SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

ADANIŞ KUTSAL KAVGA (2022) FİLM

Filmin Adı: Adanış (Kutsal Kavga)
Yönetmen: Emir Khalilzadeh
Oyuncular: İsmail Filiz, Esra Bilgiç, Baki İlhan, Serdar Deniz, Nevzat Yılmaz, Aslıhan Karalar, Turgay Tanülkü, Cenk Kangöz, Can Nergis, Ercüment Fidan ve Dilek Serbest. 

Filmin Konusu: Türk sinema tarihinin en yüksek bütçeli aksiyon filmi ''Adanış: Kutsal Kavga,'' Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinin ardından yarısı soylu Julius Ailesi'ne, yarısı da Türklerin eline geçen kadim bir sırrı korumak üzere teşkilatlanmış ''Adanmış''larla bu sırrı tekrar ele geçirmek isteyen karanlık güçlerin mücadelesini konu alıyor. 

Filmde geçmişe dair bilinmesi gerekenler… 
Fatih Sultan Mehmed Han, İstanbul’un fethi sırasında Tabut-u Sekine’nin yerini gösteren çok önemli ve gizli bir haritanın yarısını ele geçirir. Sultan Mehmet Han, ordusunun cengâver komutanlarından Seyyid Davud Paşa’ya bir ferman yazıp koruması ve saklaması için haritayı ona emanet eder. Seyyid Davut Paşa ve kendinden sonra haritayı koruyup saklama görevini devralan kişiye ADANMIŞ denir. Adanmışlar, ilmi ve manevi eğitimleri önemseyen ve buna göre yetiştirilen kimselerden seçilir. Her Adanmış, hem iyi bir kul, hem de muhteşem bir savaşçı olmak üzere yetiştirilir. Bu görev aileden her kime verilirse, o kişi bütün hayatını bu göreve adar; yalnız ve münzevi bir yaşam sürer. Deneyimlerle öğrenilmiştir ki, adanmışların evlenmesi ya da toplum içerisinde sıradan bir yaşam sürmeleri hem haritanın hem de çevrelerindeki insanların güvenliği açısından çok büyük riskler içerir. Ancak aldıkları tüm tedbirlere rağmen her adanmış, hayatında en az bir defa Julius Ailesi ile çarpışmak zorunda kalmıştır. Haritanın diğer yarısına sahip olan ve Tabut-u Sekine’yi aramaktan asla vazgeçmeyen Julius ailesi de orantısız bir güce sahiptir. Asırlardır bu uğurda her türlü zulmü kendilerine hak görmüşlerdir. Haritayı ele geçirmek için tüm bağlantılarını ve güçlerini kullanarak, Adanmış’ı aramaktadırlar. Asırlarca bir tarafta soylu Julius Ailesi, diğer tarafta peygamber soyundan gelen Adanmış Seyyidler… 

Günümüzde ortaya çıkacaklar… 
Yıl 2005, Harita “Seyyid”lere emanet edileli 545 yıl olmuş ve Julius ailesi amacına bir türlü ulaşamamıştır. Günümüzde ise aynı mücadele İlhan’ın abisi GÖLGESİZ ve İLHAN tarafından yürütülecektir. Geçmişte Cemre’yi seven İlhan, bir dönemin istihbaratçısı olarak şerefli bir savunu nedeniyle hapse düşer ve çıkar, ailesinin savaş sanatı HANKANDO’yu açtığı bir dövüş salonunda öğreterek hayatına devam ederken, uzun süredir kayıp bilinen ağabeyi, adanmış olan İlhan gelerek yediği bir otel baskınının ardından ağır yaralı olarak, son anda Fatih’ten kalan emaneti İlhan’a verir. Artık İlhan Adanmıştır… Gölgesiz’i kurtarmak uğruna kendini bir çatışmanın ortasında bulan İlhan, haritayı alıp oradan uzaklaşırken yaralılardan biri İlhan’ı görür. İlhan oradan ayrıldıktan sonra büyük bir patlama olur ve Gölgesiz patlamanın ortasında kalır… Artık hedef İlhan’dır… Julius ailesi, İlhan’ın tüm sevdiklerini yok ederek haritayı ele geçirme planını başlatırlar. İlhan’ın pek fazla seçeneği yoktur. Ya haritayı alıp gidecek ve saklanacak; ya da bekleyip gelenlerle savaşacaktır. İlhan bunları kendine reva görmez ve tarihte hiçbir Adanmışın yapmadığı bir seçim yapar – Saldırır. 


SİNEMAGAZİN YORUMU: 
Filmi izledikten sonra ekleyeceğim. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com