SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

SATILIK FUTBOL KULÜPLERİ

Satılık futbol kulüpleri konusundaki bu makalemiz o kadar çok ilgi görüyor ki, futbola yatırım yapmak isteyenler veya kulübünü satmak isteyenler bizimle iletişim kuruyorlar. Konunun uzmanı olarak memnuniyetle yardımcı oluyoruz ama bilinmesini isteriz ki kulüplerin alım satımı bizim işimiz değil. Herhangi bir ücret talebimiz söz konusu değil ve sportif yatırım yapmak isteyenlere sadece yardımcı oluyoruz. Biz sadece temsilciliğini yaptığımız futbolcularımızın transfer işleriyle meşgulüz. Eğer siz de kulüp satın almak amacındaysanız ALTIN KARMA Futbolcu Temsilciliği olarak işbirliği yapabiliriz ama lütfen kim olduğu belli olmayan kişiler kendini tanıtmadan bizi arayıp merak gidermeye çalışmasın. Peşinen söyleyelim ''spor harici farklı amaç güdenler'' sakın aramasın. Sadece ''Sportif amaç güdenlere seve seve yardımcı olabiliriz'' iletişim: 05325248726 

SATILIK FUTBOL KULÜPLERİ 

Türkiye'de spor camiası ''Satılık Futbol Kulübü'' konusunu sıkça duyuyor. Türkiye Süper Lig, 1.Lig, 2.Lig, 3.Lig ve BAL Ligi takımlarının borçlar sebebiyle mali sıkıntı yaşamasıyla birlikte satılık duruma düştüğünü hepimiz biliyoruz. Bu sadece Türkiye Ligleriyle sınırlı değil. Altın Karma Futbolcu Temsilciliği olarak yerli yabancı sayısız kulüple iletişimlerimiz olduğu için, satılık durumdaki kulüplerden de haberdar oluyoruz. Dünya futbolunda ismi satılık haberlerinde yer alan, Fiorentina, Valencia, Bologna, AC Milan, Chelsea, Crystal Palace, Portsmouth, CSKA Sofya, Mogi Mirim (sahibi Rivaldo), Newcastle United, Tottenham Hotspur, West Ham United, Arsenal, Liverpool, Southampton, Notts County, Leeds United, Sheffield Wednesday, Bournemouth, Real Betis, Real Mallorca, Espanyol, AEK, Malaga, Bari gibi köklü kulüpler var. 

Her ülkeden çok önemli kulüpler satışa çıkıyor ve el değiştiriyor. Avrupa'da bir kaç kulübü de Türk yatırımcıların satın aldığını biliyoruz. Belçika'da Hasan Çetinkaya'nın KVC Westerlo'su, Hollanda'da Işıtan Gün'ün Fortuna Sittard'ına Acun Ilıcalı ortak olmuştu ama katkı veremeden ayrıldı ve şimdi de İngiltere'de Hull City'i satın almaya çalışıyor, Abdullah Kiğılı'nın Dinamo Bükreş'le anlaşması, İngiltere'de Ziya Eren'in Crawley Town'ı ve Fransa'da Ömer Şahin ve Aziz Soylu'nun Olympique Strasbourg'u Türk yatırımcıların satın aldığı veya sahip olduğu kulüpler. Türkler Almanya'da da bazı takımların sahibi durumunda. Çinlilerin Türkiye'de bir kulüp satın almak için 3-5 yıldır araştırma yaptığı söylentiler arasında ama henüz bir girişimleri olmadı. Bazı yabancı yatırımcılar Türkiye temsilcileri aracılığıyla bize ''Göztepe ve Başakşehir FK için ne kadar değer biçilebilir'' diye danıştılar. Yani bu kulüplerimize ilgi var ama Avrupa'daki kulüplerin iki üç katı rakamlar istendiği için satın almalar gerçekleşmedi. 


