SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

TV8'DE 30 DK REKLAM KUŞAĞI

Bu haber ilk defa fortunaTV'de | Acun Ilıcalı, Ferit Şahenk'le birlikte TV8'i satın aldıktan sonra tahmin ettiğimiz gibi grafiği her geçen gün zirveye çıktı. Acun, geçmişte başka kanallar için yaptığı programların hepsini kendi kanalına taşıdı. Hülya Avşar Show, Survivor, YetenekSizsiniz, Çok Güzel Hareketler Bunlar, O Ses Türkiye ve (yeni kiralanan yabancı formatlar) Rising Star, Ninja Warrior, Bake Off yanı sıra ''dünyada ilk defa uygulanacak'' şeklinde lanse edilen fakat başta Amerikan FOX kanalı olmak üzere çeşitli ülkelerde yayınlandığını bildiğim (Utopia) Ütopya tv8 ekranına yansıdı. Yayın dönemlerinde hepsi zirveye yarıştı. 

Bugüne kadar kimse gündeme getirmedi ama Acun'un yurt dışından kiraladığı popüler formatların yayın saatleri karşısında diğer kanallarda diziler, haberler vb. kategori dışı programlar yer aldı. Survivor karşısında başka bir kanalda benzer format yok. O Ses için de aynısı geçerli. Bu yüzden de ''rakipsiz'' girdiği yarışı önde götürmesi de çok normaldi. Burada başarıdaki en büyük pay sahibi, rakip kanalların klasik içerikler tercih etme hatasına düşmeleri olmuştu. Eğer ''diğer kanallar benzer içerikleri aynı saatte TV8'in karşısına çıkartsa'' reyting şampiyonluklarında da büyük değişimler olacaktı. Halen Acun Medya'nın programlarına rakip olmak niyetinde değiller. Meydanı boş bırakıyorlar ve hatta sürekli Acun'un programlarından bahsederek kendi kanallarında rakiplerinin bedava reklamını yapıyorlar. 

Popüler kanalların hepsi yabancı kataloglardan başarılı formatları kolaylıkla alabilir ama rakip olmak istemiyorlar gibi görünüyor. Ben her ne kadar yerli formatları destekliyor ve savunuyor olsam da en azından rakip olabilmek adına Acun'un format seçtiği kataloglardan alınacak bir yapımla karşısına çıkılmalı diye düşünüyorum. Bildiğiniz gibi Acun Medya formatlarının tamamına yakını yurt dışından kiralanan sezonluk işler. ''Extatlon'' kendi projeleri olarak lanse ediliyor ama aslında Survivor'ın içerisindeki parkur oyunlarının aynısı yapılıyor. Yazımızın devamında o Exatlon konusunu detaylandıracağım. 


SURVIVOR GERÇEKLERİ 

Peki tüm formatlar iyi güzel de, Acun Medya'nın artık kendine ait formatları da üreterek aralara serpiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir kaç yıl önce (ilk 1-2 sezonu) Survivor'ın uluslararası yapımcılarının RTL, ITV ve NBC Amerika için çekimlerini Antalya Olympos'ta fortuna Medya olarak tamamlamıştık. Ülkemizin yapımcıları okyanusta gezerken, asıl format sahibi yabancıların çekimler için Türkiye'yi tercih etmesi de çok önemli bir detay. İşte oradaki tecrübelerime istinaden Türkiye'deki Survivor'a da zaman zaman eleştirilerim oluyor. 

İzleyicilerin hepsi biliyordur diye zannettiğim ama aslında hiç kimsenin farkında olmadığı bir şey var ki, ''TV8'in en çok izlenen programlarının formatları Acun Medya'ya ait değil.'' Acun Medya sezonluk olarak formatları yabancılardan kiralıyor. Mesela Survivor, Dünya'da bir çok ülkenin yapımcıları tarafından kiralanan ve çeşitli ülkelerde çekimleri ''aynı biçimde'' yapılan bir reality yarışma programı. Dünyadaki onlarca yapımcı içerisinde Acun Medya da Türkiye'deki yapım haklarının sahibi. 

