SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

STÜDYO TVᴴᴰ DİJİTAL YAYIN PLATFORMU

Plan projemi gerçekleştirmeden önce buraya yazmadığım için bugüne kadar gündeme getirmediğim ve artık hayata geçen yeni bir yayıncılık platformu ''STÜDYO TV'' modelini ilk defa sizlere anlatacağım. 90'lı yılların başında televizyonculuğun geleceği noktayı hayal ederken, ''İleride televizyonlar internete taşınacak'' düşüncesiyle bir tv kanalı kurma planlarımın yanı sıra ''Şehir kanallarını bir araya toplayarak haber ağı oluşturmak istiyordum.'' O günlerde, Beta Kanal (Birleşik Enternasyonal Televizyon Ajansı) ismini verdiğim (Şehir TV Ağı) için fikir üreterek bir köşeye not ediyordum. Fakat önceliğim ilk olarak bir tv kanalı kurmaktı. 1996'da çalıştığım bir kanalda BETA (StüdyoTV) fikrimi dile getirsem de önceleri üzerinde durulmamış ama sonradan YURT NET adı altında bir oluşum denemişlerdi. Türkiye'de yayın yapan şehir televizyonlarıyla anlaşma yaparak YURT NET platformu altında yayın yapılması düşünülüyordu. Benim planladığımdan çok farklı biçimde uygulandıkları için başarısız oldular. Fikir sahibini bir kenara atıp, ''Kendi fikrimizmiş gibi işi biz yapalım'' derseniz sonuç kaçınılmazdır. 

Ben 3 yıl sonra Türkiye'de ip tv yayıncılığının ilkini 1999 yılında fortunaTV ile başlatmıştım. Platformu ise kendim kurmayacak ve sadece projenin hayata geçmesi için fikirlerimi yatırımcılara sunacaktım. Kurulan platformda fortunaTV kanalımın yer alması yeterliydi benim için, o yüzden BETA (StüdyoTV) için bir çalışma yapmıyordum. 2006 yılından itibaren önce Hindistan, ardından da 2008'den itibaren ABD üzerinden tv yayınlarına devam ederek Türk Televizyonculuğuna yeni bir soluk getiren teknolojinin lideri olmuştuk. ABD'deki yayın platformunda ülkemizin hiç bilmediği bir yayıncılık modeli benimsenmişti. İşte o model benim (Stüdyo TV) BETA Kanal Platformu projemle örtüşüyordu. ABD'nin lokal televizyonlarının hemen hepsi o platformdan internet tabanlı yayın yapıyordu. Bakın dikkat edin Türkiye'de 2019'da halen uydu antenleriyle uğraşılırken ABD'de 2006 yılında tıpkı bizim fortunaTV gibi internetten yayın yapıyorlardı. Nerede bir olay varsa hemen o kanala bağlanıp canlı yayınlar yapılıyordu. Televizyonların internete ve iptv'ye dönüşümü orada çoktan başlamıştı. Tam da benim BETA (StüdyoTV) projeme benziyordu ama bunu Türkiye'de yapacak büyük bir maddi güç lazımdı. O dönemlerde, Türkiye'de birileri yatırımcı olur da projem hayata geçer mi diye düşünürken sinyal vermek amacıyla bu konuda bazı haberler yapmıştım. O dönemde de TRT Anadolu benzer bir projeyi denedi ama onlar da kulaktan dolma bir yayın yürütünce başarılı olamadılar. Sonraları fikri destek verdiğim diğer hiç bir yatırımcı da benim söylediklerimi yapmadı ve kendi kafalarına göre hareket ederek televizyon kanalı sahiplerini mağdur etti. Televizyon kanalı sahiplerinin bize güveniyle hemen hepsinin ''Sen niye kurmuyorsun. Sen yap, biz senin platforma gelelim'' tekliflerini bugüne kadar iş yoğunluğumuz sebebiyle geri çeviriyorduk. Fakat artık ''İş başa düştü'' diyerek Stüdyo TV ile tüm kanalları bir araya getirmeye karar verdik. (Detaylar yazının sonunda) TELEVİZYON KANALLARININ TEKNOLOJİ HAMLESİ  

