SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

KIBRIS DİZİSİ OYUNCULARI VE KONUSU

TRT'nin ses getiren yapımlarından ''Bir Zamanlar Kıbrıs'' dizisi bir döneme ışık tutan konusuyla dikkat çekiyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde çekilen, Kıbrıs Türk halkının varoluş ve özgürlük mücadelesini ekranlara taşıyan bir dizi. 

KONUSU: Yitirilen hayatlar, paramparça olan aşklar ve varoluş mücadelesi 1963 yılında adanın pastoral coğrafyasında neşeli hayatlarını süren sakız tüccarı Dereli ailesi, Kanlı Noel olarak bilinen olayların başlaması ile diğer Türk aileler gibi saldırıya uğrar. Birbirlerinden ayrı düşen aile fertleri kasabalarından sürülüp zorunlu bir göçe başlarken ailenin başındaki Kemal Dereli kendi ailesiyle birlikte göç yolundaki binlerce Türk’ün lideri haline gelir. Kıbrıs’ta yaşam mücadelesi sürerken Türkiye’den adaya gizli görevle yollanan Ankaralı ise Lefkoşa’da olayların seyrini değiştirir. Adada gizli kahramana dönüşen Ankaralı ve ayrı düştüğü nişanlısının hasretle ve yaşam mücadelesi ile harmanlanan aşkı da Dereli ailesinin hikayesi ile iç içe geçer. 

ELEŞTİRİ: İlk eleştiri olarak, oyuncu kadrosunda neden Ahmet Kural tercih edildi anlam veremedim. Bu senaryonun ruhuna ve fikrine ters. Dizi yayına girdiği andan itibaren ''ben drama oynarım'' zorlamasıyla karşı karşıya kaldık. Dizinin bütününde basitlikler ve ruh eksikliği çok fazla göze çarpıyor. Koskoca Kıbrıs'ı da aşk hikayesine çevirdiler ya bir de ona yanarım. Dizinin misyon gereği ve Ada'nın kalbimizdeki yerinden dolayı daha fazla eleştirmeyeceğim. 


OYUNCULAR: Ahmet Kural, Pelin Karahan, Serkan Çayoğlu, Gülper Özdemir, Tayanç Ayaydın, Devrim Saltoğlu 
SENARİST: Emre Özdür; Başar Başaran 
YÖNETMEN: Hakan İnan 
YAPIM: TMC Film 
FRAGMAN: 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com