📣 SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

📺 MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

🎬 SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

💎 MODERNİZE

[modernize][bsummary]

🔬 AKTÜEL | BİLGİSEL

[Bilgisel][bsummary]

🎵 MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

🏆 SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

▶️ VIDEO

[video][bigposts]

✍️ KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

📷 FOTOLAR

BATAN GEMİNİN MALLARI FENOMENLER

Sosyal medya türediğinden beri bir sürü kavram kargaşası çıktı ortaya. Hangisi doğru hangisi yanlış? 

YANLIŞ: Sosyal Medya / DOĞRU: Sosyal Ağ, 
YANLIŞ: Sosyal Medya Fenomeni / DOĞRU: Takipçi hırsızı, 
YANLIŞ: Youtube Kanalı / DOĞRU: YouTube Sayfası,
YANLIŞ: Youtube Çok Para Kazandırıyor / DOĞRU: YouTube Çok Para Kazandırmıyor, 

SOSYAL MEDYA MI SOSYAL AĞ MI? 

Öncelikle ''Sosyal Medya demek doğru mudur?'' konusunu kısaca açıklayalım. Kesinlikle ''Sosyal ağ'' demek doğru olanıdır. Fakat herkes ''Sosyal Medya'' dediği için artık biz de öyle ifade etmek zorunda kalıyoruz. Evet, ''Zorunda kalıyoruz'' çünkü bizim söylemimiz doğru olsa bile, herkesin kullandığı şeklinden farklı ifade ettiğimizde hangi konudan bahsettiğimiz anlaşılamıyor. Google bile aramalarda en çok kullanıldığı biçime göre sonuç veriyor. Bu yüzden ''sosyal medya'' olarak dilimize ne yazık ki yerleşti. Social Networks (Sosyal Ağ), Social Media (Sosyal Medya). 


SOSYAL MEDYA FENOMENİ KİME DENİR VE NE İŞ YAPARLAR? 

Kitlelere örnek olan ve kitleleri peşinden sürükleyene ''fenomen'' diyebiliriz. Peki, ''sosyal medya fenomeni'' kimdir ve nasıl olunuyor? diyecek olursanız en iyi örnek ''Nusret Gökçe'' diyebiliriz. Evet o, ''Salt Bae'' olarak bilinen dünya çapında gerçek bir fenomen. Kendine ''fenomen'' diyen boş adamlardan değil. Adamın işi gücü 'et' aslında. Eti keserken yağlı güreş misali hareketleri ve baharatı atış biçimiyle dünyanın dikkatini çekti. Belki işini tanıtmak, belki de tabiatı gereği yaptığı o hareketler dünyanın dikkatini çekmiş olabilir ama şöhret doğal yollardan geldi. ''İnternetten ünlü olmayı tek amaç edinmediği ve asıl mesleğiyle ünlü olduğu için Nusret gerçek bir fenomen oldu.'' 

Eskilerden örnek verecek olursak İnternet Mahir gelmiş geçmiş en ünlü fenomendi. ''I Kiss You'' demekten başka hiç İngilizce bilmeden açtığı internet sitesiyle ünlü oldu. Hollywood'ta onun için şarkılar, klipler, çizgi filmler yapıldı. Dünyada ünlü ve saygın televizyon kanallarına konuk oldu. Onun adına çok büyük katılımlı eğlence partileri düzenlendi. Günümüzde fenomen diye gezenlerin yaptığı gibi ısmarlama organizasyonlar değildi. O dönemin Dünya yıldızları bile Mahir'le tanışmak ve imza almak için üstüne para verip organizasyonlara katıldı. Sırf Mahir'i davet edebilmek için ABD'li organizasyon firmaları Türkiye'de ihtiyaç sahiplerine çok yüklü miktarlarda para yardımları yaptılar. Anlatmakla bitmeyecek olan Mahir, başlı başına film gibi bir konudur. Zaten çakması ''Borat'' filmi de yapıldı. İnternet Mahir, bu işlerin boş olduğunu anladı ve zirvedeyken şöhreti elinin tersiyle iterek mütevazı bir hayatı tercih ederek tasavvufa yöneldi. 