Türkiye'de 2019'da halen uydu antenleriyle uğraşılırken ABD'de 2006 yılında tıpkı bizim fortunaTV gibi internetten yayın yapıyorlardı. Televizyonlarda teknoloji hamlesi şart oldu. Bu konu, önümüzdeki yıllarda da her zaman gündeme gelecek, çünkü tv kanalı sayısı arttıkça yer edinilmesi zorlaşıyor. Şehir televizyonlarının bir kısmı kablo tv sevdasına tutulmuş ve bir dönem faydasını da görmüşlerdi. Sonra popülaritesi düştü. Buna paralel olarak kurulan Digitürk, uydu tabanlı yayınları şifreli hale getirdi. Bunun maddi bedeli, televizyon kanallarına ağır oldu. Her kanalın Digitürk'te yer alması mümkün değildi. Halen de öyle. Fakat kimse rakipsiz olamazdı. İnternetle birlikte interaktif yayıncılık gelişmeye başlayınca D-Smart platformu kuruldu. Televizyon kanallarına biraz daha cazip faturalar önerilince, şehir kanalları yönünü D-Smart'a çevirmişti. Kablolu yayınlar da boş durmadı ve TiviBu platformu iptv altyapısıyla ''aslında bir internet yayınları platformu'' oldu. TiviBu ''IP TV'' olduğunu izleyicisinden sakladı ve hata etti. Tüm TiviBu abonelerine, ''IP TV izliyor musunuz?'' diye sorabilirsiniz. Aslında her gün IP TV izlemelerine rağmen ''Hayır'' cevabı alacaksınız. Çünkü izleyicinin IP TV izlediğinden haberi bile yok. TiviBU ilk çıkışında IP TV vurgusunu ciddi biçimde yapsaydı bugün çok farklı bir yerde olabilirdi. IP TV'yi hafife aldığı için geride kaldı. Çok iyi bir fırsat yakalamıştı ama bence artık treni kaçırdılar. Platformdaki kanallar da bu yüzden beklediği çıkışı yapamadı. 

Platformlar arttıkça televizyon kanallarının aylık frekans ücreti yükü 5 katına çıktı. Bazı tv kanalları tüm platformlarda yer alırken, bazıları da inişli çıkışlı ve açılıp kapanan kanallar haline geldiler. Yerel Bölgesel televizyonlar sancılı yayınlara devam ederken bizim teknolojik dönüşüm tavsiyelerimize de ''Daha, çok erken'' diyerek kulak asmadılar. ABD'de 2006'da başlayan ve günümüzde internetli Smart TV teknolojisiyle devam eden gelişimi yakalayamadıkları gibi henüz erken olduğunu düşünerek geride kalmaya devam ediyorlar. Zamanı geldiğine karar verdiklerinde ise iş işten geçmiş oluyor. Tıpkı benim yıllar önce ilk defa, ''MPEG4 sistemine hemen geçin, sonra mecburen geçmek zorunda kalacaksınız, frekansınız değişince sizin için çok geç olacak'' uyarılarıma kulak asılmadığı gibi! Günümüzde istisnaları saymazsak, ''Frekans değişti, izleyiciyi kaybettik'' diye dert yananlar da bu kesim oluyor işte. Kendilerine bir türlü izah edemediğim asıl konu, ''Frekansı aynı kalsa da 450 kanal içerisinde kayıp'' oldukları gerçeğidir. Kumandayı elinize alıp birinci sıradan son kanala kadar zapping yapmaya başlasanız o kadar uzun zaman geçiyor ki, sizi izlemeleri mümkün değil. 450 kanal içerisinde izleyici seni uyduda nereden bulup izleyecek? Zaten izleyici de televizyonu hangi platformdan izleyeceğini şaşırmış durumda. 