TÜRKİYE'DE KULÜP SATIN ALMAK 

ALTIN KARMA Futbolcu Temsilciliği olarak 2019 Temmuz başından beri ''Sportif Proje Takımı'' yapmak üzere, satın almak için Türkiye 3.Lig ve 2.Lig kulüplerini ciddi olarak araştırdık ve görüşmeler yaptık. Burada yatırımcılara rehber olması için geçirdiğimiz bu sürecin bazı detaylarını anlatıyorum. İlk olarak, mali sorunlar yaşayan 9-10 kulüple görüştük ama satmayı düşünmedikleri için anlaşamadık. Bir iki kulüple de masaya oturabilecek bazı olumlu görüşmeler gerçekleştirdik ama biri İstanbul dışında ve diğeri de borçları belirsiz olduğu için vazgeçtik. Bazı kulüpleri de olması gerekenin çok üstünde ücretler istedikleri ve her ne kadar inanmasak da ''borçsuz kulüp'' denilip, geçmişe dönük birikmiş borçları çok fazla olduğu için satın almadık. 

Yine satılık durumda köklü bir kulüp vardı. Amerika'da yaşayan bir dostum haberdar edince hemen kulübü arayıp projemizden biraz bahsettik ve fiyat istedik ama henüz hiç ücret konuşulmamıştı. ''Biz size döneriz'' dedikten 1 gün sonra bizimle konuştuklarını, ''sanki başka bir yatırımcı varmış ve 10 milyon teklif etmiş'' gibi bir söylentiyle internette isim vermeden haber olarak paylaştırdılar. ''Antalyalı yatırımcı ve İstanbul'daki menajer'' vs. başlıklı olarak mutlaka habere rastlamışsınızdır. İki ayrı kişi gibi paylaşılmış ama bildiğiniz gibi, ben Antalyalıyım ve İstanbul'da futbolcu temsilcisiyim. Yani bahsi geçen iki kişi de benim aslında. Tabii bu tür haberlerdeki asıl amaçları, kulübü değerli gösterip pazarlamak olduğu için bizi hiç arayıp fiyat bile vermediler. Kesinlikle satmayı düşünmüyorlar ama taraftara ve çevrelerine ''Zor durumdayız kulüp elden gidiyor'' imajı vererek mali destek topluyorlar. Klasik bir rol bu. 

Bir kez de çok başka istisnai bir durum olarak, ''Bir kulübün yetkilisiyim'' diyerek arayan ve hatta ısrarla yanımıza gelen (ismini vermiyorum) eski tanınmış bir futbolcunun, konuyla alakası olmadığı gibi sadece fırsatçılık peşinde olduğuna da şahit olduk. Bizi kandırması mümkün değil ama adı geçen kulüp satılık değildi ve bu şahsı bile tanımıyorlardı. Arada kulüp malzemecilerini arayıp, ''Başkanı aradım'' diye rüzgar yapanlar da oldu ama oyuna gelmedik. Yani zor bir yol oldu bizim için. 

ALTIN KARMA Futbolcu Temsilciliği olarak hiç acele etmeden halen futbol takımı satın almak için araştırmalarımıza ve görüşmelerimize devam ediyoruz. Spora odaklı belli bir plan projemiz olduğu için, satılık durumdaki her takım bize uymuyor. Geçen zamanda Türkiye 3.Lig veya 2.Lig kulüpleriyle görüşmeleri yıl içine yaymaya karar vermiştik. Bir süre İstanbul'da BAL kulübü de bulmaya çalıştık, hatta SAL ligine de baktık ama satmaya yanaşmıyorlar. İşi artık zamana bıraktık. Eğer satılık bir kulüp bulur da anlaşırsak adım adım yükselteceğimiz şampiyonluk hedefli iyi bir takım kuracağız. Bulamazsak ileride sıfırdan kulüp kurmayı düşünüyoruz. Satın alma olursa da, takıma göre projede değişiklikler olabilir ama A.Ş. olarak faaliyete geçmek üzere (ismini sonra açıklayacağımız) markamız hazır. Turuncu - Mor - Eflatun rengiyle (Dünyada bilinen aynı renkli başka kulüp yok ama ben bu yazıyı yazdıktan sonra taklitler hemen türedi) ve Flamingo maskot simgesiyle futbol seyircisine sempatik gelecek bir kulüp olmayı planlıyoruz. Satın alma gerçekleşirse burada ilan edeceğiz. 

