MEDYA HABER
Search

TÜRKİYE'DE MÜZİK KANALLARINA ARTI 18

RTÜK, +18 yerine ''cinsellik işaretini ekranda sürekli kalacak şekilde'' mecbur etmeli. Artık dizilerden tutun, müzik kanallarına kadar her yerde, öpüşme, sevişme görüntüleri normalmiş gibi empoze ediliyor. +18 uygulaması videoklipler için neden geçerli değil? RTÜK akıllı işaret uygulamasını müzik kanalları için ne zaman yürürlüğe sokacak? Müzik televizyonculuğunu, sadece güncel müzik yayınlamak zanneden kanallar varken, müzik kanallarının Türkiye'deki akibeti sizce ne olur? Türkiye'deki müzik kanalları neleri yayınlasınlar, nasıl yayın yapsınlar? Parayla klip yayınlamalarına kim dur diyecek? Yayın anında altta geçen SMS'ler ne zaman duracak? 

Bir zamanlar KralTV vardı. Herkes KralTV izlerdi. Ardından, NumberOne TV, EkoTV ve Satel kuruldu, ilgiyle izlendiler. Okan Bayülgen'in ilk televizyon yıllarında konuşacak birşey bulamadığı için yerde uzanıp bilye oynayarak program sunduğu Satel ve yine şimdilerin şarkıcısı Ayça Tekindor'un kısıtlı stüdyo imkanları sebebiyle rejiden güzel bir program sunduğu EkoTV kısa süre dayandı. 1996'ya doğru, benim de yönetmen ve vj olarak ilk yıllarında program yaptığım gençTV kuruldu. Raks Müzik şirketinin kanalı gençTV, iddialıydı, çok beğenilmişti. Ece Erken, Özlem Yıldız, Esra Balamir, Fırat Öztürk, Hande Kazanova, Beyazıd Öztürk, Seray Sever ve benim de (fortuna Zafer) çalıştığım gençTV izlenme oranlarında ilk 5'e giriyordu. Kendi program saatlerimi hatırlıyorum da 4 hat telefon hiç susmazdı. Hatta PTT'den (lütfen özel hat alın, kapasite kaldırmıyor) uyarısı bile almıştım. Her programıyla gerçekten çok izlenen bir kanaldı gençTV. Fakat 2-3 yıl dayandı ve kapandı. Şimdilerde yeniden yayına başlasa da tabii ki malum eskisi gibi değil. Ardından açılan, TurkÇ, MTV Türkiye, Buket, S'NEK gibi kanallar da havlu attı. Eskiden kalan NumberOne TV ve KralTV şu anda devam ediyor ama onlar da eskisi gibi değiller. Şimdi, PowerTurk, DreamTV, DreamTurk, Kral Pop, MMC, TatlıSes ve ayrıca uydudan sırf SMS için kurulmuş ayda bir isim değiştiren 10-20 civarında da uyduruk kanal var. Bunlar da, ya frekans tutmak için, ya da seçimlerde propaganda amaçlı kullanılan kanallar olarak kalmaya devam ediyor.
 

