SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

Derin Togar - Maxi Single & Yeni Çalışmalar

Sabriye Derin Togar'ı Türkiye ilk defa Ocak 2010'da bizim haberimizle tanımıştı. (Bunu özellikle vurguluyorum çünkü kaynak göstermeksizin diğer medya organları tüm haberlerimizi alıp kullanıyorlar). Uluslararası favori seslerimden birisi olarak duyurduğum Derin Togar, ilk defa maxi single ve videoklibiyle Haziran 2010'da karşımıza çıkmıştı. Şimdi yeni şarkılarla vitrine çıkmaya hazırlıyor.

Hayatı hep profesyonel müzik ve sanatla içiçe olan, ruh güzelliğini sesine ve sanatına da yansıtan arkadaşımın şarkısı gerçekten harika. Derin, müzikle ilgili becerilerini piyano çalarak ve değişik dillerde şarkı yazarak tamamlıyor. Fransızca ve İtalyanca'ya ise özel bir merakı var. Diğer uğraşlarından fırsat buldukça bu dillerdeki bilgisini ilerletmeye çalışıyor. Yurt dışında doğmuş ve pek çok kültürle iç içe büyümüş olmanın verdiği avantajla İngilizce, Türkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca ve Portekizce gibi farklı dillerde şarkı söyleyebiliyor. Müzik & danstan sonra hayatta en çok sevdiği şey mutfakla uğraşmak. ''Belki de bu yüzden sanatı ruhumuzda bir tat bırakıyor.'' Derin'in en büyük merakı tatlı, pasta, çikolata ve cupcake`ler yapmak. Bir gün mutlaka pastane açmak istiyor. Peki, kim bu tatlıcı?

Sabriye Derin Togar, 2 Aralık'ta ABD'nin North Carolina Eyaleti'nin Asheville şehrinde doğdu. Amerikalı bir annenin ve Türk bir babanın ikinci kızı olarak dünyaya gelen Derin, 3 yaşında bale, 10 yaşında modern dans, 12 yaşında tap dans yapmaya başladı. 13 yaşında latin dansı ve salon dansları yarışmalarına katıldı. Lise ve üniversite döneminde pek çok okul, şehir ve kilise korolarında bulundu ve resitaller verdi. 2004 yılında EPCASO olarak bilinen İtalya'daki Amerikan Opera Sanatçıları Kuruluşu'nun sertifika programını tamamladı. İtalya'da bulunduğu süre içinde Pavarotti gibi ünlü tenorların usta hocalarından Enza Ferrari'yle çalıştı. Bunlara ek olarak Randy Esen (2006-2008), Uğur Baburhan (2005), Prof. Paul Kiesgen (2003-2004), Claudia Pinza (2004), Ayşe Sezerman, Prof. Teresa Kubiak (2001-2003), Janis Bryant (1998-2001), Gary Mitchell (1998-2001), Julie Fortney (1888-1996) gibi isimlerden eğitim aldı. Bunun yanı sıra Julie Fortney ile 8 yıl boyunca müzikallere katıldı. Okul süresince müzik anlamında kendisi için en önemli motivasyonun Gary Mitchell'in eşliğinde uzun süreler şarkı söylediği Madrigal Lisesi'nin okul korosu olduğuna inanıyor. "Hayatımda müzikle ilgili daha başka neler yapabilirim, ülke dışına nasıl açılabilirim" diye düşünürken 2005 yılında Indiana Üniversitesi Opera Bölümü'nden mezun oldu ve ardından Türkiye'ye geldi. Kerem Görsev'le bazı konserlerin ardından, Garo Mafyan'ın İstanbul Gelişim Orkestrası'na katıldı. 2006-2008 yıllarında bu orkestra ile Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde vokal olarak pek çok konser, etkinlik ve baloda görev aldı. 14 Ağustos 2008'de Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda sergilenen Rock on Broadway Müzikali'nde oynadı. Sinan Çetin'in film okulu Plato'da Ayla Algan'ın eğitmenliğinde "Çağdaş Tiyatro ve Sinema Oyunculuğu" kursunu bitirdi.
 
Genç sanatçı Derin Togar, Erdem Kınay ile maxi single çalışmasını da tamamladı. Brian Thomas yönetmenliğinde videoklibi de Amerika'da çekildi. Yeni şarkılar için çalışmalara devam ediyor. ''Yazmakla bitmeyen sanat yaşamını (Dokun) isimli harika bir maxi single ile süsleyen genç arkadaşım Derin Togar'ı tebrik ediyorum. Klibe elinin değdiği de belli, çünkü pastalar kekler havalarda uçuyor. Harika''