MEDYA HABER
Search

HANTALLAŞAN TV8,5 YENİ YILDA SPORA BAŞLIYOR

Haberini ilk defa fortunaTV'nin duyurduğu TV8,5 kanalı Ekim 2016 itibariyle yayına başladı. Kısa sürede tv8.5 HD yayına da geçti. Fakat konuya tv8 ile girelim. tv8, Acun Ilıcalı'nın satın almak konusunda anlaştığını duyurduğu günden sonra yavaş yavaş yükseldi ve popüler bir kanal haline geldi. Acun'un tv8'i alacağını yine ilk defa fortunaTV'de duyurduğumda; ''Acun, muhtemelen yabancı format üreticilerinden yıllardır kiraladığı Survivor, O Ses Türkiye, Yeteneksizsiniz vb. programların tümünü kendi kanalı tv8'e aktaracaktır. Büyük kitlelerin izlediği bu programlarla, tv8'in programları birleşince, güçlü bir kanal ortaya çıkacağına inanıyorum'' demiştim. Aynen de öyle oldu. Genel anlamda tv8 izlenebilirlik konusunda doğru yolu bulmuştu. Pek eleştirecek bir şey kalmamıştı. Fakat, son aylarda ne zaman tv8'e zaplasam ya Survivor ya da Giyindiğini zanneden kızların programı karşıma çıkıyor. TV 8,5 açınca da yine aynı şeyleri görüyoruz. Yani 2 kanalı toplasanız 1 kanal etmiyor. ''Acilen Acun'un yeniliklere yelken açması lazım. Kanalları düşüşe geçti.'' diye eleştirmiştim. Mayıs 2017'de kayıp aranıyor, cinayet hikayeleri vb. polisiye programlar yayına girdi ve ekran hareketlendi. Fakat, TV8,5 bir kenarda bekliyordu. Çok kilo alan ve hantallaşan kanal için o beklenen taze kan bulundu. Aslında Acun'un bu kanalı kurarken yaptığı ilk plan spor üzerineydi ve yeniden o plan devreye girdi. TV8,5 Spora başlıyor. 

TV8.5 SPOR KANALI 
Kanal yayına başlayana kadar medya kulislerinde DOĞUŞ GRUBU ile ACUN MEDYA arasındaki dirsek teması konuşulurken, NTVSPOR Kanalı'nın kapanmasına karar verildiği duyuldu. Hemen ardından; ''ACUN MEDYA SPOR KANALI KURUYOR'' duyumları aldık. Acaba bu, NTVSPOR'dan boşalan yeri doldurmak mı? Yoksa, Doğuş Grubu'yla dirsek temasının yansıması mı? Bunu zaman gösterecekti ve işte o gün geldi çattı. Acun'un spor kanalından da vazgeçip, başka bir kanal modeli arayışına girdiği de söyleniyordu. Marka tescili konusunda yapılan başvurudan anladığımız kadarıyla TV8,5 (TV Sekiz Buçuk) adıyla yeni kanal yayına hazırlan. tv8,5 Spor Kanalı olarak duyulmuş olsa da Acun, Eğlence Kanalı yapmaya karar verdi. Peki NTV Spor Kanalı kapanıp, frekansına da Eurosport Türkiye geçince ne olacak? İşte o noktada Acun faktöre devreye giriyor. Yeni yılda NTV Spor çalışanlarının Acun'un TV8,5 Kanalına geçtiğini ve spora ağırlık veren bir görüntüye büründüğünü görürseniz, bu haberi de ilk defa bizden duyduğunuzu unutmayın. Şimdilik bu kadar bilgi yeterli. Tüm medyanın bilgi kaynağı fortunaTV'yi takibe devam edin, en doğrusunu öğrenin. 
TV8.5 KANALI HAKKINDA İLK HABERİMİZ 
Gün içerisinde filmler, diziler ve programlar yanısıra maç yayınları ve spora da geniş yer ayrılacak TV8,5'ta. S
por yayın haklarının neredeyse tamamını elinde bulunduran Sadettin Saran'a ait Saran Medya ile Acun Ilıcalı arasında bir anlaşma olma ihtimali çok yüksek. Çünkü Saran Medya da, bir kanal arayışı içerisinde. Bilindiği gibi tv8, NBA ve Türkiye Milli Takımızın maçlarının da yayın haklarını elinde bulunduruyor. Peki, tv8,5 hangi frekanstan yayın yapıyor? İşte onun cevabı da yine bizde. SHOP90 Kanalı yerine tv8,5 geçti. Dijital yayın platformlarında da yerini alan kanal, standart sayıda bir ekiple yayın yapacakmış. Kanalın logosunu da hiç beğenmediğimi söylemeliyim. Hatta, ''Logo yapılmamış'' dersek daha doğru olur. Belki kısa süre sonra logosunu da parlatarak farklı bir imaja bürünebilirler. Gelişmeleri bizden takip edin.


