MEDYA HABERCİSİ
Search

Okan Bayülgen - on8 TV Rafa Kalktı

İsmini, kurucusu Mehmet Nazif Günal'dan alan MNG, İnşaat ve Taahhüt, Turizm, Hava Taşımacılığı, Kargo Taşımacılığı, Finans, Uçak Bakımı, Enerji, Medya gibi birçok alanda tanınan bir Holding. WOW adı altında en bilinen otelleri Topkapı Palace ve Kremlin Palace ile ülkemize farklı bir turizm anlayışı getirmiştir. Medyaya girişi tv8 kanalıyla başlayan MNG, istikrarlı ve en önemlisi tüm diğer kanallara alternatif yayını ile bence ülkemizin en kaliteli kanalıydı. Rating ve reklam kaygısı olmaksızın yayın yapması en büyük artısıydı ama artık öyle değil. Reyting kaygısı bariz biçimde kendisini hissettiriyor. Bu yüzden de bir Anadolu havası esmeye başladı tv8'de. MNG, medya alanında atılımlarını 2 yıl içerisinde gerçekleştirmeyi planlıyordu. Bu yolda ilk adımı, tv8'i İstanbul Ayazağa'daki son teknoloji ile donatılan (3 boyutlu yayın yapabilen) yeni stüdyolarına taşıyarak yaptı. tv8'in yeni yerine alışmasını beklerken, bir yandan da İstanbul Fulya-OTİM'deki eski binasına 2 yeni kanal kurmak için hazırlıklara başlandı. (Sürekli önünden geçtiğim OTİM'de saat kaç olursa olsun binada her an bir çalışma olduğu gözüme çarpıyor. İş başvuruları da bu binada yapılıyor.) MNG Holding'e ait MNG Medya Grubu, tv8'e ek olarak açacağı 2 kanaldan biri gençlere yönelik on8 ismiyle yayın yapacak, diğeri de MNG Shopping ismiyle alışveriş kanalı olacak.(MNG'nin turizmdeki atılımları sebebiyle WOW isimli bir turizm kanalı açacağını düşünüyordum ama MNG Shopping TV kanalının yayınında tatil bileti satışı vb. işlerle daha geniş bir alana yayılmayı planlıyor olabilirler.)

Şimdi gelelim Okan Bayülgen ile adı sürekli anılan gençlik kanalı on8 TV konusuna... on8 TV Mayıs 2012'de test yayınına başladı. Sinir bozan bir saat geri sayımı ekranda dönüyor. Ardından Okan Bayülgen'in kendisini lanse edercesine eski videoları yayınlanıp duruyor. Kanalın tüm yayın hakları alınmış durumda ve herşey hazır ama faaliyet yok. Bu işi becerebilecekler mi şüpheli. Okan Bayülgen'in ''karmaşık'' fikirlerinin eseri olduğunu düşündüğüm tanıtım filmleri de yayına girmeye başladı. Fakat, gerçekten birşey ifade etmeyen karmaşık işler gibi görünüyor. Türkiye'de gençlik üzerine yayın yapan ''Gençlik Kanalı Lisanslı'' tek televizyon 1996'da benim de içerisinde Sunucu & Yönetmen olarak yer aldığım gençTV kanalıydı. Fakat gençTV, aynı zamanda müzik lisansına da sahip olduğu için programlı müzik yayını da yapardı. Sonradan kanal kapandı & aynı isimle tekrar açılarak uydudan iddiasız yayın yapmaya başladı. Yakın zamanda MTV Türkiye aynı formatı denedi ama başarılı olamadı. (Kurulduğu gün, MTV'nin Türkiye'ye özgü yayın yapamayacağı sebebiyle kapanacağını iddia etmiştim ve kapandı. Hep haklı çıkıyorum) Yine yakın zamanda TRT OKUL kanalı farklı bir gençlik formatıyla karşımıza çıktı. Başlarda ilgi çekiciydi ama bence TRT'nin genel hastalığı olan KENDİSİNİ PAZARLAYAMAMAK & TANITIM EKSİKLİĞİ sebebiyle sessiz sedasız yayın yapıyor. TRT'yi imaj açısından kurtaracak tek çare DigiTürk - D-Smart - TeleDünya vb. kendisine ait yeni bir DİJİTAL PLATFORM kurarak devletin gücünü kullanarak tüm kanalları bu çatı altında toplamaktır. Yoksa izlenmemeye devam edecektir, başka çaresi yok (Bu konuda da yine haklı çıkacağıma eminim). Bu örneklere bakılacak olursa eğer ülkemizde bir gençlik kanalı yapacaksanız SIRADIŞI DEĞİL, İLGİ ÇEKİCİ işler yapmalısınız. 90'lı yıllardan 2000'e girerken sıradışı olmak ilgi çekiyordu. Şimdi ise ''Yayın yaptığınız ülkenin hassasiyetlerine özen gösteren ve daha önceden yapılmamış FARKLI işlerle'' ilgi çekebilirsiniz. 50 çeşit program yaparak izleyicinin kafasını karıştırmak yerine daha anlaşılabilir 20 programınızın olması daha uygundur. Kısacası, YAPILANIN AYNISINI YAPMAYIN. AZ OLSUN, ÖZ OLSUN. ON8 TV'nin de bu şekilde yayın yapacağını hiç düşünmüyordum. Yukarıda belirttiğim gibi, tanıtım filmleri kanalın karmaşasını ekrana zaten yansıtıyordu. Sonuçta on8 TV Kanalı'nın Genel Yayın Yönetmeni Okan Bayülgen, MNG ile arası açılınca, hem yeni kanalı on8'den, hem de tv8'deki Salı: Muhallebi Kralı, Çarşamba: Kral Çıplak, Perşembe: Muhabbet Kralı, Cuma: Medya Kralı ve Cumartesi: Disko Kralı programlarından ayrılarak işi bitirmiş oldu. On 8 TV ise şu anda MNG Shopping yayını yapmaya başladı. Okan Bayülgen ise Show TV ile anlaştı. Eski günlerine dönmenin yolunu arıyor. Gelişmeleri bizden takip edin. (ON8 Tanıtım Filmini izlemeden önce fortunaTV yayınını durdurmayı unutmayın)

(on8 TV) MNG SHOP Frekansı: 12515 Mhz. Yatay (H) 8888 Fec 3-4
 nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “Okan Bayülgen - on8 TV Rafa Kalktı