SON HABERLER

[fortunaTV][bsummary]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[pınaraktaş][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][twocolumns]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

TRT 2 HD KANALI YAYINDA | TRT? LOGOSU

fortunaTV'nin ilk defa 2016'da duyurduğu ve ilk yayın sinyalini de 21.02.2019'da takipçilerimizle paylaştığımız gibi TRT 2 yeniden yayına başladı. TRT kanalları bugüne kadar klasik logolar tercih ederken, TRT2'nin logosunun iki nokta (TRT:) şeklinde olması büyük beğeni toplamıştı ama ekranda gördüğümüz logo farklı oldu ve tam bir felaket. İki nokta yerine ''S'' harfine, ''Z'' harfine, ''8'' rakamına ve hatta ''?'' soru işaretine benzer bir ''2'' rakamı tasarlanmış. TRT? gerçekten berbat görünüyor ve sanatçının neyi betimlediğine anlam veremedik. Logoyla ilgili bize de tepki mesajları geldiğini belirteyim. Kanalın ekran görselleri tek kelimeyle harika ama logoya alışmak mümkün değil. Televizyonculuk tarihimizin en kaliteli logolarından birine imza atılmasını beklerken övdüğümüz o güzelim logo, son dakika çalımıyla tarihin en kötü logolarından birine dönüşmüş. Acilen iki nokta logosuna geçilmeli. Büyük bir hayal kırıklığı oldu. TRT2 içerikleri ise hiç yoruma gerek duyulmayacak kadar güzel. Ben en çok, Dünya'nın çeşitli ülkelerinin sinema filmlerini takip etmeye çalışıyorum. Çocukluğumuzun örnek ressamı Bob Ross'u yeniden izleyebilmek müthiş bir keyif. Stüdyo programlarının grafik ve dekorları harika. Kısacası ''TRT2 müthiş döndü.'' TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, rafta bekleyen ve yeni üretilen başarılı projelere hızla imza atıyor. Televizyonculuğun bana göre birinci kuralı ''Hızlı karar verebilme yeteneğidir'' İbrahim Eren de bu kurala uygun olarak, hızlı ve doğru kararlarla TRT'nin yükseliş devrine girmesini sağladı. Lütfen logo işine de bir el atılsın. 6 Ekim 1986'da kurulan ve 18 Mart 2010'da frekansını TRT Haber'e bırakarak kapanan TRT 2, yeniden yayına başlarken ''Kültürden sanata, tarihten edebiyata, müzikten felsefeye, kısacası insana ve hayata dair bütün renkler TRT2'de olacak'' vurgusu yaptı. İbrahim Eren; "TRT-2'yi yani TRT kültür sanat kanalını açıyoruz. Burada gençlere yönelik çok güzel içerikler üretmeyi hedefliyoruz. Ana mecrasında olmayan ancak gençlerin ilgi duyduğu birçok içeriği bu kanalda yayınlamayı düşünüyoruz. Gençlik kanalı, televizyon kanalı olarak tartışmalı bir konu. Çünkü bu konuda kurulan televizyon kanalları, gençler televizyon seyretmedikleri için başarılı olamamış. Gençlere yönelik içeriği tanımlamak lazım, örneğin absürt komediler, daha popüler olmayan içerikleri TRT-2 kanalı kapsamında değerlendirmeyi düşünüyoruz" açıklaması yaptı. TRT 2 Kanalı kültür sanat kanalı TRT Okul frekansına geçti ve tam zamanlı yayına başladı. TRT Okul ise uydudan çıkarak Dijital TV Kanalına dönüştü. TRT 2 Bilim Kültür Kanalı ile ilgili ilk haberlerimiz alt satırda yer alıyor. (Yeni gelişmelerde haberimiz güncellenir) 

TRT 2 HD Frekansları: 
Turksat 11958 Dikey (V) 27500 
D-Smart 105 
Digitürk 66 
Tivibu 55
Turkcell TV Plus 45 ANKARA MERKEZLİ TRT İSTANBUL'A TAŞINIYOR 