TV8 HAKKINDA İLK HABERLERİMİZ: ''İddia programı yerine gerçek bir spor programı yapılmalı. Sergen Yalçın ve Rıdvan Dilmen atağı söylentileri dolaşıyordu ama sonuç çıkmadı. tv8'in Dünya Kupası maçlarını TRT ile ortak yayınlayacak olması çok büyük artısı olacaktı ama UEFA'nın tv8'in HD yayını olmadığı için maçları vermediği söylendi. tv8 spor eksiğini veteran halı saha turnuvasıyla doldurmaya çalıştı. Çok ilgi de gördü. Fakat çim sahalara henüz inemedi! (Bizim yazımızdan kısa süre sonra 25 Şubat 2016 itibariyle Acun Ilıcalı NBA maç yayını haklarını aldıklarını duyurdu. Kısa süre sonra da Maraton spor programının tv8'e transfer olduğu duyuldu. Fakat Şansal Büyüka bu haberi yalanladı). 
 
Evlilik programı için 
tv8'e Hande Ataizi'nin çok yakışacağını düşünüyordum
ama Songül Karlı ile anlaşıldı. tv8, bence sunucu konusunda yanlış tercih yaptı. Songül Karlı ve Uğur Aslan son derece ciddiyetsiz program sunuyorlar. Şimdi her biri başka kanaldalar ama umursamaz tavırları, konuklarla dalga geçme huyları değişmedi. Hatta programda konukların konuştuklarını da tam olarak dinlemeden pat diye lafın ortasında alakasız bir yorum yapıp kesip atmaları hiç hoş değil. 
Eğlenceli bir program yapılmak istenmesini anlarız da evlilik ciddi bir iş ve daha ''düzenli'' bir formatla yapılmalı. Adayların zaten evlenmeye niyeti yok. Ekrana çıkarak tanınmak hoşlarına gidiyor. Sosyal ağlarda takipçi kapma derdindeler. Paralı biri çıkarsa bir çaya gidiliyor ama adam çulsuzsa bin km. yol gelse de paravan bile açılmıyor. ''Loca'' demelerine çok güldüğüm vip tribün ücretsiz ama adaylar özel seçiliyor. Sahneye çıkacakları locadan seyrediyorlar. İstedikleri gibi hakaret, önyargı ve şüphe serbest locada. Passolig geçmiyor ve herkesi almıyorlar oraya. Ya yüzünüz tanınacak, ya para çok olacak ya da kafada 1-2 tel eksik olacak ki programın figürasyonu tamamlansın. Yoksa ''Yerimiz dolu, başka zaman diyip gönderilirsin. İlk geldiklerinde ''çalışmıyorum'' diyen ''20'lik'' genç adaylar bir anda ''mankenim, oyuncuyum'' demeye başladı. Sunuculardan daha ağır makyaj, daha çok dekolte ve full frikik. Ne olacak bunların hali? Geçen gün bindiğim taksi şoförü ne iş yaptığımı sordu. ''Televizyoncuyum'' dedim. Bana cevabı; ''Meslektaş sayılırız ben de televizyona çıkıyorum. Herkes tanır beni'' dedi. Yüzüne bir baktım ''Evet gerçekten ben bile tanıdım adamı ama kendilerini televizyoncu gibi görmelerine ne diyelim? Evlilik programları meslek sahibi yapıyor''. Evlenmekten çok gösteri yapmaya geldiği her halinden belli olan kafadan rahatsız bazı tiplerin reyting uğruna ön plana çıkarılmaları ve adam diye sürekli yorum yaptırılması da son derece rahatsız edici. (Çok düzgün üsluplu bir aday da, benimle aynı şekilde Songül Karlı'yı eleştirince apar topar programdan attılar adamı. Bir de locadakiler ayakta alkışladı bu rezaleti). Bildiğin pembe dizi oldu bunlar. Songül Karlı'nın, diğer kanallardaki evlilik programlarını; ''Reyting için konukları kullanıp atıyorlar'' diye eleştirirken, o programlarda yüzü biraz tanınan her adayı kendi programına ''transfer ederek göze çarptırması'' da bizden kaçmıyor ona göre.  

(Gündeme getirdiğimiz bu yazının ardından bugün Songül Karlı'nın programı yayından kaldırıldı)
Reytinglerde ilk 100'e giremeyen Karlı, bugün programının bittiğini duyurdu. Karlı, programının yayından kalkmasının sebebiyle ilgili "Evlilik programları artık amacı dışına çıktı. Biz bu işi doğru yaptık, doğru yapmayan yüzünden ve RTÜK'e saygımızdan dolayı bitiriyoruz" dedi. 