19 yorum:

 1. Peki sıfırdan bir kulup yapmanın maliyeti nedir ve 2 lig 1 lig gibi hedeflere ulasmak ne kadar zaman alır?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Takımın kurulacağı bölgeye göre fiyatlar değişiyor. 10-20 Bin TL aralığında sıfırdan kulüp kuruluyor. En alt amatör ligden başlayarak ''Her yıl şampiyon olduğunuzu var sayarsak'' 6-7 yıl sonra 1. ya da 2. Lig'e çıkarsınız. Oldukça uzun olan bu sürenin bir garantisi de yok tabii ki. Bu yüzden yatırımcılar takım satın alma yoluna gidiyor. 3. Lig'den takım alıp sportif hedefi güçlü olan bir kulüp haline getirmek daha mantıklı bir yatırım.

   Sil
 2. Peki 2 liğ veya 3 liğ kulupler satın alındıgında a. Ş olmak zorundamı birde bu a. Ş nasıl oluyor cevaplarsanız merakım gıder teşekürler şimdideden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunlar burada yanıtlanacak konular değil.

   Sil
 3. Merhaba 3. Lig takımlarının ortalama rayic bedelleri nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1-5 Milyon TL arası. Fakat kulübün borcu ve futbolcularının sözleşme süreleri de önemli. Telefonda bizden bilgi alabilirsiniz.

   Sil
  2. Satılık takım varmı

   Sil
 4. sıfırdan bi kulüp kurmak istiyorum maliyeti ne kadar olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulunduğunuz bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Telefonda bizden bilgi alabilirsiniz.

   Sil
 5. Merhaba İstanbul Kağıthane de yeni bir amatör takım kurmak istiyorum sizce tahminen maliyeti ne olur

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En üstteki cevabımızda detaylar mevcut.

   Sil
 6. Yurtdışından düşündünüzmü peki bulgaristan gibi vs 2. Ligden dedğiniz rakamlara almak daha mantıklı değilmi 6-7yıla şampiyonlar liginde boy göstermek daha mantıklı olabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Avrupa kupalarında takımları yer alan her ülke olabilir. Fakat Bulgaristan'da kulübün gelir kaynakları kısıtlı olacaktır. Bulgaristan'da varsa satmayı düşünen kulüp özelden bize yazın değerlendirelim.

   Sil
 7. Bursa da takım satın almak istiyorum tahmini maliyet nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satın alınacak olan kulübün hangi ligde olduğu, marka değeri (yani futbol ekolü olması), kulübün borcu ve futbolcularının sözleşme süreleri göz önünde bulundurularak bir fiyat ortaya çıkıyor. Başkanlara sorarsanız ''borcu yok'' derler ama borçsuz kulüp olmaz. Profesyonel lig ile amatör lig takımlarının fiyatları farklı olur. ''3.Lig
   kulüpleri 1-5 Milyon TL'' dediğimiz zaman bunu kulüp başkanları hemen 5 Milyon olarak hesaplıyor. Biz bir aralık verebilmek için 1-5 yazıyoruz. Normalde en üst seviye 3 Milyondur. Eğer 5 Milyona 3.Lig kulübü alırsanız ''çok pahalı'' almış olursunuz. 3 Milyona alırsanız ''değerinin üstünde'' almış olursunuz. 3. Lig kulüplerinde başkanlar federasyondan gelen 1-1.5 Milyon TL para ile takım kuruyor ve marka değerleri hiç yok. Çünkü 3.Lig'de hiç bir kulüp başkanı ''profesyonel yönetim'' yapmıyor ve çoğu futbolcu paralarını da alamıyor. Bunu baz alarak satın alacağınız kulübün değerini hesaplayın. Detaylı bilgi için telefonda bizden bilgi alabilirsiniz.

   Sil
 8. Kocaeli bölgesinde stilim kulüp varmı acaba bölgesel amatör 3 lig veya 2 lig

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satılık takımların isimleri açık olarak buraya yazılmaz. Kulüp imajlarına zarar verebilir.

   Sil
 9. Kocaeli bölgesinde

  YanıtlaSil
 10. Futbolçocuk ve çocuk ruhlu olanların oyunudur.Para girdi çocukluk bitti.

  YanıtlaSil

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com