Küçük bir anımı anlatayım. Antalya'da çekimleri yaparken format sahibi yabancı yapımcılara ''Acun'u tanıyor musunuz? Türkiye'deki Survivor'ı o çekiyor'' dediğimde, ''Nereden tanıyalım? Bu formatı Dünyada kiralayan onlarca yapımcı var'' demişlerdi. O zamana kadar ben de her ülkede birebir çalışmalar yapıldığını zannediyordum ama öyle değilmiş. Yani Malezya'dan Arjantin'e kadar bir çok farklı yapımcı var Survivor'ı kiralayan ve yayınlatan. Yapımcıların çok özel yetenekleri olması da gerekmiyor bu programları bulmak için. Zaten format sahibinin kataloglarında ilk 10 içerisindeki programlar her ülkedeki yapımcılara öneriliyor ve sezonluk kiraya veriliyor. Eskiden benim de kullanıcı adı ve şifrelerim vardı, girip önerilen formatları inceleyebiliyordum ama artık yabancı formatlar ilgimi çekmediği için bakmıyorum. 

İşin özü, parayı veren her yapımcı bu formatları kiralayabiliyor ve kiraladığınız formatın ilk 3-5 bölümünü format sahibi yabancı yapımcı bizzat kendi ekibini göndererek çekiyor ve aynı standartları sizin de uygulamanızı istiyor. Buna, ''formatın kalite standartlarını koruma altına almak'' diyebiliriz. Yarışmanın işleyiş biçiminden, yarışmacıların fiziki, karakteristik, etnik kimlik özelliklerinden tutun, giyilecek kıyafetlere kadar her şeyi format sahibi belirliyor. Özellikle marjinal ve ''rahat'' tipler seçiliyor. Çekimlerden önce yarışmacılar, ''ne kadar çok sesi çıkar ve sivrilirse o kadar şansının artacağına inandırılıyor!'' Yarışmacıların program sırlarını açıklamaması için profesyonellik sözleşmesi de imzalatılıyor. Teknik çekim ekibinde de gizlilik mecburiyeti var. ''Bugün setteyiz'' falan diyerek fotoğraf paylaşmak yasak. Bizim çekimlerimizin üzerinden zaman geçmiş olmasına rağmen, farkındaysanız kendi çekimlerimizle ilgili burada sınırlı bilgi verebiliyorum. Çünkü aynı yasak bizim için de geçerli. Bütün yabancı formatların uygulanma biçimi böyle. Tabii ki bu kısıtlamalar ve standartlar izlenme başarısını getiriyor. 

PROGRAMLARIN FENOMENE İHTİYACI VAR MI? 

Yukarıda verdiğim bilgiler doğrultusunda Acun Medya'nın ''Başımıza musallat ettin'' denebilecek kadar çok tepki aldığı sansasyonel yarışmacılarının icraatlarında payı olup olmadığına siz karar verin. Ben televizyon yarışmalarına katılan vatandaşların bu kadar ambalajlanarak lanse edilmesine karşıyım. Yarışmalardan fenomen çıkartmak gibi bir göreviniz mi var anlamıyorum ki! Altı üstü bir yarışma programı. İlle de ilgi isteniyorsa, vatandaşı meşhur edip ''fenomen'' diyene kadar, ünlülerin yer aldığı yarışmalar daha fazla başarı getirecektir. Evet, Acun Ilıcalı çok yardımsever, belki de çok iyi bir dost olabilir ama toplumda geniş kitleler üzerinde negatif etkisi olan tüm dejenere yapım içeriklerinin de yine aynı adresten çıkması tezat oluyor. Bir yandan çok iyiliksever olup, diğer yandan da milyonlarca izleyiciye kötü örnek olabilecek işlere imza atmak pek akıl alır bir şey değil. Ben bu şekilde eleştirimi yaparak uyandırma görevimi yerine getiriyorum. Çünkü formatları orijinale en yakın biçimde bu ülkenin kültürüne göre uygulayabilmek kendi ellerinde. 

