SON HABERLER

[fortunaTV][bsummary]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[pınaraktaş][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][twocolumns]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

MUSTANG FİLMİ OSCAR ALSA NE YAZAR

Amerika'da yaşayan vahşi atlara 'Mustang' deniyor. Filme adını veren atların bile kişneyerek tepki verebileceği Mustang filminin yönetmeni Deniz Gamze Ergüven, Fransa adına Oscar adayı olarak belirlendi. ''Türkiye'de doğdum ama Fransa'da büyüdüğüm için kendimi Fransız hissediyorum'' diyen yönetmen konuya Fransız kalmış. Şahsen, konusunun iyi seçilmesine rağmen çok kötü ve amatörce işlendiğini söylemeliyim. Tüm eleştirilerim, hiç esirgemeden alt başlıklarda yer alacak. Fakat önce filmi tanıyalım: 2015 yapımı film, ilk olarak Sarajevo Film Festivali'nde gösterildi. Cannes Film Festivali'nde Europa Cinema Label ödülünü kazandı. 88. Akademi Ödülleri'nde Yabancı Dilde En İyi Film dalında Fransa'ya adaylık getirten film, En İyi Yabancı Dilde Film Altın Küre Ödülü'ne de aday oldu. Yani bir sürü adaylığı ve bir sürü ödülü var ama her ödül alan yapım izleyici beğenisini toplayabiliyor mu? Tabii ki hayır! 

MUSTANG FİLMİ NE ANLATIYOR? 
Kadın cinayetleri, çocuk yaşta zorla evlendirilen kızlar, aile içindeki baskı, ensest vb. gibi kadınların hayatını karartan sorunları Türkiye ve muhafazakar kesim üzerinden anlatıyor. Peki, bu sorunlar sadece Türkiye'de mi var? Tabii ki hayır! Türkiye sınırlarının dışına çıkmamışlar için bu sorunlar sadece bize özel zannediliyor ve ağızlarının suyu aka aka ''Bu Müslümanlar da böyleler işte'' diyerek yazıp çiziyorlar. Diğer bir açıdan bakarsak, filmin yönetmeni gibi uzun süredir Türkiye sınırlarından içeri girmemişler için de bu tür olaylar sadece ülkemizde oluyormuş gibi bir hava estiriliyor. İşte bu filmi Oscar'a gönderen de budur zaten.

MUSTANG, OSCAR ALSA NE YAZAR!
Bazıları yazımı okuyup saldırıya geçmeden; ''Kadınlara yapılan her türlü ahlakdışı eylemi kesinlikle kınadığımı, fakat filmde konunun işleniş biçimini gayri ahlaki bulduğumu'' belirteyim. Şimdi, filmdeki oyuncular ailedenmiş gibi empati yaparak (biraz hayal kurarak) filmin konusunu değerlendirelim. Mustang'da 18 yaş altındaki 5 kız kardeş rol alıyor. Konusu itibariyle başlarına her türlü istismar gelme ihtimali olan bu kızlar filmde 'ev haliyle' yani 'don kilot' geziyorlar. Taklalar atıyorlar. Kamera açıları frikikleri kaçırmıyor). Tabii bu yönetmenin hayal gücü! Gerçekte kızkardeşlerin bir aradayken evde böyle gezdiklerini varsaysak bile bunu (kadın istismarını) anlatan bir filmde bu şekilde bariz olarak göze sokmaya çalışmak da ne oluyor! (Bununla ilgili erkeklerden çok, kadınların tepki gösterdiğine şahit oldum). Yani, filmde istismarı konu ediyorsunuz ama 18 yaş altındaki oyuncu kızları ekrana o şekilde yansıtmaktan hiç çekinmiyorsunuz. Tezat bir durum. Bu da bir istismar olmuyor mu? Özellikle vurguluyorum 18 yaş altındaki oyuncu kızlar filmde, alışverişteyken babaları 10 dakikalığına uzaklaştığında arabanın arkasında ne işler karıştırıyor? Yani, film olunca 18 yaşın altındakilere ''Sanat'' adına arabanın arka koltuğu sahneleri, iç çamaşırlarıyla frikikler, pencereden kaçamaklar, taklalı frikikler vs. her türlü ahlaksızlığı yaptırabiliyorsunuz. Eğer oyuncular reşit yaşta olsalar hangi kıyafetleri giydiği ve filmde ne yaptıkları beni hiç ilgilendirmezdi. Piyasada 18 yaş üstü oyuncuların çeşitli şekillerde yer aldığı her tür film var ama onlara tepki vermiyorum. Mustang'a tepki veriyorum çünkü oyuncular herkesin ''Çocuk'' dediği yaştalar. Filmin de eleştirdiği konusuna sebep olan sapıklar ne kadar ahlaksız ve suçluysa, filmi bu şekilde perdeye yansıtanlar da o kadar suçlu. Ben de bir yönetmen olarak filmde tercih edilen kareleri çok iyi analiz ederek bu tepkiyi veriyorum. Mustang filmi 1 adım daha ileri gitse 'erotik' kategorisine girecek kadar tepkiyi hak ediyor. İşte bu yüzden ''Oscar Alsa Ne Yazar''.

MEDYADA KADINLAR VE İSTİSMAR 
Kadın olmaya odaklı olarak istismarı konu eden bir film yazıyorsunuz ama bunu sadece Türkiye ve Müslümanlar üzerinden perdeye yansıtıyorsunuz. Belgesel film olsa deriz ki; ''Türkiye'deki Kadınlar'' ele alınmış. Bu belgesel değil ki, bir sinema filmi! Bu kadar çok tepki alan bir filme destek vermek için kendilerini zorladıkları belli olan ısmarlama medya haberlerini de inceledim. Gerçekten çok ayıpladım. Hepsi söz birliği etmişcesine filmi överek ''Türkiye ve Müslümanları'' aşağılayıcı vurguları da eksik etmemişler. Kadın/Aile istismarı konusu sadece bu ülkede mi var! Mesela Amerika'da haklarında belgeseller de yapılan ''Çok eşliliği savunan ve eşlerini kardeş dedikleri mensuplarıyla paylaşan'' Hristiyan cemaatler var. Çeşitli Afrika ülkelerinde ve Tayland vb. Asya ülkelerinde bizlerin aklının almadığı gayri ahlaki bir sürü istismarlar var. Buraya yazmakla bitmeyecek film gibi hikayeler var. Neden onları görmezden gelip, özellikle Türkiye ve İslam üzerinden konuyu vurguluyorsunuz! Ben cevabı biliyorum tabii ki ama gerisini okuyulara bırakıyorum.

FİLMİN KONUSU: İnebolu'da geçen bir hikayeyi ele alan Mustang, beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Lale ve kardeşleri oynadıkları bir oyunun çevreleri tarafından beklenmedik bir skandala dönüştürülmesi sonucu adeta ev hapsine mahkum olurlar. Bu durum öyle bir noktaya sürüklenir ki evde evlilik planları dahi yapılmaya başlanır. Ancak beş kardeş üzerlerinde kurulan bu baskıları yenip özgürlüklerine kavuşmak için yeni yollar arayacaktır. Başlıca rollerini Güneş Şensoy, Doğa Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu ve İlayda Akdoğan'ın paylaştığı filmin yönetmeni Deniz Gamze Ergüven.
 Mustang
(2015) on IMDb

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com