Bu haber ilk defa fortunaTV'de: TRT1, TRT Haber, TRT Spor, TRT 4K, TRT Çocuk, TRT Diyanet, TRT Müzik, TRT Belgesel, TRT HD, TRT Türk, TRT Avaz, TRT Okul, TRT Arapça, TRT 6 Kürtçe, TRT World İngilizce yayını başla. 2018'de tüm TRT kanalları HD yayına geçti. Misyonunu tamamlayan TRT HD kapandı. TRT TÜRK ve TRT AVAZ yenilendi. TRT OKUL yerine de TRT Bilim Teknik kanalının yayına başlaması bekleniyor. Bilindiği üzere TRT Ankara merkezinden yayın yapıyor. Ayrıca TRT İstanbul stüdyolarından da yayınlar devam ediyor. Medya kulislerine düşen habere göre 2019'a doğru ilerleyen günlerde TRT'nin Ankara'dan İstanbul'a taşınması planlanıyor. Televizyonculuğun merkezi konumundaki İstanbul'a taşınılması doğru bir karar. İstanbul'a taşınırken, teknik yenileme ve personel değişimleri düşünülüyor. Kesinlikle bu da çok doğru bir düşünce. Çünkü, halen 70'li yılların televizyonculuğundaki bazı kadrolarla TRT'de çalışan ama günümüzün televizyonculuğunda hükmü kalmayan bazı görevler var. Bu görevlerdeki personel açıkçası yan gelip yatıyor. Çünkü unvanlarını kapsayan bir iş pozisyonu artık yok. Emekli de olmuyorlar. ''E napıyorlar?'' derseniz, ''yan gelip yatıyorlar'' cevabı verebilirim. Yani, TRT'nin ihtiyaç fazlası personelle yollarını ayırması bekleniyor, ayrılmıyorlarsa da başka kamu kuruluşlarına gönderileceklermiş. Şimdilik TRT'in İstanbul'a taşınmasıyla ilgili az bilgi var. Fakat, 2010'da İstanbul Gaziosmanpaşa'ya 64 katlı TRT binası yapılmasına ve tüm TRT kanallarının medya merkezi düşüncesiyle bir araya getirilmesine ilişkin projeler vardı. TRT İstanbul'un yeni binasının grafik resimlerinde de görebileceğiniz üzere belki de bu proje hayata geçiyor olabilir. (Bu haberi ilk defa bizde gördüğünüzü unutmayın. Gelişmelere göre haberimiz güncellenir.)TRT TÜRK YENİLENDİ 
TRT Türk, TRT'nin Avrupa'daki Türklere yönelik yayın yapan televizyon kanalı olarak yayın yapıyordu. Bir süredir TRT'nin World, HD ve 4K yatırımları başlayınca TRT Türk Kanalı bir bekleyiş içerisindeydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Mayıs 2018'de Bosna Hersek ziyaretinde TRT TÜRK'ün yeniden yapılandırılarak daha güçlü bir biçimde hazırlanacağının müjdesini verdi. Avrupa saatine göre yayın yapan TRT TÜRK için yeni detaylar geldikçe haberimizi güncelleyeceğiz. 


TRT HD 4K DIŞ YAYINLAR

TRT HD kanalı 1 Şubat 2016'dan itibaren yayını sonlandırarak Ultra HD olarak TRT 4K Kanalı ile yayına devam ediyor. Gelişen yayın teknolojilerini takip ederek Türkiye'nin şifresiz ilk HD kanalı olarak yayına başlayan TRT HD kanalı, yine Türkiye'nin ilk 4K TV kanalı olarak yayına devam etmeye başladı. Dünyanın sayılı kanallarından olan TRT4K, Türkiye'nin ilk ULTRA HD kanalı olarak 19 Şubat 2015’te yayın hayatına başladı. TRT 4K yayınları çözünürlük ve tarama sisteminin değişmesiyle HD yayınlardan yaklaşık 8 kat daha kaliteli bir yayın sunmaktadır. Ultra HD teknolojisi çözünürlüğün yanı sıra renk skalasında da artış göstermektedir. HD kameralar görüntü üretirken 256 ila 1024 çeşit renk, UHD kameralar ise 4096 ila 16384’e kadar çeşit renk kullanmaktadır. TRT 4K yayınları UHD çözünürlük olan 3840x2160 piksel ve 50p frame rate görüntü kalitesi ile yayın yapmaktadır. Yayın kodeği HEVC’dir. Yayını dahili veya harici uydu alıcısının çözebilmesi için bu özellikleri taşıması gerekmektedir. 
TRT4K Türksat Frekansları 2018: 
10980 mhz Dikey (V) 12500 symb 
12123 mhz Yatay (H) 15000 symb 

