MEDYA HABERCİSİ
Haber Ara

STV YAPIMLARI YAYINLAYAN TELE 9 KAPANDI

Tele9 sahibi YÜKSEL EVSEN'İN BANA MESAJI: 
7 Ağustos gecesi Tele 9 Kanalı sahibi Yüksel Evsen'den samimi bir mail aldım. Özetle; ''Kendilerinin FETÖ ile alakalarının olmadığını ve bunu iddia eden yazıların hepsine dava açarak tazminat talep ettiklerini, tatsızlık olmaması için benim de yazımı kaldırmamı rica ettiğini'' vurgulamış. Çok geç kalmış mesajı için öncelikle teşekkür ederim. Mesajını da mail ile yanıtladım. Kendisine cevaben; ''FETÖ Terör örgütü elebaşı 
Fetullah Gülen'e yakınlığınızı iddia eden ben değilim. Öyle bir bağınız olup olmadığını da devlet inceler ve kararını verir. Benim işim Medya ile ilgili konuları ele almak. fortunaTV haberini tekrar incelerseniz. Kulislerde konuşulanlar ve Tele9 TV kanalının STV yapımlarıyla yayında olduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Bu sebeple, yazımı kaldırmamı gerektirecek ne hukuki ne de etik ilkelere aykırı hiçbir içerik bulunmamaktadır. Tele9'un kurulacağına dair geçmişte hakkınızda çıkan haberlerde (Gülen'e yakınlığıyla bilinen) şeklinde ifadeler yer alırken, malum camia tarafından size twitter destek paylaşımları yapılırken siz, ne sosyal ağlar ne de diğer mecralardan (Fetullah Gülen ile bir bağınız olmadığına dair) hiçbir açıklama yapma gereği duymadınız. Şimdi cevap için neden 15 Temmuz sonrasını beklediğinizi öğrenebilir miyiz? Haberleri geç gördüğünüzü varsayalım! Devletin, FETÖ yayın organı ilan ettiği STV vb. kanallarla ilgili yaptırımı net iken, bu yapımları yoğun olarak ekrana yeniden taşımanın, televizyoncu diliyle STV zihniyetine vitrin olmak anlamına geldiğini siz de çok iyi biliyorsunuz. Ben, bütün bunlara rağmen, haberimde bu detayları vermeyerek, (başka bir yoruma gerek kalmadı, medya kulislerimiz yine şaşmadı) şeklinde konuyu kısa kesmeyi tercih etmiştim. Bana gönderdiğiniz mesajınızda, yazımı kaldırmamı talep etmek yerine, (Tele 9 yayını neden kesik) sorusuna cevap vermeniz herkes için daha açıklayıcı olacaktır. Hayırlı çalışmalar dilerim'' diyerek yanıtladım. İkinci bir mesaj gönderdi ve; ''Burada basın özgürlüğü yok. O yüzden yayını kendim kestim'' cevabı verdi... Biz de inandık! Aşağıdaki ilk haberimizi tekrar inceleyin. Yorumu her zamanki gibi siz okuyucularıma bırakıyorum.