Peki diğerleri neden fenomen zannediliyor? 

Çünkü, bizim televizyon camiası aslında teknolojiye hiç hakim değil. ''İnternette birileri dikkatlerini çekince zannediyorlar ki, çok ilgi gördü de o yüzden sürekli karşılarına çıkıyor sanıyorlar ve matah bir şeymiş gibi ''fenomen'' diyerek başta magazin programları olmak üzere sürekli saçma sapan insanlara vasıf yükleyerek ekrana çıkarıyorlar. Motorların hepsi ''fenomen'' maskesinin arkasına gizleniyor artık. Instagram paylaşımlarında vücut sergilemekten ve kendisine gelen teklif mesajlarını ifşa etmekten başka hiç bir şey yapmayan kızları televizyona davet edip ''fenomen'' diyorlar. Aslında herkes çok iyi biliyor ki bu tiplerin tek hedefi var; ''Bakın! Bana çok teklifler geliyor. Sen de çok para ver, seninle de görüşelim'' diyerek ''piyasa yükseltiyorlar.'' 

Televizyoncular da bu tipleri ekrana çıkartarak prim yapmasına katkı sağlıyor. Halbuki biz burada sürekli anlatıyoruz. Okuduklarını da biliyoruz ama değişen bir şey yok. Halen bu tiplerin gerçek takipçisi olan hesaplar olduğu zannediliyor. Bakın teknoloji çağındayız ve sosyal ağların hepsinde ''takipçi kasma, takipçi satın alma'' vb. tabirlerle sahte hesaplar, bot yazılımlar vs. ile bir profili milyonlarca takipçisi varmış gibi gösterebiliyorsunuz. Başta, sanat piyasası olmak üzere en çok da hevesli gençler bu yöntemi kullanarak ''çok takipçisi varmış gibi'' imaj çiziyor. Sanat camiası ''çok takipçim var, çok ünlüyüm'' diye hava atıyor ona kabul. Instagram başta olmak üzere internetten iş yapmaya çalışanlar da ''Ürünlerime çok talep var'' havası atıyor ona da kabul. Çünkü böylece ''Çok satıyormuş gibi'' görünüyor. Buraya kadarına ticari olduğu için pek bir şey diyemem ama çok büyük markaların pazarlama müdürleri teknolojiden bihaber olduğu için milyonluk sahte takipçili boş adamlara ''fenomen'' deyip ciddi paralar ödediler. Yaptıkları yanlışı geç de olsa ''zarar ettikten sonra'' anladıkları için artık eskisi gibi sosyal medya profillerine yatırım yapmıyorlar. 


FENOMENE 65 BİN TL ÖDEYİP ZARAR EDEN MARKA 

Marka ismi veremeyeceğim ama çok büyük bir kozmetik firması 35 Bin TL. ücret ödeyerek sözde makyaj videoları yapan bir kızla aksiyon organizasyonu düzenledi. Bu organizasyonla ürün satabileceğini zanneden firma büyük zarar etti ama akıllanmadı. Zararı telafi etmek için aynı kızı bir kez daha 30 Bin TL daha ödeyerek davet etti. Dile kolay 65 Bin TL para ödüyorsunuz bu boş insana. Sonrası noldu? Satışlar dipte, organizasyon fiyasko, 9-12 yaş grubu takipçi ve her şey zarar. Dünya markası olan bu firma bir kaç ay önce bir çok kozmetik çalışanını işten çıkarttı. ''Eh müstehak'' demek geçiyor içimden ama olan çalışanlara oldu. İşte bu örnekte de görüleceği üzere, youtuber, instagramer, influencer mevzularının hep boş hikayeler olduğunu geç de olsa anladılar ve reklam piyasasında artık bu tiplerle çalışma yapılmayacağına dair ortak söylemler başlattılar. 

