SON HABERLER

[fortunaTV][bsummary]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[pınaraktaş][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][twocolumns]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

TÜRKİYE'NİN YERLİ OTOMOBİLİ TAM GAZ GİDİYOR

16 Haziran 1961'de ilk yerli otomobil ''Devrim'' 2 adet hazırlanmış ve (mazot konusu uyarılmasına rağmen) aceleyle törene katılan bir aracın benzini bitince medya manşetleri projeyi rafa kaldırtmıştı. Devrim otomobilinden 5 yıl sonra 1966'da seri üretime geçen ve 1984'de kadar devam eden süreçte ''Araçlardaki Fiberglass'ı öküzün önüne koysan yerler'' diye dalga geçilmiş ve tiyatro senaryolarına eğlence yapılmıştı. Aradan yıllar geçti, yüksek teknoloji çağında halen ''Bir yerli otomobilimiz var'' diyemiyorduk. 2018 yılı yerli otomobilde bir dönüm noktası oldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın girişimi ile yerli otomobil için harekete geçilmiş ve prototip araçlar görücüye çıkmıştı. 


Yerli araçların prototipi görücüye çıktığı anda tıpkı geçmişte olduğu gibi bugün de yazılı ve görsel medyaya bu sefer sosyal ağlar da eklenerek ''Yerli otomobilin Cadillac BLS'den çalıntı olduğu'' söylentileri yayılmıştı. Fakat, Cadillac CEO'su Johan de Nysschen tokat gibi bir cevap verdi; ''Otomobil üreticilerinin birbirinden esinlenmesi çok doğal. Fakat ben Cadillac CEO'su olarak kopyalama söz konusu değil diye düşünüyorum'' diyerek, bu konuya son noktayı koymuş oldu! Gerçi bu açıklamaya rağmen (bir kısım dar kafalılar) halen yerli otomobilimizin benzediğini iddia edebiliyor. Onlar konuşmaya devam ederken, yerli otomobille ilgili farklı plan projeler üretilerek ilk görücüye çıkan prototip yerine SAAB 9-3 modelinin tüm fikri mülkiyet hakları alınarak aracımızın üretiminin daha da hızlandırıldığı duyuruldu. Yani, SAAB 9-3 araçları örnek alınarak yerli otomobilimizin son şekli belli olacak. Menzili arttırılmış elektrikli otomobil %85'i yerli parçalarla ve Türk insanının çalışacağı bir işle ortaya çıkacak. 


TOBB önderliğinde çalışmalarına başlanan yerli otomobilde gelinen son aşamada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Yerli Otomobil' projesini hayata geçirecek Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'yla ilk toplantısını yaptı. Ziyarette, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başkan Yardımcıları Tuncay Özilhan ve Taha Yasin Öztürk ile Ahmet Nazif Zorlu, Ahmet Akça, Kaan Terzioğlu, Kamil Süleyman Yazıcı ve Okan Baş hazır bulundu. Yerli otomobil projesinde gelinen son durumun masaya yatırıldığı toplantı yaklaşık 4 saat sürdü. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin 60 yıllık hayalini en kısa sürede gerçekleştireceğiz. 5 büyük grubumuz ve TOBB olarak el ele verdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve devletimiz de arkamızda bizi var gücüyle destekliyor. İnşallah 2019 sonunda prototipimizi milletimizin beğenisine sunacağız. Tüm çalışmalarımız bu yönde ilerliyor" dedi. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Sayın Mehmet Gürcan Karakaş ile bir araya gelen Bakan Varank; ''Verimli bir toplantı yaparak projenin yol haritasını değerlendirdik. Elektrikli otomobil, ileri teknoloji eko sisteminin de önemli bir öncüsü olacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu ile ortaya çıkan bu projenin takipçisiyiz. Ülkemizin gelecekte çok önemli fırsatları yakalayabilmesi için otomobil projesinin mutlaka başarılı olması gerekiyor. Bu sadece bir otomobil projesi değil, yeni bir teknolojik eko sistem oluşturma hamlesidir. Dünyanın nereye yöneldiğinin farkındayız. Artık akıllı şehirler ile entegre otomotiv teknolojileri, yapay zeka tabanlı otonom sürüş algoritmaları, akıllı şarj alt yapıları ve benzeri alanlarda girişimci firmalarımız için fırsatlar bulunmaktadır. Bu fırsat penceresini çok iyi değerlendireceğiz. Dünya ile rekabette insan kaynağımız da, cesaretimiz de fazlasıyla var.'' dedi. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com