaptığı ortak çalışmaları da web sitelerinde görmüştüm. Uzun süre kullandım ama kurumsallığı tamamlayamadıkları için bıraktım. 

2011'de kalitesini doruk noktaya taşıyan SIRMA SU kullanmaya başladım. 2013 yılında İsrail kökenli Danone'nin Sırma Su'yu satın almasıyla yeniden içme suyumu değiştirme kararı aldım. (Uzmanlar belli sürelerde içme suyunuzu değiştirmenizi tavsiye ediyor) PINAR SU ve Hamidiye Su için araştırmalara başladım. Aslında Abant Su kullanmak istiyorum ama ne yazık ki İstanbul'da bayii bulmak zor. Bir süre Pınar Damacana Su kullandım ama servis ağı çok eksik olduğu için bıraktım ve Hamidiye Damacana Su kullanmaya başladım. Hamidiye isminden de anlaşılacağı üzere Sultan Abdülhamid'in bizlere hediyesidir. Kesinlikle içim kolaylığı ve doyuruculuğu bakımında son derece memnun kaldım. Hijyen ve güvenilirlik konusunda da tam puan veriyorum. Servis konusunda biraz yavaş olasalar da, erken sipariş vererek sorunu çözüyordum. 19 Litre damacanaya İstanbul için 9-10 TL arası bir ücret ödüyordum. En doğru fiyat da bu olmalıydı ama Hamidiye Su'yun tadı da fiyatıyla birlikte kaçtı. Bildiğiniz gibi, piyasada bir sürü kampanya olsa da 5-6 TL olan sular bir kaç ay sonra bir anda 12 TL oluyor. Hemen her ay buçuklu zamlarla suların fiyatını 12 TL'ye kadar abarttılar. İstanbul'da 9-12.5 TL arası fiyatlarla satılıyor. Kaliteli bir suyun 10TL'den daha yüksek olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ben bu görüşlerimi dile getirerek yazımı güncelledikten bir süre sonra devletimiz su fiyatlarına sınırlama getirdi ve 2018 itibariyle sular 9 TL'dan satılıyordu. Fakat İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı değişti ve hemen suya 2 TL zam yaptı. Artık Hamidiye Su 11.5 TL oldu ve ben de bu suyu değiştirmeye karar verdim. Neden mi? 

DAMACANA 10 LİRA OLUR. 2.5 LİRA ÇOK BÜYÜK PARADIR.  
''Başkaları o fiyata satabiliyorsa herkes kar eder'' Belki, ''1-2 TL'' zam az gibi görünse de, konuyu bir de herkesin anlayabileceği BİM örneğiyle şu açıdan değerlendirin; ''1.5 Litre Sırma Su 1 TL'ye satılıyor. Bizim 19 Litreye ihtiyacımız olduğuna göre damacana 12.5 TL eder. Fakat bu rakamı, geliş değil satış fiyatına göre hesapladık. Bizim asıl bakmamız gereken ''geliş fiyatı ve kar edişi'' olmalı. Yani, 1 TL olarak satılan suyun geliş fiyatı 20 Kuruş oluyor. Toptan alım olduğu için hibe (ücretsiz) vs indirimli alımı var market ve bayilerin. Böylece, her su için 70 Kuruş karları var. Helali hoş olsun ama bu da demek oluyor ki, 19 litrenin markete gelişi 3.8 TL. Hadi, şişesi büyük, masrafı çok gibi bahaneleri de ekleyelim 5-6 TL benden olsun. Aracısı, pazarcısı, benzini, nakliyesi vs. hepsi dahil buna. Çünkü markete geliş fiyatı bu. Artık kapıdan dükkana girmiş, başka bahane olmaz. Marketin kapısından 5-6 TL ile giren damacana su, evimize 12.5 TL'ye geliyorsa arada çok büyük bir fark var demektir. İşte bu yüzden su için ''2.5 TL çok büyük bir paradır'' ve son derece faiş bir zam söz konusudur. Eğer damacana suyu 10 TL ücretle satarlarsa yine %100 kar edeceklerine şüphe yoktur. Mevzumuz ''su'' değil de başka bir şey olsaydı o zaman fiyatlara bakış açımız değişirdi. Şunu da belirteyim, su ''6 Lira'' olduğunda da 10 TL verip üstünü almıyordum, 9 olunca da almadım. Siparişi getirenin hakkı olsun deyip her zaman para üstünü bırakıyorum ve herkese de bunu tavsiye ediyorum zaten. Yani burada meselem 1-2 TL değil. Suyun fiyatının 10 TL'den fazla olmaması gerektiğini anlatıyorum. Belli aralıklarla bu yazıyı güncelliyorum ve dikkat ederseniz, hangi suyu beğenip kullanmaya başlıyorsak, bir süre sonra hemen ücreti iki katına fırlıyor. Biz de hem bu yüzden, hem de sağlık açısından sürekli suyumuzu değiştiriyoruz. 


