SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[pınaraktaş][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

CORONA VİRÜSÜ DÜNYAYI SARDI

Çin Wuhan'da ortaya çıkan Corona virüsü Dünyaya yayılmaya devam ediyor. Çin'de ''Yarasa ve Yılan'' ile hazırlanan yemeklerin bu virüsün kaynağı olabileceği en büyük ihtimal olarak görülüyor. Özellikle yarasanın taşıdığı bir maddenin bu virüse sebep olduğu düşünülüyor. Bilindiği üzere Çin'de yiyecek pazarlarında, yarasa, yılan, kedi, köpek, fare, hamam böceği gibi bir çok hayvan satılıyor ve ülkede yemek olarak yeniyor. Salgının başlangıç noktasının bu olabileceği düşünülüyor. Binlerce kişinin öldüğü ve gerçek sayıların saklandığı öne sürülürken, virüse henüz bir çözüm bulunamadı. Çin'den yayılan salgınla birlikte, içerisinde ABD, Fransa, Almanya, Hindistan, Filipinler ve Tayland'ın da bulunduğu 20 ülkede bu virüse yakalananların sayısı hızla artıyor. Koronavirüs tıpkı grip gibi, ''Yüksek ateş, kas ağrıları, yaygın halsizlik, solunum sıkıntısı ve ishal'' belirtileri gösteriyor. 

Dünya genelinde ''Uluslararası Kamu Sağlığı Acil Durumu (PHEIC)'' ilan edilirken, Türkiye'de de hastalığın yayılmaması için alarm düzeyinde önlemler alınmaya devam ediyor. Çin'de yılbaşı tatili olması sebebiyle yurt dışına seyahat eden yüz binlerce Çinli'nin virüsü bulaştırma ve yayma ihtimali sebebiyle tüm ülkelerde tedbirler alınıyor. Sokakların bomboş kaldığı Çin'de 60 milyon kişi karantinada, 8100 hasta ve 213 ölü olduğu bildirildi. 


Koronavirüs'ün başka bir tartışma boyutu da, ''Simpsons'' çizgi dizisindeki 1993 yılına ait eski bir sahne. O sahnede; ''Çin'den bir koli geliyor. Paket açıldığında içerisinden virüs yayan bir duman yayılıyor.'' Koronavirüs'ü akla getiren o sahneler tartışılıyor. Son zamanlarda Dünya'da önemli olaylarda geriye dönüp bakıldığı zaman Simpsons çizgi dizisinde çok önceden işlenmiş bir konu olması şüpheleri üzerine çekiyor. 2011 ABD yapımı ''Salgın / Contagion'' filmi de tıpkı Simpsons gibi virüsü anlatan başka bir yapım olarak göze çarpıyor. Önceden bilinmesi mümkün olmayan olayların bir çizgi dizi ya da filmde senaryolaştırılmış olmasına ''kehanet'' demek yerine skandal boyutunda araştırma gerektiren bir durum olduğu kanaatindeyiz. Artık tüm Dünya, Corona virüs için ''Biyolojik saldırı mı'' sorusuna cevap arıyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com