SON HABERLER

[fortunaTV][bsummary]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[pınaraktaş][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][twocolumns]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

ÇARPIŞMA DİZİSİ CRASH'İN UYARLAMASI MI?

Fragmanıyla ses getiren, yayınlandığında ise çok konuşulan ve +18 sahneleriyle çok eleştirilen ''Çarpışma'' yerli dizisi ile 1996 yapımı ''Crash (Çarpışma)'' filmi arasındaki benzerlik dikkatimizi çekti. Senaryoları, karakterleri, afişleri ve sahneleri karşılaştırınca birebir aynı olmasa da ShowTV'de yayınlanan Çarpışma dizisinin künyesinde ''uyarlama'' yazıp yazmadığına bakma ihtiyacı hissettik. Ay Yapım'a ait yerli yapımda senarist Ali Aydın olarak görünüyor. Yani uyarlama olduğuna dair hiç bir ibare yok ve tamamen kendi özgün senaryoları. Orijinal ''Crash'' filmi ise 1996 ve 2004 yılları başta olmak üzere bir kaç kez yeniden çekilmiş ödüllü ve ünlü bir yabancı sinema filmi. Yetişkin yaş kategorilerine hitap eden ''Crash (1996)'' filminde otomobilin çarpışması tabii ki var ama neredeyse filmin bütünü kadınlarla erkeklerin ''çarpışması'' halinde geçiyor. Hatta o kadar fena çarpışmalar var ki müstehcen sahneler sebebiyle Türkiye televizyonlarında yayınlanması mümkün değil. Bu yüzden de belki çoğu izleyici bu filmi bilmiyor olabilir. Sektörümüzdekiler ''Crash'' isimli yabancı yapımların tüm versiyonlarını biliyordur ve karşılaştırma yapabilir ama henüz biz ''Çarpışma'' yerli dizisini izleyecek fırsat bulamadığımız için benzerlik olup olmadığını bilemiyoruz. Bugünden itibaren konu masaya yatırılacaktır. Her iki yapımın birbiriyle benzeyip benzemediğine izleyiciler karar versin diye konularına da alt satırlarda yer verdik. Artık karar sizin. 

ÇARPIŞMA: Kadir Adalı (Kıvanç Tatlıtuğ) İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şubesi’nde görevli bir baş komiserdir. Ailesiyle mutlu bir hayat sürerken karısını ve kızını bir terör eyleminde kaybeder. Olanlar yüzünden büyük bir suçluluk duymakta ve çok acı çekmektedir. Acıdan yaşamdan vazgeçme noktasına gelen Kadir, sebep olduğu araba kazasıyla farkında olmadan hayatının bütün akışını değiştirecektir. Kazaya dört araba, dört hayat, dört insan karışır. 

CRASH: Brentwood’lu bir ev kadını ve savcı kocası. İranlı bir dükkan sahibi. Aynı zamanda sevgili olan iki polis memuru. Zenci bir televizyon yöneticisi ve karısı. Meksikalı bir anahtarcı. İki araba hırsızı. Acemi bir polis. Koreli orta yaşlı bir çift.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com