Tüm suların CAM ŞİŞEDE olması dileğiyle artık araştırmamıza başlayalım. Sizler de yorumlarınızı yazabilirsiniz. TÜRKİYE'DE SU MARKALARI 
Öncelikle belirtmeliyim ki, Doğal - Kaynak - Kuyu şeklinde ayırt etmeden ŞİŞELENMİŞ İÇME SUYU başlığı altında araştırma yaptım. İşte size, ülkemizdeki içme sularının bilinmeyenleri ve en iyileri. 

En iyi içme suları hakkında yaptığım derin araştırmada çeşitli anketlerde (harf sırasıyla) ABANT - ERİKLİ - DANONE HAYAT - HAMİDİYE - KALABAK - KARDELEN - NESTLE PURELIFE - PINAR - SAĞLIK - SAKA - SIRMA, TAŞDELEN gibi markalar en çok rağbet görenler olarak ortaya çıkıyor. Bazı markalar, parantez içinde belirttiğim gibi kendi isimleri haricinde 2. ve hatta 3. diğer isimlerle başka marka suları da farklı şehirlerden üretiyor. PINAR (Madran, Toros Denge, Yaşam Pınarım) yerli markadır. DANONE HAYAT (Şekerpınarı) - NESTLE PURELIFE - TURKUAZ - DAMLA - ERİKLİ - SIRMA gibi markalar ''yabancılara ait''. Bir de farklı yerli markalar ki, FUSKA ve REINA Su gibi göze çarpıyor ama yaptığım incelemede İsrail'in Kosher Sertifikası (Musevi inancına aykırı olmayan ürün) sertifikası almış ama (Müslümanlar için uygun) Helal sertifika alma gereği duyulmamış. Özel bir tercih sebepleri yoksa, büyük bir eksiklik bence. Anketlerde hep 1. olan İsrailli ERİKLİ (Oba, Zirveden) Bursa'da işlenmektedir ve NESTLE ile birleşmiştir. SIRMA ise yine İsrail kökenlerinden gelen DANONE ile birleşti. Yani içme sularımıza hep İsrailliler yön veriyor ama Türkiye'de işlendiği için etiketlerinde ''Yerli Üretim'' yazıyor. Ben bu etiketi başka bir yazımda eleştirdiğim için burada uzunca yazmayacağım. Özetle, yerli markalarda ''Yerli Üretim'' değil ''Yerli Malı'' yazmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Yabancının Türkiye'de ürettiği ürünlerde ''Yerli Üretim'', Türkiye'nin kendi evlatlarının ürettiklerine de ''Yerli Malı'' etiketi yazılmalı. Şu anda kullanılan etiket, yerli ile yabancı arasındaki farkı ortadan kaldırdı. Üzerinde ''Yerli Üretim'' yazmayan bir ürün yok neredeyse. Maşallah her şey yerli görünüyor. Anlıyorum, yabancı yatırımcıların şevkini kırmamak için ''Yerli Üretim'' diyoruz ama asıl ''Yerli Malı'' olan markalar bu etiketin altında eziliyor onu da hesaba katmak lazım. ''Etiketteki amaç kendi malımızı desteklemek ve almaya teşvik etmek değil mi?'' En azından etiketlerde 2 değişik renk ile ayrım yapılabilir. Yabancıların Türkiye'de yaptığı üretimlere ''Yerli Üretim Yeşil'', kendi malımız olana da ''Yerli Üretim Kırmızı'' etiket koyulabilir. Bu kadar basit bir çözümü ben buradan öneriyorum, devletimiz ilgilenecektir. 