Müzik Ekranında +18'lik Hareketler
Müzik kanallarından bahsetmişken, çok önemli bir kaç noktayı da hatırlatmak istiyorum. Eskiden videoklipler daha masumca hazırlanırdı. Günümüzdeyse tamamen kadını cinsel obje olarak kullanıyorlar. Şarkıyı söyleyen erkekse, iç çamaşırlı (siz ''mayo, latex, külotluçorap vb. her ne isimle adlandırırsanız adlandırın) mutlaka çıplak kadın oluyor. Şarkıcı kadınsa, zaten kendisi dekoltenin hasını uyguluyor. O kadar uç nokta oldular ki, neredeyse kadınların ekranda pankreasını göreceğiz. Öpüşme, sevişmeler de hat safada. (bu durum dizilerimiz için de geçerli). İsterseler tamamen çıplak olarak ta klip çekebilirler, bu kendi tercihleridir. Fakat günün her saati bu klipler kanallarda dönerken çocuklardan tutun, en gencine kadar her evde izleniyor. İnanılmaz bir dejenerasyona sebep oluyor. Herkesin çocuğu, yeğeni, kuzeni, kardeşi var. Hepimiz, bu kliplerdeki müstehcen sahneleri ekran karşısında oturup saf saf izleyen çocuklara şahit oluyoruz. Buna ''Dur'' diyecek bir RTÜK var mı acaba? Merak ediyorum, bizlerin gösterdiği bu hassasiyeti RTÜK kurullarındakiler kumandayı eline aldığında gösteremiyor mu? İlle de bir şikayet mi olması gerekiyor? Yukarıda verdiğim en basit örnekler YERLİ KLİPLER içindi. Fakat, yabancı klipler akıllara durgunluk verecek kadar erotizmin doruklarında geziyor. Ekranda sigara göründü diye bir sürü uyarı & cezalar verilirken, kimsenin kliplerdeki cinselliğe ses çıkarttığı yok. Arasıra duyuyoruz ''RTÜK'ten, X şarkıcının X video klibine sansür'' haberlerini, emin olun ki bu sansür haberleri o X şarkıcılara daha fazla iş yaptırıyor. RTÜK'ün asıl yapması gereken şey, kliplere sansür değil, müzik yayınlayan kanallara ''akıllı işaret'' uygulatmasıdır. Hem de +18 yerine ''cinsellik işaretini ekranda sürekli kalacak şekilde'' mecbur etmelidir. 
 http://www.rtukisaretler.gov.tr/RTUK/images/cinsellik.gif
Neden +18 olmaz? Çünkü +18, yaşı on sekizi geçmiş herkes için uygundur anlamına geliyor. Bu yerli & yabancı klipler +20, +25 deseniz de hiçbir izleyici kitlesine uymuyor. İşte bu yüzden mutlaka ''cinsellik'' uyarısı ekranda sürekli kalmalı. En önemlisi de, bu tür kliplerin sadece gece 23:00'dan sonra yayınlanması mecburiyeti gelmeli. Böyle bir mecburiyet olursa, yeni çekilecek videoklipler de ister istemez daha ahlaklı hazırlanır. En azından şarkıcılar da kliplerini gündüz izletebilmek için bu yola başvurmak zorunda kalır. Artık yerli kliplerin yabancılardan geri kalır yanı yok. Özellikle yabancı klipler çocuklar & okul çağındaki gençler için dejenere edici büyük bir unsur. Diğer bir konu ise ekranda SMS meselesi. Neredeyse tüm müzik kanalları, RTÜK yasaklamış olmasına rağmen, ''Dış ülkeden yayın yapıyoruz. Bize RTÜK karışamaz'' oyunuyla uzun bir süredir altyazı SMS aracılığıyla çatır çatır kadın-erkek de satıyorlar. Bu beni çook rahatsız ediyor. Evet ''Kadın-Erkek satıyorlar''. Eğer altyazı bantında izleyici telefon numaraları & aradıkları tiplerin özellikleri vs. yazıyorsa ve bu numaralarla insanlar birbirleriyle ilişki kuruyorsa. Buna aracılık edene ne ad verilir? Cevabı hepimiz çok iyi biliyoruz. Afedersiniz ama bunlar kadın satıcısının makul haline çöpçatan diyorlar. Hangi ismi verirseniz verin, her ikisi de aynı işi yapıyor. Bunu açıktan, televizyon aracılığıyla TürkSAT uydusundan yapıyorlar. Sürekli isim değiştiren kanallar bunu kasıtlı olarak yapıyor. Şahsiyetli müzik kanalı olma hassasiyeti içerisindeki müzik kanalları da SMS'i bir gelir kapısı olarak görüyor. İzleyici çekmek için de yapıyorlar ama benim düşünceme göre, 3 kuruş kazanmak için ekranlarını kirletiyorlar. Çok izleyici kaybediyorlar. 3 kuruş için 300 kuruştan oluyorlar. Nedense, (BU OLANLARA DA HİÇBİR SANATÇIMIZ İTİRAZ ETMİYOR) ''Alan razı, veren razı''. En basitini bir düşünün, ben bir şarkıcı olsam, videoklibim yayınlanırken altta CANIM-CİCİM- YAVRRUUUM BENİ CEPTEN ARA yazılarının geçmesinden rahatsız olurdum ve tepkimi dile getirirdim. Bizde öyle sanatçı nerdeeee! (1993 yılındaki Hit Video Power Mixx müzik programımla Türkiye'nin ilk VJ'lerinden biri olarak bu kadar eleştiri hakkımın olduğunu düşünüyorum.) Bence, Müzik Kanalıyım diye geçinenler klip altlarında çöpçatanlık yapan SMS'lerden vazgeçmeli. Videoklipleri, +18 & cinsellik gibi kategorilendirmeli. RTÜK'ü beklemek yerine bu hassasiyeti kendileri yerine getirmeli. Bizim bu çağrımıza mı cevap yoksa kendi fikirleri mi bilinmez ama Dream TV bir süredir klipleri akıllı işaretlerle birlikte yayınlıyor. Bu hassasiyeti gösterdiği için tebrik ederim.