REKLAMVERENLER NEREDE YANILDI? 

Fenomen denilen hesapların çok büyük kitleleri olduğunu zannediyorlardı ve reklamcılar da ayırt edemediler. Nereden bilsinler, fenomenlerin işi yanıltmak olduğu için onları iyi tanımak lazım. 
Peki fenomenler nasıl tanınır bilir misiniz? Fenomenlerin profiline girince, anlamsız özlü sözler paylaştığını ve gereksiz fotoğraflarını görürsünüz. Bir de profil fotosuna mikrofonlu bir resim, bilgi kısmına da ''muhabir, televizyoncu, gazeteci'' vs. yazıyorlar ve web site linkine comTR uzantılı (aslında var olmayan) bir adres yazıyorlar. Böylece güvenilir vasıflı bir görüntü vermeye çalışan boş adamlar bunlar. Fenomen olduğunu hemen anlarsınız (Ben gördüğüm anda anlıyorum). Sizi takip ediyorlar, siz de nezaketen geri takip yapınca bütün listenizdeki takipçileri hooop kendilerine aktarıyorlar. Bunlar artık kod ve yazılımla yapılıyor. Hırsızlığın bir değişik versiyonu yani. 

Kendi isteminiz dışında otomatik olarak bu sözde fenomenleri takip etmiş olabiliyorsunuz. Cinsel içerikli sahte kadın profilleri oluşturup binlerce yamyam takipçi kazanınca sayfa ismini cismini değiştirip bir günde resmi profile dönüşebiliyor. Elde hazır profil yoksa da 3 günlük yeni bir hesapta 3 Milyon takipçi görünüyor. Hesabın sahibinin hiçbir vasfı yok ve (tikli) onaylı hesap. 
15 yaşında çocuk bile olabiliyor bu. Sosyal mecraların tümüne 'mavi tik' özelliği geldi ama gerçek profile göre değil, takipçi sayısına göre dağıtıldığı için yine sahtelerin yararına bir iş oldu. 

Bir de fitness ayakları yaparak vücuduyla takipçi çekmeye çalışan hesaplar var. (Yanlış anlamayın kas gösteriyorlar asla kalça değildir göstermek istedikleri, o kısımlar istenmeden yansıyordur). Sosyal ağlarda bir de 20'li yaşlarda kızlar var. Onlar da moda, makyaj videoları, makyaj fotoğrafları, çok uzmanmış gibi kozmetik önerileri falan gösteriyorlar. Dünyaca ünlü kozmetik markalarının Türkiye temsilcileri bunların takipçi hırsızı olduğunu bilmediği için ''Oooo yüz bin takipçisi var, her fotosu 6 Bin beğeni almış'' diyerek bunlara tanıtım için ürün bile veriyor. ''Yahu otomatik beğeni için yazılımlar var. Bunlar gerçek takipçi değil, gerçek beğeni değil ve gerçek rakamlar değil''. Toplasanız 100 kişi etkileşimde bulunmuyor aslında. Tüm rakamlar sahte. İşin enteresan kısmı ise, artık bu rakamlara illegal yoldan da ulaşmaya ihtiyaçları yok. Çünkü Youtube, Facebook ve Instagram'ın kendisi bile ''reklam'' adı altında kullanıcılara takipçi artırma önerisinde bulunuyor. O yüzden herkes fenomen oldu! 