fortunaTV HABERİ
 Birkaç hafta önce, ''Türkiye'nin 9. kanala ihtiyacı var'' başlıklı bir yazı yazmayı planlıyordum. Eğer yazsaydım; ''Türkiye'de televizyon kumandalarının her rakamına karşılık gelebilecek 1'den 8'e kadar tv kanalının olduğunu ama 9. rakamın doldurulamadığından'' bahsedecektim. ''Elazığ merkezli Kanal 9'un da İstanbul'a stüdyo kurmasına rağmen küçük düşündüğü için bu işin altından kalkamadığından'' bahsedecektim. Fakat ben yazıma başlayamadan Akdeniz sahillerinden bir haber yayıldı. Evsen Medya Grubu'na ait Adana'dan yayın yapan AkdenizTürk TV, daha da büyümek amacıyla Nisan'da AkdenizTürk TV adının değişeceği ve yeni bir kanala dönüşeceği duyuruldu. 29 Nisan 2016'dan itibaren AkdenizTürk TV ismi TELE 9 TV olarak değişerek yayına başladı. Kanalın sahibi Yüksel Evsen; "Yeni kanalımızın yeni ismiyle, yeni programlarıyla, yeni kimliğiyle bambaşka bir tv kanalı izlemeye hazır olun" dedi. Fakat, benim ilk izlenimim olarak (PD) diye adlandırdığımız çok eski filmler vardı ekranda. Yayın çıkışı çok düşük olmasıyla birlikte, görüntü kalitesi alt seviyede olan filmlerle imaj yerle bir olmuştu. ''Umarım birkaç gün içinde çamur gibi ekranın yerini 3mb çıkışla temiz bir görünüm alır. Yoksa HD yayınlardan başkası artık izlenmez olduğu günlerde bu şekilde başarı imkansız.'' demiştim. Ardından yavaş yavaş görüntü kalitesi düzelmeye başladı ve içerikler genişledi. Bakalım 9. sıraya yerleşebilecek mi? 

TELE 9, kulislerde; ''KanalTürk'ün (aktarıcı) frekans arayışları içerisinde olduğu için (Gülen'e yakınlığı iddia edilen) Yüksel Evsen ile anlaşarak TELE 9 logosu altında tıpkı Can Erzincan gibi yayın aktaracağı'' konuşuluyordu. ''Tabii şimdiden bir sonuç kestiremeyiz. Bekleyip göreceğiz ve haberimizi o zaman yenileyeceğiz.'' demiştim. Tele 9 içerikleri tamamen STV dizileri ve programlarıyla doldu ve başka bir yoruma gerek kalmadı. Medya kulislerimiz yine şaşmadı yani! Sonuç olarak Tele 9 kapandı. 

TELE 9 TV KANALI
Cem Uzan döneminde STAR TV Genel Müdür Yardımcısı ve daha sonra Kral Grubu'nun Genel Müdürlüğü'nü yapan ve eski TELE 10 kanalından esinlenmiş olabileceğini düşündüğüm TELE 9 TV Kanalı, Evsen Medya Grup sahibi Yüksel Evsen'e ait. Yüksel Evsen, 2016 Nisan'da yayına başlayacak olan yeni tv kanalının sadece isminin değil, tüm yayın akışının değişeceğini ve İstanbul stüdyolarından yayın yapma kararı aldıklarını duyurdu. Evsen; ''Adana merkezimizi kapatmayacağız, sadece küçüleceğiz ve tüm gücümüzü İstanbul'a vereceğiz! Çünkü hem reklam pastasından gerekli payı almak, hem dizi sektörüne girmek, hem reyting yarışında olmak için İstanbul'da olmamız kaçınılmazdı. AkdenizTürk TV yeni bir isme dönüşecek ve Nisan ayında bütün Türkiye'nin severek izleyeceği bir kanal olacak" dedi. Akdeniz Türk TV markasını kaybetmemek için bu isim altında Adana'ya yönelik olarak IPTV yayınının da yapılacağını duyurdu. Medya kulislerinde ATA TV ismi de söyleniyor. Eskiden aynı isimle yayın yapan bir kanal vardı ama iyi bir marka olamadı ve kapandı. Bu yüzden ATA TV isminin yerel ya da bölgesel yayıncılık için kullanılabileceğini ama Türkiye'de ilk 20 kanal içine girebilmek için uygun olmadığını düşünüyorum. Yüksel Evsen ise ''ATA TV Haber Kanalı olacak'' dedi.nanomag

FTV TÜRK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Yaşam, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


1 Görüş / Konu: “STV YAPIMLARI YAYINLAYAN TELE 9 KAPANDI

    1. Adsız23:54

      sungurları ve küçük gelini yayınlayın ötesiz insanlarda olur hatta

      YanıtlaSil

    Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com