SON HABERLER

[fortunaTV][bsummary]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[pınaraktaş][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][twocolumns]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

SATILIK FUTBOL KULÜPLERİ

Türkiye'de spor camiası ''Satılık Futbol Kulübü'' konusunu sıkça duyuyor. Türkiye Süper Lig, 1.Lig, 2.Lig, 3.Lig ve BAL Ligi takımlarının borçlar sebebiyle mali sıkıntı yaşamasıyla birlikte satılık duruma düştüğünü hepimiz biliyoruz. Bu sadece Türkiye Ligleriyle sınırlı değil. Dünya futbolunda ismi satılık haberlerinde yer alan, Fiorentina, Valencia, Bologna, AC Milan, Chelsea, Crystal Palace, Portsmouth, CSKA Sofya, Mogi Mirim (sahibi Rivaldo), Newcastle United, Tottenham Hotspur, West Ham United, Arsenal, Liverpool, Southampton, Notts County, Sheffield Wednesday, Bournemouth, Real Betis, Real Mallorca, Espanyol, AEK, Malaga, Bari gibi köklü kulüpler var. Her ülkeden çok önemli kulüpler satışa çıkıyor ve el değiştiriyor. Avrupa'da bir kaç kulübü de Türk yatırımcıların satın aldığını biliyoruz. Belçika'da Hasan Çetinkaya'nın KVC Westerlo'su, Hollanda'da Işıtan Gün'ün Fortuna Sittard'ı, İngiltere'de Ziya Eren'in Crawley Town'ı ve Fransa'da Ömer Şahin ve Aziz Soylu'nun Olympique Strasbourg'u Türk yatırımcıların satın aldığı kulüpler. Türkler Almanya'da da bazı takımların sahibi durumunda. Çinlilerin Türkiye'de bir kulüp satın almak için 3-5 yıldır araştırma yaptığı da söylentiler arasında ama henüz bir girişimleri olmadı. 
TÜRKİYE'DE KULÜP SATIN ALMAK 

ALTIN KARMA olarak 2019 Temmuz başından beri ''Proje Takımı'' yapmak üzere satın almak için Türkiye 3.Lig ve 2.Lig kulüplerini ciddi olarak araştırdık. Burada yatırımcılara rehber olması için geçirdiğimiz bu sürecin bazı detaylarını anlatıyorum. İlk olarak, mali sorunlar yaşayan 9-10 kulüple görüştük ama satmayı düşünmedikleri için anlaşamadık. Bir iki kulüple de masaya oturabilecek bazı olumlu görüşmeler gerçekleştirdik ama biri İstanbul dışında ve diğeri de borçları belirsiz olduğu için vazgeçtik. Bazı kulüpleri de olması gerekenin çok üstünde ücretler istedikleri ve her ne kadar inanmasak da ''borçsuz kulüp'' denilip, geçmişe dönük birikmiş borçları çok fazla olduğu için satın almadık. Yine satılık durumda köklü bir kulüp vardı. Amerika'da yaşayan bir dostum haberdar edince hemen kulübü arayıp projemizden biraz bahsettik ve fiyat istedik. ''Biz size döneriz'' dedikten 1 gün sonra bizimle konuştuklarını, ''sanki başka bir yatırımcı varmış ve 10 milyon teklif etmiş'' gibi bir söylentiyle internette isim vermeden paylaştılar. ''Antalyalı yatırımcı ve İstanbul'daki menajer'' vs. başlıklı olarak mutlaka habere rastlamışsınızdır. İki ayrı kişi gibi paylaşılmış ama bildiğiniz gibi, ben Antalyalıyım ve İstanbul'da futbolcu temsilcisiyim. Yani bahsi geçen iki kişi de benim. :) Tabii asıl amaçları, kulübü değerli gösterip pazarlamak olduğu için aslında bizi hiç arayıp fiyat bile vermediler. Bir kez de başka istisnai bir durum olarak, ''Bir kulübün yetkilisiyim'' diyerek arayan ve hatta ısrarla yanımıza gelen (ismini vermiyorum) eski tanınmış bir futbolcunun konuyla alakası olmadığı gibi sadece fırsatçılık peşinde olduğuna da şahit olduk. Bizi kandırması mümkün değil tabii ki ama adı geçen kulüp satılık değildi ve bu şahsı bile tanımıyorlardı. Arada kulüp malzemecilerini arayıp, ''Başkanı aradım'' diye rüzgar yapanlar da olsa da yemedik. Yani zor bir yol oldu bizim için.  

ALTIN KARMA olarak halen futbol takımı satın almak için araştırmalarımıza ve görüşmelerimize devam ediyoruz. Sezon başladığı için Türkiye 3.Lig veya 2.Lig kulüpleriyle görüşmeleri yıl içine yaymaya karar verdik. Bir süre İstanbul'da BAL kulübü bulmaya çalıştık, SAL ligine de baktık ama satmaya yanaşmıyorlar. Eğer satılık bir kulüp bulur da anlaşırsak şampiyonluk hedefli iyi bir takım kuracağız. Bulamazsak ileride sıfırdan kulüp kurmaya çalışacağız. Satın alınma olursa da, takıma göre projede değişiklikler olabilir ama A.Ş. olarak faaliyete geçmek üzere (ismini sonra açıklayacağımız) markamız hazır. Turuncu - Mor - Eflatun rengiyle (Dünyada bilinen aynı renkli başka kulüp yok) ve Flamingo maskot simgesiyle futbol seyircisine sempatik gelecek bir kulüp olmak için çalışıyoruz. Biz her şeye hazırız. Satın alınacak bir kulüp bulduğumuz zaman burada ilan edeceğiz. 
İletişim: 05325248726 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com