SAHTE FENOMENLERE HABERCİLER DESTEK OLUYOR 

Yukarıda anlattığım türden hesapları ''Sosyal medya fenomeni oldu'' diye haber yapan televizyonlar ve web siteler var. Onlar da çıplaklıkla izleyici ve ziyaretçi çekme peşindeler. Hemen her haber sitesinin galeri bölümünde kasap havası etler havada uçuşuyor. Bir haber okumak istediğiniz zaman 55 çeşit kadın fotoğrafı sizi karşılıyor. Sayfalarda otomatik yenileme özelliği olduğu için bir defa girdiğiniz zaman 20 defa daha tıklamış gibi ziyaretçi trafiği alıyorlar. Yani haber sitelerinin de sayfa görüntülenme rakamları gerçeği yansıtmıyor. Çünkü haber siteleri de fenomen hesaplar gibi yönetiliyor! Biz bütün bunları bilip herkese anlatırken, koskoca markaların müdürleri nasıl bilmez de sahte fenomenlerle işbirliği yapar ve bir de üstüne ürün verir? Hayret ediyorum, mal kendilerinin olmayınca ''promosyon'' yazıp dağıtıyorlar hepsine. Facebook, twitter ve instagramda ''Sosyal medya fenomeni'' denilen hesaplara bakın hepsi aynı. 

Bu hesaplar üzerinden ''hashtag çalışması'' adı altında ''gündem olduk'' numarası yapılıyor. 2000/2500 otomatik twit atılarak ''Türkiye gündemindeyiz / Dünya gündemindeyiz'' diye ilan ediliyor. Bir şeyi kabul etmek lazım ki şu anda twitter'da bu tür çalışmalar ses getiriyor. Zamanla o etki de kalmayacak. 80 Milyonda 2500 paylaşımın hiçbir önemi yok yani. Zaten bunlar Fenomen değil, Sosyal Medya Hırsızları. Bir de bunları ciddiye alıp üniversite konferanslarına, televizyon programlarına davet edenler var. ''Bunu nasıl başardın?'' diye saf saf soruyorlar, sözde fenomenler de ''Şunu yaptım bunu yaptım, internetten çok para kazandım'' diye bir sürü yalan dolan hikayelerle ahkam kesiyorlar. Bunların kitap yazanları da var. Adam ''oto botun'' kitabını yazmış yani. Klipler, filmler çekenleri de var. Buraya yazmamak için çok sabrettim ama iş koptu gitti artık. Lütfen, biraz teknolojiden haberdar olun. Saf saf, ''Çok takipçisi var'' diye şaşıp kalmayın. Çok kolay o işler. 

''Az olsun ama gerçek olsun takipçileriniz.'' Bu daha önemli. Sahteliklerle nereye kadar gider bu işler. Bakın, altı boş sahte fenomenler hakkında son günlerde açılan davaları da sıkça duymaya başladık. Gittikçe daha da artacak. ''Fenomencilik hastalığına yakalanan bazı gençlerin ekstrem işler yapacağız diye hayatını kaybettiği günleri de yaşarız, ona göre dikkat edin.'' demiştik ama artık o dikkat edilecek günlere çoktaaan girdik. Instagram hikayesinde c.nsel organını gösteren ''sözde fenomen'' şarlatanını durdurabilecek kim varsa, onu bekliyoruz artık. Sanki hiç bir şey olmamış gibi televizyonlar magazin gündemlerine yine o şarlatanı sokuşturmaya başladı bile farkında mısınız? Tabii ki değilsiniz! 


SOSYAL MEDYADA POPÜLERLİK PARA KAZANDIRIR MI? 

Bunu defalarca söyledim, YouTube saldırısı gündemdeyken yeniden hatırlatayım. Youtube saldırganı her ne kadar akli dengesi yerinde olmasa da ''rakamlarla oynandığını belgelerle ispatlamış oldu''. Artık rakamların sahte olduğunu herkes anlamıştır diye düşünüyorum. Sosyal ağlardan (sırf takip ve izlenmeyle) normal yolla para kazanamazsınız. ÇiftlikBank'a gülerken kendiniz de aynı duruma düşmeyin. Çok izlendiğini zannettiğiniz video rakamları ücretle satın alınıyor, popüler hesaplar da aslında fenomen değil bir nevi youtube'un desteklediği maaşlı elemanlar. Hani, bazı markalar profil sahipleriyle anlaşıp 2 parfüm karşılığı ürün tanıtımı yapıyorlar ya, işte aynen böyle bir sistem. 

