SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

MEDİKALİTE | CİNSEL YOLLA GEÇEN CİLT HASTALIKLARI

Opr. Dr. KEMAL YENMEZ: Cinsel yolla geçen cilt hastalıkları tanısı konulduğunda eş veya partnerin değerlendirilmesi oldukça önemli hale gelmektedir. Cinsel yolla geçen cilt hastalıkları çoğu zaman dermatoloji, kadın doğum hastalıkları ve ürolojinin ortak konusu haline gelmektedir. Aslında artık bazı cinsel bölge cilt hastalıklarının sadece cinsel yolla geçmeyebileceği, sosyal yaşantı sırasında da bu hastalıklara maruz kalınabileceği artık bilinen bir gerçek. Cinsel yolla geçen cilt hastalıkları tanısı konulduğunda eş veya partnerin değerlendirilmesi oldukça önemli hale gelemektedir.Hem hastanın devam eden tedavi sürecine katkıda bulunur, hemde karşı tarafın hastalığına teşhis konulmuş olunur. Bazı cinsel yolla geçen cilt hastalılarda uzun dönemde önemli sağlık sorunları (kanserleşme, infertilite) görebilmekteyiz.

En sık görülen cilt hastalıklarını sırasıyla açıklayalım.

Genital siğiller (kondiloma): HPV (Human papilloma virus) virüsünün cinsel temasla veya yakın sosyal temas ile ( umumi tuvalet gibi)genital bölgeye yerleşmesi sonucu oluşan değişik sayı ve büyüklükte kitlelerdir. Vücuda yerleşen virüs zaman zaman tekrarlayıcı enfeksiyonlara ve yeni kitlelerin oluşmasına neden olur. Kadında erkeğe göre daha sık gözlenir. Kitleler mikroskopik olabilecekleri gibi, karnıbaharı andıran kitle halinde bir şekil alabilirler. HPV oldukça bulaşıcı bir virüstür ve gerçek cinsel birleşme olmaksızın yanlızca genital bölgelerin yakın teması ve hatta umumi tuvaletlerden bile bulaşabilir.

Tedavisinde kitlelerin cerrahi yöntemle çıkarılması, koter yardımıyla yakılması ya da kriyoterapiyle dondurulması, pomad gibi ilaçlarla yumuşatılıp, eritilmesi yöntemlerinden genelde birkaçı beraberce uygulanabilir. Amaç görünen lezyonların tümüyle ortadan kaldırılarak kitlelerin tekrar oluşma riskinin ve bulaştırıcılığın azaltılmasıdır. Ancak bu tedavi yöntemleri virüsü vücuttan tam olarak uzaklaştırmada etkili değildir.

Kondilomlara estetik problemler dışında en önemli özelliği virüsün bazı tiplerinin kanser yapıcı özelllikler taşımasıdır. HPV'nin Tip 6 ve Tip 11 dışında çoğu alttipin kanserojen özelliği vardır . Kanserojen özelliği olan alttipler genellikle kondilom yapmadan sessiz bir şekilde vücuda girerler ve hücrelerde kanserojen etkilerini başlatırlar. Virüsü taşıyan erkeklerde penis kanseri oluşma riski, kadınlarda da serviks (rahimağzı) kanseri oluşma riski artmıştır. Bazı kan testleri vücutta hangi alt tiplerin bulunduğu konusunda yardımcı olabilir.Bu açıdan kondilom taşıyılığı olan bireyler veya eşlerinde olanlar mutlaka ilgili hekimlerce değerlendirmeye alınmalıdır.

Genital bölge mantarları: Cinsel yolla veya ıslak ,nemli yakın temasın olduğu sosyal ortamlardan bulaşır. Bazen çok az görüntü vererek özellikle kaşıntı yapabilir.Tespit edildiğinde eş muayenesi yapılmalı, aksi halde iyileşme sağlansa dahi eşten tekrar bulaşma söz konusu olur.Tedavide anti-fungal ilaç kullanımı ve hijen önerilir.
Herpes simpleks enfeksiyonu (genital uçuk hastalığı): HSV virüsü tarafından dudaklarda ve dudak çevresinde görülen uçuğa benzer lezyonların genital bölgede ortaya çıkmasıdır. Dudak uçuğuna yolaçan Tip 1 Herpes Simpleks virüsü (HSV 1) tarafından oluşturulabileceği gibi daha sık olarak cinsel temasla geçen HSV 2 tarafından oluşturulur.

Virüs bir kez vücuda yerleştiğinde malesef belli dönemlerde enfeksiyonları tekrarlar. İlk enfeksiyon oldukça ağrılı ve kaşıntılıyken, ikinci ve sonraki enfeksiyonlarda daha hafif belirtiler gözlenir. Erkeklerde sadece şikayet yaparken kadın açısından en önemli özelliği gebelik döneminin sonlarında ortaya çıktığında doğum kanalından bebeğe bulaşarak bebeğin hayatını tehtid eden enfeksiyonlara yolaçma riski olması ve bu nedenle sezeryan ile doğum gerektirebilmesidir. Tedavide anti-viral tedavi önerilir.

Sifiliz (frengi): Bir bakteri olan sifiliz etkeni (Treponema Pallidum) vücuda ilk girdiğinde ağrısız, düzgün kenarlı, ülser şeklinde (şankr) kendini gösterir. Bu dönem tedavi için en uygun dönemdir. Tedavi edilemeyenlerde ülser 6-8 haftada kendiliğinden kaybolur , hastalık ilerlemeye devam eder.Bir süre sonra kendini çeşitli cilt döküntüleri, iç organ bozukluklarıyla gösterebilir. Bu dönemde de tedavi edilmezse bu belirtiler 4-12 hafta gibi bir zamanda kaybolur ve hastalık düzelmiş gibi görünür. Belirtisiz geçen 8-12 yılın ardından hastalık kendini ciddi kalp-damar hastalıkları, nörolojik hasarlar ve diğer iç organ tutulmalarıyla gösterir.

Sifilizde her dönemde tedavisi mümkündür, ancak erken tedavide oldukça fayda vardır, çünkü organ hastraları başlamadan tedavi en faydalı ve kolay olmakta.Organlarda hasar oldukça azalmakta

Kadınlarda sifilizin diğer önemli bir yönü erken gebelik döneminde hastalığa yakalanıldığında enfeksiyonun kan yoluyla bebeğe bulaşma ve doğacak olan bebekte çok ciddi anomalilere yol açabilme riskidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com