Türkiye'deki Survivor, Öz Yeni Survivor modunda ilerliyor. Yarışma içerisinde yer alan oyunların, formatı bozduğunu düşünüyorum. Acun Ilıcalı yakın zamanda ''Biz Survivor'a farklı şeyler katıyoruz'' diye övüyor ama bence hiç katmayın orijinal kalsın. Çünkü artık bu bir ''adada yaşam mücadelesi yarışması'' olmaktan çıktı. ''Adada mahsur kalsan yanına alacağın 3 şey nedir?'' hayaliyle başlayan bir format, tamamen lunapark yarışmasına dönüştüğü için izleyicisini sıktı. Tıpkı ''Yemekteyiz ve Master Chef'' formatlarında olduğu gibi bütün reyting umudunu kavga dövüş atraksiyonlarına bağladılar. Survivor çocuk parkı ya da lunapark yarışmasına döndü. Lunaparkta halka atıp hediye kazandığın oyunlara benzedi. ''Eee ne güzel işte, bize eskileri hatırlatıyor'' diyebilirsiniz ama o zaman ''Survivor olmuyor, Bul Karoyu Al Parayı oluyor.'' Bu sadece Türkiye'deki Survivor'da böyle. 

Survivor'ın orijinali diğer ülkelerde aynı standart formatla çekilirken, Türkiye'de hazır oyunlar dahil edilerek başka bir hale getirildi. TV8 programlarının hepsi kavga dövüş bağrışma odaklı olduğu için ''Yeter, başım şişti bi susun artık'' diyerek kanal değişir hale geldi. (TV8'in bitmek bilmeyen 30 dakikalık reklam kuşaklarına da RTÜK hiç dokunmuyor) Ben detayına girmeyeceğim ama yarışmadaki performanslarda ''acaba hile mi var?'' diyerek izleyiciyi şüpheye düşüren görüntülerin ekrana yansıması da işin başka bir boyutu oldu. ''Canlı'' ibaresiyle yayınlanan O Ses Türkiye'de SMS oylaması için reklama gidildiğinde oy kullanmaya başlayan izleyiciler, yarım saat, 1 saat önce Hadise tarafından internette paylaşılan ''kazanan yarışmacıyı kutlama görüntülerini'' görünce büyük tepki vermişti. ''Program canlı olmadığı halde SMS oylaması yapıldı. Paramızı geri isteriz'' tepkisine Türkiye'de medya camiası hiç ilgi göstermedi nedense! Fakat izleyici artık tv8'e net olarak tepki veriyor. 

SURVIVOR - EXTATLON ve YEMEKTEYİZ - SOFRADAYIZ AYNI 

Format kavgasında ''Yemekteyiz'' ile ''Sofradayız'' arasında bir dava olduğunu ama hiç bir sonuç alınamayacağını başka bir yazımda anlatmıştım. Dava sonuçlandı ve ''reddedildi.'' Her ne kadar Acun Medya davanın devam ettiğini söylese de, yine ben haklı çıkacağım. Çünkü Türkiye'de format çalmak serbest! Mahkemeden bir sonuç alınamıyor. Alınabilecek olsa benim 8-10 tane formatım çalındı ama hiç bir hak iddia edemiyorum. Burada tecrübe konuşuyor! İşin bir de farklı boyutu var ki, TV8'deki bazı formatlar da başka programlara benziyor. Çünkü ''Üretemiyorlar.'' ''Acun Medya kendi formatlarını üretmeli'' diyorum ama bir yandan da eldekilere bakınca ''o işe hiç girmeseler mi'' diye de düşünüyorum. 

İlk sezonunda, uzun süredir Meksika televizyonlarında Extatlon'a gözüm çarpıyordu. İlk izlenim olarak; ''Survivor'ın içindeki oyunları alıp aynı programı başka isimle yapmışlar ve cazibeyi de ön plana çıkarıyorlar. Kim acaba format sahibi'' diye düşünürken, programın Acun Medya'ya ait olduğunu öğrenmiştim. Gerçekten çok şaşırmıştım. Survivor'dan bir farkı olmasa da Meksika'da inanılmaz izleniyor ve ABD'nin tüm kanalları Extatlon'u alabilmek için yarışıyor. ''Programda, Türkiye'de yayınlanamayacak kadar fazla cazibe peşinde koştukları için eleştirebileceğim çok fazla unsur var. Neyse ki Acun Ilıcalı da bunun farkında olacak ki Extatlon'u Türkiye'ye getirmeyi düşünmüyor'' demiştim. 

