MEDYA HABERCİSİ
Search

Sima Sarıkaya - 3. Albümü 5 + 1 Vitrinde

1996 yılında, Türkiye'nin ender yetiştirdiği ses ve yetenek SiMA, FELICITA isimli şarkısıyla tanınan dünyaca ünlü İtalyan sanatçı AL BANO POWER (Carisi) ile birlikte, HERŞEYE RAĞMEN isimli şarkısına piyanonun üstünde, AMERİKA NEWYORK CENTRAL PARK'ta buz pateni pistinde ABDULLAH OĞUZ’un çektiği klibiyle tanındı. O dönemde herkes SiMA'ya, ''Piyanonun Üstündeki Kız'' demeye başladı. Döneminin en pahalı prodüksiyonunda; AL BANO CARISI, dönemin Türkiye Güzeli MELTEM HAKARAR, Amerikalı bir çok manken, palyaçolar ve sokak çocukları rol almıştı. Bu kliple birlikte Sima, Türkiye’de daha önceden sadece haber izlemeye alıştığımız ana haber bültenlerine konuk olarak, böylece Türkiye’de bir ilki gerçekleştirme ayrıcalığını da yaşamıştır.

SiMA'nın bu ilk albümünün, ilk klibi olan HERŞEYE RAĞMEN, Türkçe müzik yayını yapan tüm radyo ve televizyon kanallarında haftalarca 1 numarada kalarak listeden inmediği gibi, tüm yayın kuruluşlarında yılın en çok istek alan parçalarından biri oldu. Böylece SiMA, Türkçe Pop Müzik severlere kendisini tanıtmış, kabullendirmiş ve tek kliple yüksek bir albüm satışı yakalamıştı.

EROL BÜYÜKBURÇ, ALİ-AYSUN KOCATEPE gibi isimlerden öğrendiklerini sanatına yansıtan SiMA, konserler ve birçok ünlü mekanda, bar programları yaparken, İNGİLTERE'den gelen bir teklif üzerine anlaşma imzalayarak, neredeyse 2-3 yıl gibi uzun bir süre için LONDRA'da ikamet etmeye başladı. Bu süre içerisinde Türk Müzikseverler ve sevenleriyle Türkiye'de buluşamadı. Bu zaman zarfı ardından tekrar İSTANBUL sahnelerine döndü. Ancak, önce İZMİR ve ANTALYA, ardından SAMSUN ve MARMARİS'ten gelen tekliflere evet diyerek, 1-2 yıla yakın bir süre için ANTALYA - ALANYA - SAMSUN ve MARMARİS hattında programlara devam etti.

SiMA, 12 yıl bekleyen 2. kaseti için tüm çalışmalarını aralıksız sürdürdü. 2. albümü BUL BENİ ismi ile EFLATUN MÜZİK ŞİRKETİ adı altında tüm müzik marketlerde yerini aldı. SİMA, bir yandan elit mekanlarda sahneye çıkarken, bir yandan da medyadaki duruşunu izleyenlerine yansıtmaya devam etti.

Sima Sarıkaya’nın bu yaz adından çok söz ettirdiği 5+1 single çalışması, 90’lar, 80’ler tadında olup, günümüze uyarlanarak güzel bir müzik ziyafetiyle dinleyicilere sunuldu. Sanatçının bu single çalışmasında, 80'lerde Banu Kırbağ’ın sesinden severek dinlediğimiz "Unutulur" isimli şarkısı ilk göze çarpan eserlerden biri. Sima Sarıkaya’nın güçlü sesi ve yorumuyla, kendi tarzına uyarlanarak pop-rock motifleriyle, harika bir cover haline getirildi. Aynı çalışmada, sözleri Aysel Gürel-Sezen Aksu, müziği Onno Tunç’a ait olan, bir Sezen Aksu klasiği "Haydi Gel Benimle Ol", clup remix ile yerini aldı. “Hayal “ adlı slow çalışmasında, yine genç yeteneklerden, farklı bir yorumu olan Emir Durmuş ile düet yaptı. Aynı parçanın bir de cub remix çalışması var. Bir Rumeli Türküsü olan "Arabaya Taş Koydum" yine pop rock versiyonu ile aynı albümde yerini aldı. 
2014'te Elenor Müzik etiketiyle vitrinde yerini alan 5+1 albümünde ''Haydi Gel Benimle Ol'' ve ''Unutulur'' parçalarına videoklip çeken değerli dostum Sima'ya başarılarının devamını diliyorum.

NOT: 2009 yılına kadar uzun yıllar Menajer & Medya Danışmanlığını yaptığım Sima'nın, ''Aman Of'' isimli videoklibinin yönetmenliğini yapmıştım. Buradan izleyebilirsiniz.nanomag

FTV TURK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


0 fortunaTV.com Konu: “Sima Sarıkaya - 3. Albümü 5 + 1 Vitrinde