YouTube da kendi reklamı için ''fenomen'' adı altında ''eleman'' çalıştırıyor. Bunlar da piyasada çok para kazanıyoruz senaryosunu oynuyorlar siz de inanıyorsunuz! Diğer para kazandığını iddia edenler ise k.rsan film, b.his, c.nsellik vs içeriklerle takipçi sayısını artırdıktan sonra sayfanın ismini değiştiriyor ve bir bakmışsınız ki bomboş bir adamı 1 milyon kişi takip ediyor! Bütün işin özeti bu. Uzun lafın kısası, YouTube'ta 3.5 Milyon orijinal izlenme sayımız olan fortunaTV sayfamız için sürekli dile getirdiğim gibi: ''Rakamlarda oynama yapılarak hep düşük gösteriliyor. İstatistikler kesinlikle gerçek değil ve para kazandırmıyor. 3.5 Milyon rakamımıza Youtube'un verdiği para nedir biliyor musunuz? (0) koskoca bi sıfır''. Yukarıda tüm detayları anlatmıştım zaten, tekrara gerek yok. 

Youtube para kazandırıyor zannedenlere laf anlatmaktan yoruldum artık. ''youtuberım çok para kazanıyorum'' diyen adamlar 200 TL gibi çok küçük paralar alıyor ama piyasada konuşurken ''10 Bin aldım abi'' diyorlar. Sürekli kamera vs. satın alıyor gibi görünenlerin bir çoğu zengin ailelerin çocukları ve alışveriş paralarını babaları ödüyor. Yukarıda anlattığım gibi bazılarına da çok takipçisi var zannederek firmalar ürün denemeleri yaptırıyor. 5 kuruş ücret almadan konuk oldukları organizasyonlar için ''3 Bin TL aldım'' diye duyuruyorlar. Yani parayı ya babaları veriyor ya da takipçi sayılarına bakarak hataya düşen markalardan alıyorlar. Bu bağlamda youtube para kazandırmıyor, sadece vitrin görevi görüyor. 

Youtube kurumsal olarak kendi bünyesindeki bazı elemanları ''youtuber'' adı altında reklam amaçlı kullanıyor. Bu elemanlar sanki bireysel amatör kullanıcıymış gibi bir imaj sergiliyor ve youtube ile kurumsal ilişkilerini gizli tutuyor. Videolarda youtube'tan çok para kazandıkları vurgusu yapıyorlar. Yani Youtube'un gizli reklamını yapıyorlar. Youtube pazarlaması ise, gazete ve televizyonlara ''En çok kazanan youtuberlar'' başlığı altında reklam haberler servis ediyor. 

Bu kadar abartılan ve ciddiye alınması için poh pohlanan Youtube'ta bir izleyicinin toplam geçirdiği zaman ''resmi rakamlara göre'' 8.5 dakika ve en fazla 5 adet video izleniyor. Hepsi bu kadar yani. 8 dakikalık bir video portalı milyonlar kazandırıyormuş gibi abartılıyor. Çoğu zaman, sayfa sahiplerinin yüklediği videolar arama kriterlerinde bile çıkmıyor ve başka video öneriliyor. Çünkü Youtube trend olmak için de ''reklam vermek'' gibi özel ücretli durumlar var. Yani, Dünyanın en iyi videosunu hazırlasanız da bin kişi anca görebiliyor. Eğer youtube ile resmi bir bağınız varsa, o zaman işler değişiyor. Dikkat çekerek ''kendilerinin çok ünlü olduklarına birilerini inandırırlarsa'' özel organizasyonlardan 3-5 kuruş kazanıyorlar ama youtube'tan değil! 

