SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

TRT RUSSIAN RUSÇA YAYINDA

TRT uluslararası yayın ağını güçlendirerek büyüyor. TRT Deutsch'un ardından şimdi de TRT Rusça haber portalı yayına başladı. Rusça konuşulan ülkelerde doğru bilgiye ve doğru habere erişim imkanı sağlamasının yanı sıra dezenformasyon ve manipülasyon ile mücadelede etkin bir rol üstlenecek olan TRT Rusça, Türkiye'yi de doğrudan ilgilendiren Suriye, Libya, Kafkasya, Orta Asya ve Rusya'daki gelişmeleri yakından takip edecek. Rusça platform, haber içeriği olarak dijital formatta özgün videolar, röportajlar, kısa belgeseller, görseller ve yazılı haberlerle okuyucu ve izleyicilere ulaşacak. 
TRT RUSSIAN Web Sitesi: www.trtrussian.com 


TRT 4K KANALI VE ULUSLARARASI YAYINLAR 
TRT 4K, TRT Türk, TRT Avaz, TRT Arapça, TRT World İngilizce, TRT Deutsch Almanca, TRT Rusça yayını başladı. 2018'de tüm TRT kanalları HD yayına geçti. TRT TÜRK ve TRT AVAZ yenilendi. Misyonunu tamamlayan TRT HD kapandı. TRT HD kanalı 1 Şubat 2016'dan itibaren yayını sonlandırarak Ultra HD olarak TRT 4K Kanalı ile yayına devam ediyor. Gelişen yayın teknolojilerini takip ederek Türkiye'nin şifresiz ilk HD kanalı olarak yayına başlayan TRT HD kanalı, yine Türkiye'nin ilk 4K TV kanalı olarak yayına devam ediyor. Dünyanın sayılı kanallarından olan TRT4K, Türkiye'nin ilk ULTRA HD kanalı olarak 19 Şubat 2015’te yayın hayatına başladı. TRT 4K yayınları çözünürlük ve tarama sisteminin değişmesiyle HD yayınlardan yaklaşık 8 kat daha kaliteli bir yayın sunmaktadır. Ultra HD teknolojisi çözünürlüğün yanı sıra renk skalasında da artış göstermektedir. HD kameralar görüntü üretirken 256 ila 1024 çeşit renk, UHD kameralar ise 4096 ila 16384’e kadar çeşit renk kullanmaktadır. TRT 4K yayınları UHD çözünürlük olan 3840x2160 piksel ve 50p frame rate görüntü kalitesi ile yayın yapmaktadır. Yayın kodeği HEVC’dir. Yayını dahili veya harici uydu alıcısının çözebilmesi için bu özellikleri taşıması gerekmektedir. 


TRT TÜRK YENİLENDİ 
TRT Türk, TRT'nin Avrupa'daki Türklere yönelik yayın yapan televizyon kanalı olarak yayın yapıyordu. Bir süredir TRT'nin World, HD ve 4K yatırımları başlayınca TRT Türk Kanalı bir bekleyiş içerisindeydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Mayıs 2018'de Bosna Hersek ziyaretinde TRT TÜRK'ün yeniden yapılandırılarak daha güçlü bir biçimde hazırlanacağının müjdesini verdi. Avrupa saatine göre yayın yapan TRT TÜRK için yeni detaylar geldikçe haberimizi güncelleyeceğiz. 

TRT4K Türksat Frekansları: 
10980 mhz Dikey (V) 12500 symb 
12123 mhz Yatay (H) 15000 symb 
TRT World, TRT Türk, TRT Avaz, TRT Kürdi, TRT El Arabia, TRT Deutsch, TRT Russian  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com