Bugün (22.10.2019) ''Extatlon Türkiye'de internette yayınlanacak ve fenomenler yer alacak'' açıklaması yaptılar. Geçen yıl TV8'de Acun Ilıcalı'ya, ''Exatlon Türkiye'de yayınlanacak mı?'' sorusuna, ''Survivor iyi gittiği için Exatlon'la havasını değiştirmek istemiyoruz.'' cevabını verdi. Çünkü benim de yukarıda anlattığım gibi Survivor ile Exatlon arasında hiç fark yok. Bu yüzden de benzerliğin ekrana yansımasını istemeyecekleri gibi, o cazibeyle RTÜK cezalarından kurtulmalarının mümkün olmadığını biliyorlar. ''Türkiye'de neden TV8'de değil de internette yayınlanacak?'' sorusunun cevabını her ne kadar yukarıda vermiş olsam da, Acun canlı yayında; ''TV8'de yayın şifti dolu. Extatlon'u yayınlayacak boş günümüz yok'' bahanesiyle karşılaştık. Yani, bu kadar önem verdiği bir programa kendi kanalında yer bulamıyormuş! Neyse, anladınız siz konuyu. Acun Medya'nın bizim buraya yazdıklarımızın tam tersi hareket ederek (sözde) fenomenleri yarıştırarak 0-12 yaş grubunu hedeflemesini de duvara toslamak olarak peşinen söyleyebilirim.  

Eleştiriyorum ama Acun Medya format üretemese de, Türkiye'nin en iyi format uygulayıcısı oldukları da bir gerçek tabii ki. Bu kadar başarılı bir uygulayıcı pozisyonundayken neden başka tercihler yapıldığına anlam veremediğim için eleştiriyorum. Zamanla bir şeyler değişir diye bekliyorum. Acun Ilıcalı geleceğe dair planlarını şöyle anlatıyor; ''Televizyon üzerine çok önemli görüşmelerim var. Belki Amerika'nın dört büyük kanalından birinde olacağız. Kuzey Avrupa hedefimizde. Bu iki bölgeyi elimize geçirebilirsek oradan Doğu'ya doğru devam ederiz. Hedefim dünyayı ele geçirmek. Türkiye'yi reyting konusunda bitireli 5 sene oldu. Ben 1300 kere birinci olmuşum zaten, 1600 kere birinci olsam bir şey hissetmeyeceğim. Kendimi geliştirebileceğim bir Dünya kurmaya çalıştım" diyor. Ben de aynı günlerde şu sözlerle Acun Medya'yı uyarmıştım. ''Acun Medya formatlarla ilgilenirken, TV8'in kalitesi düşüşe geçmeye başladı. Ekranda 7/24 Survivor konuşuluyor. İzleyici bıktı. Artık Survivor ömrünü tamamlamaya başladı. TV8'de yayınlanan programların medyadaki ısmarlama haberleri de artık yetmiyor'' demiştim. Artık reytingler de gösteriyor ki, TV8'e format atmak lazım. TV8 SATILINCA ACUN NE YAPACAK? 

Bu haber ilk defa fortunaTV'de | İlk defa aylar öncesinden fortunaTV'den duyurduğumuz üzere TV8'in satışı için görüşmeler başladı. Kulislerde tv8'in satılabileceği söylentileri yankılanmaya başladığı günlerde; ''Aldığım duyumlara göre, TV8 satılması planlanıyor ama Acun Medya, televizyonu işletmeye devam edecek'' demiştik. Geçmişte yine ilk defa fortunaTV'nin gündeme getirdiği bir konu daha var ki o da TV8 ile Doğuş Grubu'nun aslında ortak olduğu gerçeği. Bu konuyu geçmişte kısaca şöyle ifade etmiştik; ''Her ne kadar resmiyette bir şey olmasa da Doğuş Grubu ile TV8 arasındaki ortaklık olarak dillendirilen dirsek teması, kanalın kuruluşundan beri konuşulan bir konu. Hatta Doğuş Grubu bazı kanallarını elden çıkarttıktan sonra TV8'in de Doğuş binasına taşınacağı konuşuluyor'' demiştik ve haberimiz o dönem yalanlanmıştı. O günlerde, ''Acun, kanal alacak parayı nereden buldu?'' sorusuna; ''Yaptığım programlar birinci olunca belli bir ekonomi oluştu. Ben de TV8'i 60 Milyon Dolar'a satın aldım'' diye cevap veriyordu. Fakat, Ekim 2018'de kendi kanalı TV8'e konuk olan Acun Ilıcalı; ''TV8'de Ferit Şahenk'le başından beri ortağız'' dedi. Böylece bir kez daha fortunaTV'nin gündeme getirdiği bir konunun gerçekliği ortaya çıktı. 