WEB SİTELER SOSYAL AĞLARDAN DAHA ÖNEMLİDİR 

Bizim Youtube'tan para kazanma amacımız olmadığı için sadece sizlere örnek olsun diye anlatıyorum. Anlayacağınız, sosyal ağlarda sırf popüler olarak para kazanamazsınız. Takipçilerinizin büyük kısmı sahte olduğu için ürün satarak anca 3-5 kuruş gelebilir. Sosyal medyada nereye üye olduysanız, oranın yönetimi sizin ne yapıp yapamayacağınıza karar verir. Bu yüzden de kuralları onlar koyar. 

En yakın örneği yine bizden vereyim. Yakın zamanda beIN Sports'un tüm Dünyaya servis ettiği k.rsan yayın haberine biz de fortunaTV facebook sayfamızda yer vermiştik. İşte o haberdeki k.rsan yayını yapan kuruluşun şikayeti üzerine fortunaTV facebook sayfası kapatıldı. Tüm itirazlarımıza rağmen açılmadı. Yani, facebook k.rsana destek oldu. İtiraz ettik, belge gösterdik. ''Eğer ihlal varsa, haberin kaynağı olan BeIN Sports'a ve diğer tüm habercilere niye yaptırım yok'' dedik. Ne yapsak cevap alamadık ve sayfamız halen kapalı durumda. 

İşte bu örnekte de olduğu gibi, kendinize ait olmayan bir yerdeyseniz, kuralları onlar koyar. ''Kapattım'' der ve kapatır. Hakkınızı arama şansınız yoktur. Bu yüzden, sosyal medyayı işlerinize vitrin olması için kullanıp, asıl yoğunluğu kendinize ait web sitenize vermeniz gerekir. Para kazanmak istiyorsanız kendi web sitenizi kurarsınız, gelir gideri o zaman net olarak görebilirsiniz. Web sitenizin tüm yönetimi sizin elinizdedir ve kuralları kendiniz koyarsınız. 


KAÇ TAKİPÇİN VAR? 


Biz sosyal ağları genişletmek için yukarıda anlattığım yöntemlere girmiyoruz. Bizi sosyal ağlardan değil, web sitemizden takip etsinler istiyoruz. 
Takipçilerimiz de, sayılarımız da tamamen doğal. ''Bizi milyonlar izlesin'' diye bir derdimiz yok. Sanat ve medya dünyasından binlerce izleyicimiz var. Onlar bizim için yeterli olan hedef kitlemiz. Bakın milyonlarca demiyoruz, binlerce. Eğer global olarak bazı engellemeler olmasa bu rakamın çok daha üst seviyelerde olduğunu, yazımın devamında anlayabilirsiniz. Yazılımlarla sahte takipçilerin satın alınmadığı ve bir videonun 10 Bin izlenme oranına ulaştığında ''Woooow'' dendiği yıllarda YouTube sayfamız 3.5 Milyona ulaşmıştı. Halen de o civarlardadır, biz de pek dokunmuyoruz. 

YouTube geçenlerde, ''Video izlenme oranlarının gerçeği yansıttığına inanıyor musunuz?'' diye bir anket sundu. Tabii ki HAYIR cevabı verdik. Artık rakamlar hep satın alınmayla şişiriliyor. Tüm mecralarda aynı. Eskiden, Bin kişinin beğendiği bir sayfa öve öve bitirilemezken 350 Bin (doğal) takipçimizin olduğu facebook sayfamız sebepsiz yere 3-4 defa kapatıldı. ''Özür dileriz yanlışlık oldu yenisini açın'' deyip geçtiler. (Facebook bunu hep yapıyor biliyorsunuz.) Bu yazıyı yazarken demiştik ki; ''Biz artık facebook için de pek uğraşmıyoruz. Günde sadece 1-2 haber paylaşıyoruz. 2 Bin civarı sevenimiz var yeterli. (Fazla dikkat çekmemeye çalışıyoruz. Türkiye'den bir hesap dikkat çekince sistematik olarak takipçilerinizi azaltıyorlar ve paylaşımlarınızı sadece en yakınlarınızın göreceği şekilde ayarlıyorlar. Siz zannediyorsunuz ki herkes görüyor ama sadece 5-10 kişi anca görüyor paylaşımı. Hele ki profilinizde milli manevi değerleriniz göze çarparsa bir nevi ''kara listeye alınıyorsunuz'' demiştik. 29 Temmuz 2019'da Facebook sayfamız bir kez daha sebepsiz şekilde kapatıldı. Hiç bir gerekçeleri yok yine. Anlayacağınız, sosyal medyayı ciddiye almamanız lazım. Twitter da aynı şekilde. Instagram'da da aynı. 

