MEDYA HABERCİSİ
Search

Seda Üren - Aşkın Kimyası

26-12-1982 İstanbul Üsküdar doğumlu ve ailenin küçük kızı olan Seda Üren 16 yaşında İstanbul Ünversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği bölümünü kazandı.
Çok genç yaslarında Türkiye'nin en önemli sanatçilari Bülent Ersoy ve Taksim Maksim'de Emel Sayın´a vokal yaparak profesyonel çalışma hayatına başladı.
Bu süreçte henüz albüm çıkartmamış olan Seda Üren, bir taraftan kendi sahne çalışmalarını da gerçekleştirmeye başladı.
1999 yılında ilk albümü olan İLK HEDİYEM´i çıkardı. Albümde yer alan "Kara Vicdanlı" ve "Şanssısızım" şarkılarına klip çekti.

Sektörün en genç assolisti ünvanını alarak uzun sarı saçları ve güzel fiziğiyle Türkiye'nin Barbi´si olarak anılmaya ve tanınmaya başladı.
Sesi ve güzelliği ile dikkatleri kısa sürede üzerine çeken Seda Üren, 2000 yılında ikinci albümü AŞKI YAŞA BENİMLE´leyi çıkarttı ve "Güle Güle" şarkısına klip çekti.
Başta İstanbul olmak üzere tüm büyük şehirlerde clup, konser ve extra sahne çalışmalarını sürdürdü. Albüm çalışmalarını takiben yurt dışında da sahne çalışmaları yapan Seda Üren, Almanya Hollanda Avusturya Belçika gibi pek çok ülkede sahne alarak müzik severlerle buluştu.

Doğal, samimi ve sempatik tarzıyla beğenilen Seda Üren 2003-2004 sezonunda ATV´de hafta sonları kendi adını taşıyan HOŞ SEDA isimli müzik-eğlence show programını sundu.

2005'te ARANMA adlı maxi single ile müzik marketlerde yerini aldı ve "Erkekler de Ağlar" adlı şarkısına klip çekti. Yine aynı parçada Alişan yorumuyla güzel sanatçıya eşlik etti.
2007 yılında annesini kaybeden Seda Üren yine aynı tarihlerde çıkması planlanan albüm çalışmasını erteleme kararı aldı. Müzik sektöründe de köklü değişimlerin yasandığı bir dönemde, kendi müzikal değişim sürecini de başlatmış oldu. Pop müziğin ciddi çıkış yakaladığı yıllar olan 2008-2009 yıllarında sahne performanslarını sürdüren sanatçı 2009 yılında resmi olarak piyasaya sürmediği UMUTLUYUM adlı maxi single'ini sevenleriyle paylaştı.

Pop ve Rock müziğin tavan yaptığı bir döneme girildiğinde, 2009 - 2011 yıllarında sanatçı da kendi müzikal çizgisinde son derece belirgin değişimler gerçekleştirdi. Bir taraftan sahne çalışmalarını sürdüren güzel sanatçı, diğer taraftan uzun bir süre ara verdiği televizyona tekrar merhaba diyerek 2011 sezonunda Cine5'de Ekran Perisi adlı öğlen kusağında bir program gerçekleştirdi.

2012 yılında Prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği AŞKIN KİMYASI adlı çalışmasına start verdi. Yıldız Tilbe ve Murat Güneş gibi önemli isimlerin imza attığı eserleri hayata geçirmek için Suat Aydoğan ile stüdyoya kapanan sanatçı, 2012 Haziran'ında Elite Müzik Yapım etiketiyle albümü piyasaya çıkarttı. Albüme adını veren, çıkış şarkısı Aşkın Kimyası'na klip çeken sanatçı, önümüzdeki günlerde sözleri ve müziği Yıldız Tilbe'ye ait olan "Tamam mı? Devam mı?" adlı şarkısına klip çekmeye hazırlanıyor. 
Videoklibini izlemek için: www.sedauren.netnanomag

FTV TURK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


0 fortunaTV.com Konu: “Seda Üren - Aşkın Kimyası