TV8 SATIŞI

Ferit Şahenk Doğuş Grubu'nun varlıklarını elinden çıkarmaya başladıktan sonra, TV8'in de bundan nasibini alacağını biliyorduk. Çünkü Ferit Şahenk olmadan Acun Ilıcalı tek başına TV8'i ayakta tutamaz. Nihayetinde öyle de oldu ve TV8'in satışı için çok önemli gelişmeler olmaya başladı. Mahmut Karakeçili'ye ait Maxam Holding TV8'i satın almak üzere hazırdı. (Logoları da birbirine çok benziyor) ''Net sonuç ortaya çıkmadan burada yazmamızın doğru olmayacağını düşündüğüm için sonucu beklemeye geçiyoruz'' demiştik. Satış için (18.08.2019) detaylar netleşmeye başladı ama A&S Yatırım Holding'in ismi yer aldı. Uğur Akkuş'un şirketinin TV8'in %57 hisselerini alarak kanalda söz sahibi olduğu söyleniyor. Resmi açıklamalardan sonra ''TV8 satıldı'' diyebileceğimiz önemli gelişmeler devam ediyor. 

Bir süre önce TV8,5 Kanalı üzerinden de başka bir gelişme olmuştu. TV8 WORLD TV Kanalı için RTÜK başvurusu kabul edildi. Bu da demek oluyor ki TV8 WORLD yayına başlıyor. TV8,5 ise ufak tefek atılımlar yapmaya başladı. Belki satış için, belki de TV8 elden çıkarılınca TV8 Buçuk'la devam edilmesi gibi bir plan da olabilir. (Gelişmeleri takipteyiz, yeni bilgilerle haberimiz güncellenir.) ACUN MEDYA YABANCI KANAL SATIN ALACAK MI? 

Acun Medya, TV8 satın alındıktan sonra bir de yabancı kanal almak istediğini dile getirilmişti. Yunanistan'ın en büyük kanalını almak için girişimlere başlanmıştı. ''Satın alınacak kanal benim tahminime göre Survivor vb. formatları da yayınlayan MEGA TV olabilir. Yunanistan'ın en çok izlenen kanallarından biri MegaTV. Bir de birkaç yıl önce gelişmek amacıyla yöneticilerinin benimle görüşerek İstanbul ziyareti yapmak istediği Delta TV kanalı var. Yunanistan'ın Edirne, Çanakkale sınırında Alexandroupolis'den yayın yapan kanal Delta TV'nin ulusal lisansı varsa satın alınabilir diye düşünüyorum.'' demiştim. Acun, Yunanistan'da kanal almak yerine orada dış yapımlar yapmaya başladı. İleride Amerika Kıtası'nda televizyon hedefleri olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu yüzden Yunanistan'a sadece format satacaklardır. 


TV8 KURULUŞU VE TARİHİ: 

22 Şubat 1999 yılında MNG Holding bünyesinde kurulan tv8, kurucusu Mehmet Nazif Günal'ın memleketi Artvin'in plaka numarası 08'den yola çıkarak ismini almıştır. 2005 yılına kadar haber kanalı olarak yayın yapmaya devam etmiştir. Bu tarihten sonra ülkemizin ve medya sektörünün "İyi televizyon ve farklı kanal" ihtiyacını karşılamak için yayın yelpazesini genişleterek major kanallar arasındaki yerini almıştır. tv8, yayına hazırladığı gençlik kanalı (on8 TV) ve MNG SHOPPING alışveriş kanalını Okan Bayülgen yönetiminin ayrılmasının ardından birleştirmiş ve daha sonra da SHOP90 ismini almıştı. 