 Müzik Kanallarının Durumu
* Belki daha önce izlemişsinizdir ama bence en başarılı müzik yayınını ve en iyi klipleri uydudaki BUKET TV yapıyordu. Fakat o da sms'e kurban gitti.
PowerTürk haftalarca aynı playlistle devam ediyor.
MTV Türkiye ise, Türkiye'de yayın yaptığının farkında değil. (demiştik, kapandı)
NR1, napıyor anlamıyorum. Logosunun köşesine örneğin; Michael Jackson Haftasonu yazmak yerine MJH gibi kısaltmalar koyarak akıl almaz bir saçmalık yapıyor. Bulmaca gibi. İlklerin öncüsü NR1, ''Türkiye'nin HD formatında yayın yapan ilk müzik kanalı'' olduğunu da iddia eden tanıtımlar yapmıştı. O dönem HD yayın nedir pek bilinmiyordu. Fakat zamanla HD yayının ne demek olduğu öğrenilince, NR1'in de HD olmadığı anlaşıldı. Müzikalitelerini kaybetmiş olsalar da, yine de HD girişimi için tebrik etmek lazım.
TurkÇ genelde bizi kızdırmayan klipler yayınlıyordu. O da satıldı ve yine SMS geçmeye başladı. (kapandı)
Dream çok karmaşık yayın yapıyor. Biraz sadeleştirmek lazım.
MMC Sadece SMS & reklam yayını peşinde.
KralTV Doğuş Grubu satınaldı. Nostaljik klipleri de yayınlamaya başlayarak ilgi çekti. Fakat, KRAL'ı kral yapan en önemli özellik VJ'lerdi. Fakat eskisi gibi dikkat çekici VJ'ler yok artık. Doğuş Grubu yıllar önce POP TV adı ile müzik kanalı denemiş fakat başarılı olamamıştı. Şimdi KRAL POP ile bu hayali gerçekleştirmek istiyor. (önce o kötü logoyu değiştirmeleri gerekiyor demiştik. Logolar değişti & en azından biraz daha parladı). Doğuş Grubu'nun (radyolarından da anlaşıldığı gibi) ROCK Müzik hevesi bilinen birşey. Bu nedenle, tıpkı 2-3 ay öncesine kadar rock ağırlıklı yayın yapan PowerTurk gibi, KRAL TV'nin yayın formatı da yakın bir gelecekte Rock ağırlıklı olacaktır. (demiştik, biraz daha popa yöneldiler) Böylece, yine aynı klipler dönüp duracaktır. PowerTürk, kurulduğu günden beri model aldığı Fransız MCM kanalının yakınından bile geçemedi. Bugüne kadar denedikleri formatın tutmadığının bilincine geç te olsa vardı ve eski-yeni çok çeşitli popüler müziğe yıllar sonra yöneldi. Bu şekilde başarılı olacaklarına inanıyorum.
TMB (Türk Müzik Birliği) adı altında kuruldu. Başlık fotoğrafımda gördüğünüz şekilde şahsen yıllardır yapmayı planladığım TM (Türk Malı) projemle bir benzerlik var. Olsun, yeter ki iyi birşeyler yapabilsinler. Doğru yoldalar bence. Beğeniyorum.
Genel Değerlendirme: Yayın lisansı alırken KRAL TV vb. tüm kanallar ''Müzik Televizyonu'' olarak tescil edilmişti. Yani sadece videoklip yayını yapacaktır. Fakat 1996 yılında ilk defa, programlı müzik yayını yapabilmek amacıyla gençTV, başvurusunu Gençlik & Müzik Kanalı olarak yapmış ve benim de dahil olduğum programlı yayınlar yapmaya başlamıştı. ''Gençlik'' ibaresi sırf müziğin dışına çıkabilmek için koyulmuştu. Şu anda (değişmediyse) sadece gençTV'de bu lisans mevcut. Eğer MTV Türkiye'nin lisansı yukarıda açıkladığım gibi değilse, nasıl oldu da film yayınlayabildi? Bu ancak, kanun değişmişse mümkündü.
Özet olarak, Türkiye'de MÜZİK TELEVİZYONU diye birşey kalmadı. Artık KLİP Televizyonu VAR.
NOT: 1996 gençTV dönemimden bazı fotoğraflarımı paylaştım. Biraz nostalji olsun.nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “TÜRKİYE'DE MÜZİK KANALLARINA ARTI 18