INSTAGRAM DA RAKAMLARI DEĞİŞTİRİYOR 

Yine bizden bir örnek vereyim şaşıracaksınız. fortunaTV instagram sayfasının en kötü günde 250 ziyaretçi 20 yeni takipçi istatistiği oluyor. Buna rağmen fortunaTV 1200 takipçinin üstüne hiç çıkmıyor. Çıkınca da hemen eksiltiliyor. En son 1230 takipçi olduktan 3 gün sonra yeniden 1200 seviyesine düştü. Bunun sebebi takibin bırakılması değil, instagramın takipçi satmak istemesidir. Yani, Instagramın bizim gibi kurumsal kullanıcıları takipçi satın almaya zorladığının farkındayız. Satın alma yapmazsanız 2 adım ilerlemeye izin verilmiyor. Satın alma yaparsanız hedef kitle belirleseniz de instagram alakasız bir sürü sahte hesaptan size takipçi gönderiyor. Yani yukarıda anlattığım kuru kalabalık oluyor listenizde. (Bu yazıyı aylar önce yazdığımda 1200 civarı olan takipçi sayısı yıllarca aynıydı. Reklam verince arttı.) Düşünebiliyor musunuz; ''İmkansız ama dışarıdan tek kişi bile takip etmediğini varsayalım, sadece telefon rehberimde bile en az 2500 kişi kayıtlı ve eşleştirmeye rağmen yıllarca rakam 1200 olarak kalıyor.'' Instagrama reklam vermeyince ya da takipçi satın almayınca böyle kısıtlanıyor. Biz sahte yöntemlerini kullanmadığımız için Instagram'da çok özel bir şey yapmıyoruz ama yine de boş bırakmıyoruz paylaşım yapıyoruz tabii ki. 

Bizim için şu anda bu yazıyı okuduğunuz sayfamız ve tv kanalımız önemli. Bütün yoğunluğu bunlara veriyoruz. Blogger tadında harika geri dönüşler alıyoruz. Yazımızdan da anlaşılacağı üzere, (influencer marketing) kimseyi satın almıyoruz. Milyonlarca takipçi derdimiz yok ama hedef kitlemiz olarak medya ve sanat camiasından binlerce kişi düzenli olarak bizi izliyor ve sitelerimizi ziyaret ediyor. Özellikle medya ve tv kanalları konusunda gündemi belirleyici olarak her ne yazdıysak mutlaka yerini buluyor. Biz daha ne isteyelim? İsteyen beğenen, web sitemizden, android, ios yazılımlarımızdan, smarttv'lerden her şekilde takip ediyor bizi. Böylesi yüzde yüz gerçek. Şimdi ben bu yazıyı, Facebook, twitter ve instagram'da paylaşıcam ve yaptığımız en basit paylaşımlarda bile; ''Bunu öne çıkar, buna reklam ver, daha fazla takipçiye ulaş'' vs. önerisini görmeye devam edeceğiz. Artık her şey sahte ve ticari olsa da, biz Sosyal Medya'yı araç olarak kullanıyoruz, Sosyal Medya'nın bizi yönetmesine izin vermiyoruz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com