Acun Ilıcalı'nın tv8'i satın almasıyla birlikte televizyonculuk geleneğini ve teknolojisini her geçen gün geliştiren kanal, bünyesine ikinci bir televizyon daha katmıştır. Ekim 2016'da TV8,5 Kanalı Shop90'ın yerini almıştır. TV8,5 alternatif yayın yapmaktadır. TV8 ise reytinglere kulak vererek her zaman yenilikçi bir yayın politikası izlemeye devam etmektedir. Farkını belli eden ve başarı grafiğini her geçen gün yükselten tv8, bu çizgisini koruyup daha da güçlendirerek yayın hayatına devam etmeyi hedefledi. 

tv8, "İyi televizyon, farklı kanal" olma misyonuna bağlı olarak, Ayazağa’daki binasında dünya televizyonculuğunun geldiği son nokta ile paralel son teknolojileri bir araya getirmiş ve Türk televizyonlarında benzeri az rastlanan (özellikle Alman kanallarında izlediğimiz) stüdyoları izleyiciler ile buluşturmuştur. 3 Boyutlu yayın yapabilme, teknolojik alt yapısı ile tv8, Türk izleyicisini 3 Boyutlu televizyon izleme keyfi ile de tanıştırmayı hedeflemiştir. 

TV 8,5 KANALI 

TV Sekiz Buçuk Kanalı Ekim 2016 itibariyle yayına başladıHaberini ilk defa fortunaTV'nin duyurduğu tv8.5 kısa sürede HD yayına da geçti. Ne zaman tv8,5'a zaplasam ya Survivor, komik videolar ya da boks karşıma çıkıyor. Hep aynı şeyleri görüyoruz. Acilen Acun'un yeniliklere yelken açması lazım. Kanal düşüşe geçti. TV8,5 bir kenarda bekleyen kanal imajında gidiyor. Öyle olunca da çok kilo aldı ve hantallaşan kanal şişti kaldı. TV Sekiz Buçuk için o taze kan lazımdı. Beklenen taze kan NTVSpor'un kapanmasıyla bulundu. Aslında Acun'un bu kanalı kurarken yaptığı ilk plan spor üzerineydi ve yeniden o plan devreye girdi. Duyumlarıma göre TV8,5 Spora başlıyor. 


TV8.5 KANALI HAKKINDA İLK HABERİMİZ 
Gün içerisinde filmler, diziler ve programlar yanısıra maç yayınları ve spora da geniş yer ayrılacak TV8,5'taS
por yayın haklarının neredeyse tamamını elinde bulunduran Sadettin Saran'a ait Saran Medya ile Acun Ilıcalı arasında bir anlaşma olma ihtimali çok yüksek. Çünkü Saran Medya da, bir kanal arayışı içerisinde. Bilindiği gibi tv8, NBA ve Türkiye Milli Takımızın maçlarının da yayın haklarını elinde bulunduruyor. Peki, tv8,5 hangi frekanstan yayın yapıyor? İşte onun cevabı da yine bizde. SHOP90 Kanalı yerine tv8,5 geçtiDijital yayın platformlarında da yerini alan kanal, standart sayıda bir ekiple yayın yapacakmış. Kanalın logosunu da hiç beğenmediğimi söylemeliyim. Hatta, ''Logo yapılmamış'' dersek daha doğru olur. Belki kısa süre sonra logosunu da parlatarak farklı bir imaja bürünebilirler. Gelişmeleri bizden takip edin. 

10 yorum:

 1. Sayın FTV izleyicisi: TVEM artık dijital kanal oldu. Uydu yayını yapmıyor.

  YanıtlaSil
 2. Sayın FTV izleyicisi: Sony Channel yönetiminden herhangi bir açıklama yapılmadı.

  YanıtlaSil
 3. Sayın FTV izleyicisi: Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. Sayın FTV izleyicisi: Çoğunlukla Ankara ve çevresinde yaygın.

  YanıtlaSil
 5. Sayın FTV izleyicisi: TVEM artık dijital kanal oldu. Uydu yayını yapmıyor.

  YanıtlaSil
 6. Sayın FTV izleyicisi: TVEM artık uydu yayını yapmıyor. Dijital kanal oldu.

  YanıtlaSil
 7. Sayın FTV izleyicisi: TVEM dijital kanal oldu.

  YanıtlaSil
 8. Sayın FTV izleyicisi: Ekotürk TV tüm platformlarda yayında.

  YanıtlaSil
 9. Değerli izleyicimiz, yazımızın içerisinde de belirttiğimiz gibi, değerlendirme yaparken suların ödül alması, en iyi seçilmesi gibi unsurları göz önünde bulundurmuyoruz.

  YanıtlaSil
 10. Değerli izleyicimiz, yazımızın içerisine talebiniz eklenmiştir.

  YanıtlaSil

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com