SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

TRT DİYANET DEĞİŞEREK DİYANET TV OLDU

TRT Diyanet TV 24 Haziran 2012'de yayına başladı. TRT bünyesinde Ankara'dan yayın yapan devlet kanalına 2018 itibariyle bir de kardeş televizyon katıldığını düşünüyorduk. Çünkü Türkiye Diyanet Vakfı'nın özel kanalı Diyanet TV yayın izni almıştı. Hatta demiştik ki, ''İsimler karışmasın, birisi TRT Diyanet TV, diğeri ise Diyanet TV. Yani aynı isimli iki kanal oldu. İsimleri ayırt etmek için birine ÖZ DİYANET TV dersek olur sanırım.'' diyerek eleştirmiştim. Başka televizyonlarda beraber çalıştığım eski mesai arkadaşlarım bu kurumlardalar ama kusura bakmasınlar ''TRT Diyanet TV izleyicisine ne kattı ki özel kanal Diyanet TV bir şeyler verebilsin'' demekten kendimi alamıyorum diye yazmıştım. Fakat iki ayrı kanal değil, TRT Diyanet'in artık faaliyetine Diyanet TV olarak devam edeceği açıklandı. Şimdi daha güzel oldu diye düşünüyorum. TRT Diyanet TV için kısaca düşüncelerimi daha ilk günden aşağıdaki yazıda belirtmiştim. Din, diyanetle ilgili hiç bir kanala karşı değilim. Aksine, insanlarımızın Müslümanlığı doğru biçimde öğrenmesi için gerekli olduğunu savunuyorum. Fakat bu kanalların ''popüler heveslerden dolayı'' bu işlevi göremediğini düşünüyorum. Logosunu ilk defa medyada bizim paylaştığımız (DTV) Yeni Diyanet TV'yi de bir izleyelim, onu da gelişmelere göre değerlendireceğim.

TRT Diyanet TV 24 Haziran 2012'de yayına başladı. ''Hayırlı olsun''. Yayın kalitesi olarak, stüdyoları, çekim mekanları, üslup ve daha bir çok açıdan tam puan aldı TRT Diyanet TV. Böyle bir kanalın, İslam'a yakışır bir şekilde teknolojinin son noktasını takip etmesi hepimizi memnun etti. Ramazan ayının ilk gecesinde TRT Anadolu yerine dualarla yayına başlayan Diyanet TV'nin logosu ekrana yansıdığı anda şok olduğumu söylemeliyim. Kendi uzmanlık alanlarımdan biri olduğu için eleştirme hakkımı kullanıyorum. Bir logo tasarlanırken; ''Kurumun siyasi görüşü ve vizyonu baz alınarak renk seçimi ''bayrak seçer gibi'' hazırlanır. Tam anlaşılabilmesi bakımından basit bir örnek vereyim. ''Galatasaray'a sarı-lacivert logo hazırlanmaz''. Neden bu örneği verdim? Çünkü, Hiper Medya'nın hazırladığı Diyanet TV logo yapısı ve rengi tam bir facia. İslam renginin YEŞİL olduğunu cümle alem bilir. (Mor-Turuncu renkler diğer dinlerde kutsaldır.) İslam anlatan bir kanal, Papa'nın moru, Yahudi'nin turuncusuyla temsil edilmez. Bu iki rengi bir arada görünce inanın şok oldum. Diyanet TV rengi yeşil olacak diye bir kaide yok tabii ki ama profesyonel tasarımcılar rastgele renk seçmezler. Neden Mor-Turuncu? Kurumun imajı neyse, ona göre tasarım hazırlanır. Profesyonellerin, ''Yanlışlıkla oldu'' demek gibi bir lüksleri yok. Eğer tüm dinleri temsilen logo hazırlandığı iddia edilirse, yine ''Benim yeşilim nerede?'' sorusu gelir akla. Renkten vazgeçsek, o sembol nedir öyle? O sembol hangi İslami temele göre çizildi? Neyi ifade ediyor? İslam gibi hassas bir içerikle yayın yapan kanalın logosu nasıl olur da Renault otomobil logosuna benzer? İşte bütün bu soruların cevaplarını arıyorum. Gerçekten hayretler içerisindeyim. Eleştiriyorum ki bir katkım olsun. Bunlar yapıcı eleştiriler. TRT Diyanet TV'nin tüm diğer kurumsal kimlik çalışmaları, ekran görsellerinin harika olduğunu başta da söylemiştim. Fakat, logo ve renk değişmedikçe asla olmaz. ''Hayırlı yayınlar dilerim''
Haberimizin ardından, kanalda hiçbir değişiklik olmadı tabii ki. Fakat, 25 Ağustos 2013 itibariyle akıllara zarar bir skandal yayın yaptı Diyanet TV. Çorum Yağlı Güreşleri'ni CANLI yayınladı. Tek kelimeyle ŞOK oldum. Logonun altına sadece TRT yazarak (yani Diyanet) yazısını kaldırarak işi rayına koymaya çalıştılar ama Diyanet TV logosu altında üstü çıplak adamların, ellerini bacak aralarına daldırdığı görüntüler tarihe yazılmış oldu. Allah aşkına, güreşleri yayınlayacak başka kanal mı bulamadınız? Diyanet TV izlemek için (din-iman izlemek için) kumandaya tıklayan masum bir hanım izleyicinin çıplak adamlar karşısında ne duruma düşeceğini hiç mi akıl edemiyorsunuz? Ben bile ekranda birbirine dalan üstü çıplak adamları görünce hayretler içerisinde kaldım. Ne denir ki başka! Yazıklar olsun! Diyanetin kanalı böyleyse, diğerlerine hiç laf söylememek lazım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com