MEDYA HABER
Search

SİNEMA TELEVİZYONDA MAKYAJ | PINAR AKTAŞ


Pınar Aktaş Makyaj Tasarım: Hepimiz yerli & yabancı bir çok yapımı ekranlarda & beyaz perdede izliyoruz. Profesyonel makyöz gözüyle, yabancı yapımlardaki makyaj uygulamalarıyla, yerli yapımlardaki uygulamalar arasında büyük farklılıklar hemen farkediliyor. Hepimizin izlediği yabancı filmlerde dünyaca ünlü kadın oyuncuların makyajlarına baktığımızda, ''tamamen doğal makyajlı'' olduklarını görüyoruz. Mesela yabancı yapımlarda, yeni uyanmış ve duştan çıkmış bir kadın oyuncu yüzünde sıfır makyaj denecek kadar doğalken bizimkiler gece gündüz full makyaj ekrana yansıyor. Özellikle toz toprak içindeki sahnelerde dahi bizim oyuncular kıpkırmızı rujla oyunculuk sergiliyorlar. Gerçi sinema filmlerimizde biraz daha dikkat etmeye çalışılsa da, dizilerimiz inanılmaz derece kötü dikkat çekiyor. Televizyon kanallarını açıp bakıyorum, ekrandaki tüm dizilerde makyaj hataları akıllara zarar. Hayretlerle izliyorum.
Yerli yapımlarla karşılaştırın diye yazımdaki fotoğraf örneklerimi sinemada Cameron Diaz, televizyonda Love in the Wild'tan seçtim. Ne kadar doğal makyajlar değil mi?

Yerli yapımlardan örnek vermek gerekirse; ''Evinde oturup çocuğuna bakan bir karekterde sanki düğüne gidecekmiş gibi bir makyaj oluyor. Pazar alışverişi yaparken sanki akşama sahneye hazırlanmış bir pavyon sanatçısı makyajı. (Pavyon makyajı da var) Acil ölüm haberi alınmış & bir cenaze başında siyah eşarp, yüzünde eşarba uygun siyah bir makyaj ve o acıysıyla nasıl vakit bulduysa, evden çıkmadan full siyah cenaze makyajını yapmış dua ediyor. İşte bunlar profesyonelleri güldürüyor. Yapımların gerçekliğini, inandırıcılığını kaybettiriyor. İzleyici hedef kitlenizin büyük bölümü belki makyaja çok takılmıyor gibi görünse de, gözler & beyin mutlaka algılıyor. Bilinçaltına giden sinyaller ne yazık ki hedefi vuramıyor. Aslında bunlar küçük gibi görünse de çok önemli detaylardır. Dizilerimiz & sinema filmlerimiz sadece Türklerin yaşadığı ülkelere satılabiliyor. Sanmayın ki diziyi tüm dünya beğenip alıyor! Emin olun, sırf yabancı ülkelerde yaşayan gurbetçilerimizi hedef kitle olarak gören ülkeler Türkiye'den yapım satın alıyorlar. Afrika, Ortadoğu gibi sinema & dizi konusunda geri kalmış ülkelere yapım satmak bir marifet değil tabii ki! Neden sinema sektöründe dış ülkelerle yarışamıyoruz? Çünkü eksik olan çok şeyler var. Ben bir profesyonel makyöz olarak kendi uzmanlık alanımla ilgili eleştirimi yapmaktan çekinmiyorum. Bu şekilde, sektöre bir katkım olsun istiyorum.Bilinmesi gereken bir şey daha var ki, yerli yapımcıların önemsemediği & kendileri için küçük olan, fakat yabancı yapımcıları için çok büyük önemi olan detaylar var. Hatamız nerde? Her şeyde abartıyı çok seviyoruz. İşte hata burada.
Örneğin, 18 yaşındaki kızlarımız bile botox derdine düşmüş durumdalar. Derin dekoltelerle de dikkat çekme çabasındalar. Oysa ki yurt dışında botoxun çoktan modası geçmiş özellikle de dünyaca ünlü manken ve modellerde yok denecek kadar azdır. Balık dudaklarla nasıl kendinizi beğenebiliyorsunuz anlamıyorum. Dünyada ne kadar gereksiz iş varsa bizim ülkemizde en önden takip edilirken, gerekli işlerin hiç biri ilgi görmüyor. İnterneti bile sosyal medyadan ibaret kullanmaya devam ediyor ülkemin insanı. Doğru kullanıldığında o kadar engin bir deniz ki internet! Herşeyin fotoğrafını, bilgisini & hatta videosunu bulmak mümkün artık. Dünyayı 10 yıl geriden takip etmek yerine, abartılı yaşam tarzını bırakıp, kendimize dönelim. Herşeyin doğalı güzeldir. Organik güzellerim benim. Sevgiler.

Pınar Aktaş (Profesyonel Makyöz)
www.PINARAKTAS.com 

www.pinaraktas.comnanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “SİNEMA TELEVİZYONDA MAKYAJ | PINAR AKTAŞ

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com