 Eser Yenenler, İbrahim Büyükak ve Oğuzhan Koç'un yaptığı başarılı "3 Adam" programı da beklendiği gibi tv8'e transfer oldu. Ekim 2014'te Aramızda Kalmasın programı yayına başladı. Jess Molho & Deniz Akkaya ikilisi iyi seçim ama Funda Özkalyoncu için aynı şeyleri söyleyemeyeceğimi belirtmeliyim. Hülya Avşar Show, Survivor, YetenekSizsiniz, Çok Güzel Hareketler Bunlar, O Ses Türkiye, (yeni kiralanan yabancı formatlar) Rising Star, Ninja Warrior, Bake Off yanısıra ''dünyada ilk defa uygulanacak'' şeklinde lanse edilen fakat başta Amerikan FOX kanalı olmak üzere dünyada çeşitli ülkelerde yayınlandığını bildiğim (Utopia) Ütopya tv8 ekranında başladı. Acun Medya'nın artık kendine ait formatları da üreterek aralara serpiştirmesi gerektiğini düşünüyorum. 

tv8 Hakkında diğer yazılarım: 
Kulislerde tv8'in Doğuş Grubu %70 Acun ise %30 hissesine sahip olduğu konuşuluyor. Ekrana da yansıyor açıkcası! CNBCe'nin kapanıp, yakında tv8'in onun yerini alacağı duyulmaya başladı. Hatta tv8 kısa süre sonra CNBCe'nin binadaki yerini de alacak. Yazılarımı dikkate aldıklarını hissettiğim tv8, dipnotta belirttiğim gibi logosunu da değiştirdi. Logo konusunda benden başka kimsenin dile getirmediği bir değişimi savunuyordum. İşte o yeni logo (
sonsuzluk sembolü) 8 rakamının yan yatmasıyla oluşacaktı. Fikir değiştirilmiş olacak ki gümüş tv8 logosu yayına girdi. Yan yatırsalardı Avurturalya ABC 8 kanalıyla aynı logo olacaktı. İyi ki yan yatırmadılar. Şimdi harika bir logo oldu. Ekrana çok yakıştı. Yeni logoyla birlikte tv8 INT yayını da başladı. Yani Türkiye'de izlenen tv8 ile yurtdışından izlenen tv8 INT farklı oldu. Acun TV8'in satın alınacağı günlerde bir de yabancı kanal almak istediğini dile getirmişti. Yunanistan'ın en büyük kanalını almak için girişimlere başladı. Satın alınacak kanal benim tahminime göre Survivor vb. formatları da yayınlayan MEGA TV olabilir. Yunanistan'ın en çok izlenen kanallarından biri MegaTV. Bir de birkaç yıl önce gelişmek amacıyla yöneticilerinin benimle görüşerek İstanbul ziyareti yapmak istediği Delta TV kanalı var. Yunanistan'ın Edirne, Çanakkale sınırında Alexandroupolis'den yayın yapan kanal Delta TV'nin ulusal lisansı varsa satın alınabilir diye düşünüyorum. Gelişmeleri takipteyiz.


İlk haberimiz bu şekildeydi: Bence asıl büyük değişim tv8 logosunun yenilenmesiyle yaşanmalı. tv8'e modern bir logo lazım. tv8'in eski tanıtım ekibi ekran görsellerinde oldukça başarılıydı ama o ekiple yollar ayrılmış ve yerine bir kameramanı almışlar. Kameramanlıkla kreatif direktörlük ayrı mesleklerdir. Neden böyle bir değişim oldu anlam veremedim. Ekrandaki görsel düşüş biz profesyoneller tarafından hemen farkedildi tabii ki! Her geçen gün görsellerini kaybediyor tv8. İnternetten indirme standart tasarımlar yakışmıyor. Acun'un tv8'i ''özenti bir yayın anlayışıyla'' formatlamaması dileğiyle, Başarılar dilerim. 

TV8 Tarihi:
22 Şubat 1999 yılında MNG Holding bünyesinde kurulan tv8, kurucusu Mehmet Nazif Günal'ın memleketi Artvin'in plaka numarası 08'den yola çıkarak ismini almıştır. 2005 yılına kadar haber kanalı olarak yayın yapmaya devam etmiştir. Bu tarihten sonra ülkemizin ve medya sektörünün "İyi televizyon ve farklı kanal" ihtiyacını karşılamak için yayın yelpazesini genişleterek major kanallar arasındaki yerini almıştır. tv8 , yayına hazırladığı gençlik kanalı (on8 TV) ve MNG SHOPPING alışveriş kanalını Okan Bayülgen yönetiminin ayrılmasının ardından birleştirdi.
Acun Ilıcalı'nın kanalı almasıyla birlikte televizyonculuk geleneğini ve teknolojisini her geçen gün geliştiren tv8, kamuoyunda "İyi televizyon ve farklı kanal" algısına layık olabilmek için reytinglere kulak vererek her zaman yenilikçi bir yayın politikası izlemeye başladı.
Farkını belli eden ve başarı grafiğini her geçen gün yükselten tv8, bu çizgisini koruyup daha da güçlendirerek yayın hayatına devam etmeyi hedefledi. tv8, "İyi televizyon, farklı kanal" olma misyonuna bağlı olarak , Ayazağa’daki binasında dünya televizyonculuğunun geldiği son nokta ile paralel son teknolojileri bir araya getirmiş ve Türk televizyonlarında benzeri az rastlanan (özellikle Alman kanallarında izlediğimiz) stüdyoları izleyiciler ile buluşturmuştur. 3 Boyutlu yayın yapabilme, teknolojik alt yapısı ile tv8, Türk izleyicisini 3 Boyutlu televizyon izleme keyfi ile de tanıştırmayı hedefliyor. nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “HANTALLAŞAN TV8,5 YENİ YILDA SPORA BAŞLIYOR

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com