Su konusuna dönecek olursak, Sultan Abdülhamid Han'ın bizlere hediyesi olan İstanbul'un HAMİDİYE Suyu dünyada ödül almış bir marka ve güven veren yorumlar yapıyor herkes. Hem Kosher hem de Helal Sertifikalı olması da büyük bir artı. Ankara'nın SAĞLIK SU markası da hatırı sayılır oylar almış. Ben de Sağlık Su'yu çok başarılı buldum. Yine Ankara seyahatlerimde çok rastladığım JAVSU alıcısı da oldukça fazla. Seğmenler Su da oldukça hafif. PH değeri 8'in üstünde olan Kardelen Su çok kaliteli. Sonunda tatma imkanı bulduğum Eskişehir'in KALABAK markası da adından çok söz ettiriyor. Özellikle İstanbul'da LİDO suyun da alıcısı çok ama Türkiye genelinde bilinirliği yok denecek kadar az. PANSU - AYTAÇ - AROMA - TEKİR - KORU - NİKSAR - PÜRSU - SÜRAL - CEYSU - SULTAN - TAŞKESTİ markaları da dikkat çekecek oylar almış. Adı hiçbir yerde geçmese de ismine ve kalitesine güvenimizden dolayı KIZILAY marka suyu da unutmamak gerekir. Reklamlarda söylenenin aksine Turkuaz-Damla (CocaCola) ve Aquafina ise kuyu suyunun arıtılmasıyla vitrinlerde yerini alan farklı kategoride markalar. ''Türkiye'nin ilk ozonsuz suyu'' sloganıyla dikkat çeken Atatürk Orman Çiftliği Elmacık Su, son günlerde rağbet görmeye başladı. Fakat ağızda şekerli bir tat bırakması sebebiyle beni memnun etmedi. Bolu Taşkesti cam damacana ambalajı, 8ph değeri ve kolay içimiyle beğendiğim bir su. SuDe markalı su, benden tam not aldı. Afyon'un Yıldız markalı suyunun da hafif içimi sebebiyle çok başarılı olduğunu söylemeliyim. 2012 yılında yaptığı atakla bir anda zirveye oynayan SIRMA markalı sular çok rağbet görüyor. Sırma Premium markasıyla cam şişede de satın alabileceğiniz su, kaliteli mekanların da tercihi olmaya başladı. Benim de uzun süre tercihim SIRMA olmuştu. (Fakat yazımın başında belirttiğim sebepten dolayı bıraktım ve önce PınarSu ardından da HamidiyeSu almaya başladım). 2014 yılından itibaren ABANT su atağa geçmiş durumda. Türkiye'nin ilk cam damacana suyu ABANT olarak yerini aldı. İstanbul'da bulmak zor olsa da, ben de 5-6 ay sonra damacana değiştirme periyodumda Abant Su almaya başlayacağım. Bir süre Pınar Su kullandım ve memnundum ama dağıtım ağı sebebiyle vazgeçmek zorunda kaldım. Suya ulaşamıyoruz ki nasıl alalım! Susuz kalınca acilen, uzun zamandır aklıma olan ve bir türlü sipariş verme fırsatı bulamadığım Hamidiye'yi aradım. Aylardır tadı ve kalitesinden memnundum ama İstanbul Belediye Başkanı değiştikten kısa süre sonra bir anda damacana suya 2 TL zam yapılınca klasik tepkimi vererek suyumu değiştirme kararı aldım. (Siyasi tepki değil.) 

Yeni damacana su tercihimi yine burada yazacağım ki gerçekten bu yazımızı yüz binlerce okuyan var ve sanki su piyasasına biz yön veriyormuşuz gibi bir talep görüyor. DOKTORLARIN SU TAVSİYESİ NEDİR?
''3 ay aralıklarla, içtiğiniz marka suyu değiştirin. Çünkü her suyun minerali farklıdır''. Bu sebeple, adı geçen tüm markaları objektif olarak burada dile getirmeye çalıştım. Doktor tavsiyesine uyacaksanız suyunuz için özetle nelere dikkat etmeniz gerektiğini de bilmeniz gerekir. 

İBN-İ SİNA'NIN TAVSİYESİ NEDİR? 
''En iyi su tipi, saf ve anormal durum ve niteliklerden arınmış olan toprak üzerine yerleşmiş kaynaklardan gelen ve kayalık yerlerden çıkan ve böylece, saf topraktan gelen su kadar kolayca kokuşmayan sudur. Su, eğer belli bir yükseklikten damlarsa, nispeten daha iyi hale gelir.''

