SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

BAKKAL MÜZİK NEDİR?

 ''Bakkal müzik'' terimi 2009 yılından itibaren Türkiye'de çok kullanılmaya başladı. Fakat, ben 1993'te ilk kez disc jockeylik yapmaya başladığımda (artık bıraktım) Avrupa'da bu terim zaten kullanılıyordu. Hatta ''Bakkal Dj'' diye bir terim de vardır. Halen anlamı müzik piyasamızın önde gelenleri tarafından çözülememiş durumda. O halde açıklamak bana düşer. Türkiye'de, ''Hit Müzik Çalan Radyo İstasyonu'' başlığı altında yayın yapan yerli ve yabancı tüm radyolar bakkal müzik yapıyorlar. Club & Barlar için de aynı şey geçerli. Tatil beldelerindeki mekanların neredeyse tamamı ''World Music ya da Bakkal Müzik'' çalıyorlar. ''Bakkal müzik'', club disc jockeylerinin kullandığı ve icat ettiği bir terimdir. Bu nedenle, profesyonel müzisyenlerin, müzik eleştirmenlerinin, sanatçıların vb. ''Bakkal müzik nedir?'' sorusuna cevap verememesi çok doğaldır. Durum anlaşılamayınca, ''Bakkallar odası'' bile işin içine karışmış oluyor.


''bakkal müzik'' ve ''tarz müzik'' arasındaki fark, Bakkal ile Süpermarket arasındaki fark gibidir. Şimdi kısaca, ''bakkal müzik'' ve ''tarz müzik'' terimlerini şarkı örnekleriyle birleştirerek açıklamak istiyorum.


Bakkal Müzik:
Bakkallarda, (peynir-ekmek) gibi temel gıdaları bulabiliriz. İçeride çok fazla teferruat yoktur. Bakkal müzik te aynı şekilde her yerde bulunabilen, herkesin çok rahatça peynir ekmek gibi tüketebileceği bir müzik türüdür. Seçici olmayan çok geniş bir kitleye hitap eder.
(Örnek yabancı şarkı: Ricky Martin - Maria) 
Örnek yerli şarkı: Tarkan - Şımarık)


Tarz Müzik:
Süpermarketlerde, (peynirin her türü - ekmeğin light) olanı gibi çok çeşitli ürünleri bulabiliriz. İçeride çok fazla teferruat vardır. Tarz müzik te aynı şekilde içerisinde çok özel soundlar bulundurur. Yeni bir müzik akımına öncülük etmesi de mümkündür. Tarz müzik, ağız tadına özel olarak (ezine peyniri mi? hellim mi?) alması gerektiğini iyi bilerek ve seçerek tüketim yapan sınırlı sayıda bir kesime hitap eder.
(Örnek yabancı şarkı: Faithless - Insomnia) 
(Örnek yerli şarkı: Bedük - Ful Animasyon)


Ticari Müzik:
Ticari olmayan şarkı, yardım kampanyaları vb. için hazırlanan şarkılardır ve karşılığında bir bedel olmaması gerekir. Bunun dışında kimse hayrına müzik yapmaz. Şarkıcılık, müzisyenlik vb. de bir meslektir. İnsanlar bu işten para kazanıyorsa, ticari amaç vardır. Albümleri yaptıktan sonra bedava satarlarsa kasetleri, ticari olmaz diyebiliriz ama o zaman da ilerisi için yatırım diye değerlendirilir.
(Örnek yabancı şarkı: Shakira -Whenever Wherever)  
(Örnek yerli şarkı: Demet Akalın - Bebek)


NOT: Herkesin anlayacağın bir dille anlattım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com