MEDYA HABERCİSİ
Haber Ara

ANTALYA DÜDEN ŞELALESİ | DESTİNATION

Antalya Düden Şelalesi - Düden; ''Su çeken, su yutan deliklere verilen addır. Düdenlerin bazıları o kadar büyük olurlar ki, koca bir gölü ya da bir nehri yutabilirler. Ülkemizde bunun pek çok örneği vardır. Eski Antalya-Burdur karayolunun 28. ve 30. Kilometrelerinde Kırkgözler ve Pınarbaşı olmak üzere iki büyük kaynak çıkmaktadır. Bir nehir kadar suyu bol olan bu iki memba, kısa bir akıştan sonra birleşirler ve Bıyıklı düdeni içinde kaybolurlar. Bıyıklı düdeninde kaybolan su 14 kilometre kadar yerin altından gittikten sonra Varsak çukurunun bir ucundan çıkar ve çok kısa bir akıştan sonra tekrar batar. Varsak’ta kaybolan su 2 km kadar yer altı akışından sonra, Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkar. ''Antalya Düdenbaşı'' olarak adlandırılan semtte yer alan şelale, bir mağaranın üstünden akmaktadır. Mağaranın içine girdiğinizde yukarıdan akan şelalenin altında bir balkonda durur gibi fotoğraf çekebilirsiniz.

Düdenbaşı’ndan ayrıldıktan sonra birçok kollara bölünen Düden Çayı, en sonunda Antalya’nın doğusunda (Lara Karpuzkaldıran mevki) 40 metre yüksekliğinde traverten bir eşikten şelale olarak Akdeniz’e dökülür. Düden Şelalesi'nin Akdeniz’e döküldüğü yerde bir park bulunmaktadır. Suların bol olduğu ilkbahar mevsiminde bu görkemli şelalenin seyrine doyum olmaz. Geceleri de led ışıklandırmayla Şelale'nin görsel şöleni son noktayı bulur. Bu şelaleyi, Antalya Yat Limanı'nda şelale turu yapan teknelerle denize döküldüğü yerden izleyebilirsiniz.


(Fakat tura çıkmadan önce ''Şelalenin denize döküldüğü noktaya gitmek istiyoruz'' diyerek teyid ettirin, yoksa eski mezbahanın oradan tekne geri dönerse şaşmayın.)nanomag

FTV TÜRK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Yaşam, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


0 fortunaTV.com Konu: “ANTALYA DÜDEN ŞELALESİ | DESTİNATION

    Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com


İSTANBUL HAVA DURUMU