SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

TRT DEUTSCH ALMANCA YAYINDA

2019'da duyurduğumuz üzere TRT, uluslararası haber kanallarına bir yenisini daha ekledi. Almanca dijital haber platformu TRT Deutsch yayına başladı. Almanca konuşulan mecralarda gündemdeki olayları farklı bir perspektiften sunarak madalyonun diğer yüzünü de gösteren bir haber platformu olarak TRT Deutsch, batı medyasında kamuoyuna yeterince anlatılmayan birçok konuyu masaya yatıracak. Açıklayıcı yayınlarıyla ön yargıları gidermeyi hedefleyen platform, Avrupa'da artan aşırı sağcılık ve İslamofobinin de karşısında duracak. TRT Deutsch’un hedef kitlesi Almanca haber tüketen ve üreten kişi ve her kurumlardır. Platform, Türk diasporasının yanı sıra Alman medyasında yeterince temsil edilmeyen, sesini duyuramayan, etnik kökeninden veya sosyoekonomik durumundan dolayı ayrımcılığa uğrayan Almanların da sesi olacak. Merkezi Berlin'de bulunan platform, haber içeriği olarak dijital formatta özgün videolar, röportajlar, kısa belgeseller, görseller ve yazılı haberlerle okuyucu ve izleyicilere ulaşacak. TRT DEUTSCH Web Sitesi: www.trtdeutsch.com 


TRT 4K KANALI VE ULUSLARARASI YAYINLAR 
TRT 4K, TRT Türk, TRT Avaz, TRT Arapça, TRT World İngilizce, TRT Deutsch Almanca, TRT Rusça yayını başladı. 2018'de tüm TRT kanalları HD yayına geçti. TRT TÜRK ve TRT AVAZ yenilendi. Misyonunu tamamlayan TRT HD kapandı. TRT HD kanalı 1 Şubat 2016'dan itibaren yayını sonlandırarak Ultra HD olarak TRT 4K Kanalı ile yayına devam ediyor. Gelişen yayın teknolojilerini takip ederek Türkiye'nin şifresiz ilk HD kanalı olarak yayına başlayan TRT HD kanalı, yine Türkiye'nin ilk 4K TV kanalı olarak yayına devam ediyor. Dünyanın sayılı kanallarından olan TRT4K, Türkiye'nin ilk ULTRA HD kanalı olarak 19 Şubat 2015’te yayın hayatına başladı. TRT 4K yayınları çözünürlük ve tarama sisteminin değişmesiyle HD yayınlardan yaklaşık 8 kat daha kaliteli bir yayın sunmaktadır. Ultra HD teknolojisi çözünürlüğün yanı sıra renk skalasında da artış göstermektedir. HD kameralar görüntü üretirken 256 ila 1024 çeşit renk, UHD kameralar ise 4096 ila 16384’e kadar çeşit renk kullanmaktadır. TRT 4K yayınları UHD çözünürlük olan 3840x2160 piksel ve 50p frame rate görüntü kalitesi ile yayın yapmaktadır. Yayın kodeği HEVC’dir. Yayını dahili veya harici uydu alıcısının çözebilmesi için bu özellikleri taşıması gerekmektedir. 


TRT TÜRK YENİLENDİ 
TRT Türk, TRT'nin Avrupa'daki Türklere yönelik yayın yapan televizyon kanalı olarak yayın yapıyordu. Bir süredir TRT'nin World, HD ve 4K yatırımları başlayınca TRT Türk Kanalı bir bekleyiş içerisindeydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Mayıs 2018'de Bosna Hersek ziyaretinde TRT TÜRK'ün yeniden yapılandırılarak daha güçlü bir biçimde hazırlanacağının müjdesini verdi. Avrupa saatine göre yayın yapan TRT TÜRK için yeni detaylar geldikçe haberimizi güncelleyeceğiz. 

TRT4K Türksat Frekansları: 
10980 mhz Dikey (V) 12500 symb 
12123 mhz Yatay (H) 15000 symb 
TRT World, TRT Türk, TRT Avaz, TRT Kürdi, TRT El Arabia, TRT Deutsch, TRT Russian, 

2 yorum:

 1. OKADAR ARADIM SAYFALARINIZI DOLASTIM HICBIR YERDE ALMANCA YAYIN FREKANSINI BULAMADIM
  BOL BOL 4K reklami yapiyorsunuz söylermisiniz kimin 4k alicili tv si var
  su sacmaliklariniza bir son verin artik milletin yaninda ve yardimcisi olun
  oyle bir frekas verinki avrupadanda seyrediliyor olsun
  bu yazimi dikkate almazsiniz ya yinede yazayim dedim
  cüki devlet memurlari boyledir halka tepeden bakarlar nail olsa maas garanti

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. TRT Deutsch şu anda bir frekans üzerinden yayın yapmıyor. Dijital olarak içerik paylaşıyor. Öncelikle klasik uydu yayıncılığı ile dijital yayıncılık arasındaki farkı bizim yazılarımızdan araştırıp öğrenin. 4K konusuna gelince de, o başka bir kanal ve ismi de TRT 4K. Yani televizyon kanallarının yayınlardaki görüntü kalitesini vurgulamak için isim ve logo yanında yer alıyor. TRT'nin de 4K yayın yapan kanalının ismi TRT 4K. Son 4-5 yıldır piyasadaki yeni nesil televizyon cihazlarının tümü 4K olarak satılıyor. Yani, zannettiğinizden çok çok fazla sayıda izleyicisi var. Önce bilgi, sonra fikir lütfen.

   Sil

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com