TRT World, TRT Türk, TRT Avaz, TRT Kürdi, TRT El Arabia 

 

Bu kısa video belgeselde Türkiye ve dünya televizyon yayıncılığının başlangıcı ve ilk dijital tv kanalı hakkında her şey anlatılmıştır. 

TRT'NİN TARİHÇESİ 

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) 01 Mayıs 1964’de kuruldu. TRT'nin kuruluşundan daha önce, ilk kez Türk Telsiz Telefon A.Ş.’ye bağlı olarak gerçekleştirilen radyo yayınları 1964’de TRT çatısı altında toplandı. (Yazımızın en altındaki videoda televizyonculuğun tarihçesini anlattık, izleyebilirsiniz.) 31 Ocak 1968’de Türkiye’nin ilk deneme televizyon yayını Ankara’da Mithatpaşa Stüdyosu’nda Mahmut Tali Öngören’in açılış konuşmasıyla başladı. Haftada 3 gün, üçer saat olarak başlayan deneme yayınları 1 yıl sonra haftada 4 güne çıktı. 1970’de İzmir Televizyonu, ardından 1971’de İstanbul Televizyonu faaliyete geçti. 1969’da astronotların Ay’a ayak basmaları ve Zeki Müren’in Ankara’da verdiği konser televizyon ekranından yansıdı. 1973’de ise, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün cenaze töreni naklen yayınlandı. 20 Temmuz 1974’de başlayan Kıbrıs Barış Harekatı'ndan tüm Türkiye ve Avrupa TRT yayınlarıyla haberdar oldu. Eurovision Şarkı ve Beste Yarışması’na Türkiye, ilk kez 1975’te TRT’nin organizasyonuyla girdi. 1978’de ilk kez su altı kameraları kullanılarak “Derinlerdeki Geçmiş” adlı belgesel renkli film çekildi. 1979 yılında, 5 ülkeden 133 çocuk 31 liderin katıldığı ilk 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenlendi. 1974 yılında Televizyon yayınları haftanın her günü gerçekleştirilirken, yayınlar ülke nüfusunun %55’i (19 milyon) ve ülke yüz ölçümünün %28 i (210.861 km2) tarafından izlenilir oldu. Televizyonunun Türkiye’ye gelişinin 10. yılında PTT merkezlerine kayıtlı Televizyon alıcı sayısı 2 milyon 250 bine ulaştı. Yurt içinden verilen ve yurt dışında alınan eş güdüm, yayın, kayıt ve kurgu işlemlerini yapabilecek kapasitede olan Eurovision bağlantı merkezi 1982 yılında hizmete girdi. Giderek artan yayın saatleri ile birlikte ekran, 31 Aralık 1981 yılbaşı gecesinden itibaren renklenmeye başladı ve 1984 yılında tamamen renkli yayına geçildi. 2014'te, TRT1, TRT Haber, TRT Spor, TRT 4K, TRT Çocuk, TRT 6, TRT Müzik, TRT Belgesel, TRT HD, TRT Türk, TRT Avaz, TRT Arapça, TRT Diyanet (Dijital), TRT Okul (Dijital) kanalları yayında. 2016 yılında ise TRT World İngilizce yayını başla. 2018'de tüm TRT kanalları HD yayına geçti. Misyonunu tamamlayan TRT HD kapandı. TRT TÜRK ve TRT AVAZ yenilendi. ''TRT OKUL yerine de TRT Bilim Teknik kanalı yayına başlaması bekleniyor'' demiştik, o proje TRT2 olarak yenilendi. TRT 2 Kültür Sanat yeniden yayına başlıyor.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com