Kumandanın ilk 50 sırasını kapmış olan ana kanallar, haber, spor, belgesel, müzik vs. içerikli televizyonlardan yerel kanallara fırsat mı gelir? Toplamda bakılacak olursa yüzlerce şehir televizyonu var ve bu aslında büyük bir güç. Fakat ''kontrolsüz güç güç değildir'' diye düşünecek olursak, her biri kendi başına hareket eden kanallar bunlar. Bu kadar çok televizyon kurulunca, bunları bir arada tutacak derli toplu yayın platformu ihtiyacı doğuyor. Uydu yayınlarının diğer mecraların frekans ücretleri patlamış giderken Yerel Bölgesel Kanallar neden dijital dönüşüme girmezler anlayamıyorum. Kumandanın 3.üncü sırasındaki kanalla 333.üncü sırasındaki kanalın geliri bir mi? Yüzlerce kanal, onlarca yayın platformu, izleyiciyi de, televizyonları da üçe beşe böldü. 

Yazımın başında anlattığım gibi, ben bu gidişatı çok önceden tahmin ettiğim için evimde bile hiçbir platforma üye olmadan televizyon izliyorum. Bir defaya mahsus 50-100 TL ödeyip alacağınız el kadar bir kutu ile BEDAVA HD televizyon yayınlarını izleyebilirsiniz. Ayrıca Smart TV ile artık tüm kanallar elinizin altında. Başta anlattığım ABD örneğinden anlayacağınız üzere artık televizyonculuk internetsiz yapılamaz. Artık İnternet ve Televizyon birleşmiş durumda. Televizyon yöneticileri bizlerden daha az yayıncılık teknolojilerini takip ettiği için benim burada anlattığım konuları onlara izah etmek oldukça zor oluyor. Yoksa konuyu bu kadar uzun anlatmak yerine bir kaç cümleyle de özetleyebilirim. Elinden interneti düşürmeyen, facebook, youtube, twitter arasında bütün gününü geçiren bazı televizyon kanalı sahipleri burun kıvırıp ''İnternet olmaz'' diyorlar. Elin adamı çanak anteni atalı 10 yıl olmuş, bizimkiler halen ''İNTERNETLİ TV'yi kim izler'' diyebiliyor. Eğer halen aynı düşünceye devam ediyorsanız bırakın bu işi ve lütfen emekli olarak yerinizi yeni nesle bırakın. Dünyanın yeni nesli artık internetsiz tuvalete bile gitmiyor. Artık ulusal yerel bölgesel televizyonların dijital dönüşüme başlaması gerekiyor. Bu dönüşümü STÜDYO TV ile biz büyütmeye talip olduk ve altyapımızı kurmaya başladık. TELEVİZYON KANALLARINA DİJİTAL DÖNÜŞÜM | STÜDYO TV 


STÜDYO TV Dijital Uluslararası Yayın Platformuna Üye Olan TV Kanallarımızın Canlı Yayınlarını Dünya'nın her yerinden izleyeceğin Televizyon Yayın Merkezi.

FOKSTAR'la Türkiye'yi İlk Defa 1999'da Dijital TV Yayıncılığıyla Tanıştırdık. 27 yıllık fortuna MEDYA tecrübesiyle, tv kanallarını bir araya getirerek birlikte güçleniyoruz. Bizler rakip değiliz. Dijital Televizyonculuğu büyüten paydaşlarız.

STÜDYO TV yayıncılar ve izleyiciler için maliyetsizdir. Platformda yer almak için tv kanalı yöneticileri bize ulaşın.

STV ᴴᴰ Stüdyo TV Uluslararası Dijital Yayın Platformu | Studio TV
www.StudyoTV.com 05325248726 (İstanbul) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com