İYİ SUYUN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
1. Karakteristik bir lezzeti vardır;
2. Midede uzun süre kalmaz;
3. Hafiftir ve boğazınızdan yağ gibi akar;
4. Kışın kolayca serinler, soğur; yazın kolayca ısınır;
5. Başkaca hiç bir lezzeti yoktur ve kokusuzdur;
6. Pişirmesi kolay ve çabuk olur.

İYİ SUYUN BİLİMSEL DEĞERLERİ NELERDİR?
* İçme suyu analizinde değerlendirilen kimyasal parametreler; ''pH, iletkenlik, amonyak, nitrit, nitrat ve sertliktir.'' 1 - 4 sertlikteki sular yumuşak su, 15 - 28 sertlik derecesindeki sular orta derece sertlikte su, 28 Fransız serti derecesinin üzerindeki sular ile sert sular olarak anılır.
* Suyun sertlik derecesi arttıkça mide şişkinlik hissi ve gastrite yol açar. Sert suların, yemeklerin geç pişmesi, sabunun zor köpürmesi, boru ve kazanlarda tıkanmalara yol açabildiği bilinmektedir. Sudaki flor miktarı litrede 2-4 mg olduğu zaman ise dişlerde kalıcı nitelikte lekelenmeler olur.
* Suyun pH'ı 7.0 - 8.5 arasında olmalıdır. pH düşüklüğü asit, yüksekliği ise baz özelliğini gösterir. Tüm bu bilgi ve veriler ışığında pH değeri 8.22 olan SAKA SU bu konuda en yüksek değerlere sahip. Fakat yukarıda anlattığım bilgilere göre pH değeri en yüksek olan sizin için de en iyi su anlamına gelmez. Yani kendi ağız tadınız ve içim kolaylığı hissettiğiniz her suyu pH 7.0 ile 8.5 arası ise gönül rahatlığıyla içebilirsiniz. Ben, uzun süre hiç tanınmamasına rağmen sebebini başta anlattığım gibi, pH 7.26 Sapanca REVAN SU tercih etmiştim. Ardından uzun süre pH 7.55 SIRMA SU tercih ettim. pH 7.76 PINAR Yaşam Pınarım kullandım. Servis ağı yaygınlaşırsa pH 7.47 Abant Su kullanacağım. Siz de kendinize en uygun olan suyu seçin. 

İYİ SU İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

* Damacana üstünde markanın KABARTMALI logosu olmasına dikkat edin.
* Kapağının muhafazalı ve kapalı olduğundan emin olun.
* Damacana sulara takılan pompaların ucundaki küçük kapağı da kapalı tutmayı unutmayın.
* Suyu, güneşten ve sıcaktan koruyun. (Bayileri de bu konuda uyarın)
* Damacananın çok fazla çizik ve yıpranmamış olmasına dikkat edin.
* Kapınıza gelip, ''Suyunuzu test edelim'' diyerek bir kap suyunuza (elektrik vererek) toprak rengine dönmesini sağlayarak sizi kandırmaya çalışan dolandırıcılara da dikkat edin.

Son olarak, doğal kaynak suları olsalar dahi, dünyamızdaki çevre kirliliği sebebiyle önlem olarak bütün sular mutlaka işlemden geçirilmektedir. Afiyet olsun. Bol bol SU için...


EN İYİ İLK 5 SU MARKASI
1* 
Abant 
2* Pınar 
3* Hamidiye 
4* Kardelen
5* Yıldız

NOT: ''Su'' deyip geçmeyin. 2012 yılında yapılan ölçümlerde 41 marka damacana su içinde sadece 12 tanesi temiz çıkmıştı.nanomag

FTV TÜRK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Yaşam, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


4 fortunaTV.com Konu: “EN GÜZEL SU HANGİSİ? YERLİ MARKALARI SEÇİN

  1. Uzun deneyimlerden sonra su anda kullandığım su taşkesti Bolu .Listenizde bu suyu göremedim. Ph değeri 8.00. Goruslerinizi gmail adresimden paylaşırsaniz sevinirim.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Değerli izleyicimiz, yazımızın içerisine talebiniz eklenmiştir.

    Sil
  2. Adsız01:03

   Jandarma vakfının markası olan JAVSU da oldukça tutulan ve kaliteli bir sudur.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Değerli izleyicimiz, artık yazımızda yer almaktadır.

    Sil

  Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com