🛰️ MEDYA HABER

[tv][bsummary]

🎬 SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

🎵 MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

💎 MODERNİZE

[modernize][bsummary]

🔬 AKTÜEL

[Bilgisel][bsummary]

🗃️ DOKÜMAN

[Doküman][bsummary]

🚘 LANSMAN

[lansman][bsummary]

🏆 SPOR

[Spor Habercisi][bsummary]

🎤 RÖPORTAJ

[röportaj][twocolumns]

🚨 ALARM

[Alarm][bigposts]

ALMULA MERTER YAZAR YÖNETMEN OYUNCU

Seslendirme Sanatçısı, Oyuncu, Yönetmen ve Yazar olarak başarılı işlere imza atan Almula Merter Churm, Tiyatro sanatçısı Ferdi Merter'in kızıdır. 1996'da Film Yapım şirketinde birlikte çalıştığım dostum Almula Merter, o dönem kurumun yöneticilerinden biriydi. 1976'dan beri sektörde yer alan Almula Merter, TRT, Kanal 6, HBB TV, Sky Türk TV, Kanal T gibi televizyon kanallarında sunuculuk yapmıştır. Susan Sarandon, Marilyn Monroe, Sharon Stone, Meg Ryan gibi Hollywood yıldızlarının Türkçe dublajı (sesi) Almula Merter tarafından yapılmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca konuşmakta ve çeviri yapmakta olan Almula Merter, 2011'de Londra'ya taşınınca oradaki okullarda drama dersi vermeye başladı. Cosmopolitan, Trend, Dishy, Society dergilerinde köşe yazıları ve röportajları yer almaktadır. 

Almula Merter, 1966 yılında Ankara'da doğdu. 1982 ile 1984 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi'nde sosyoloji ve psikoloji eğitimi aldıktan sonra 1984 ile 1988 yılları arasında Ankara Devlet Konservatuarı, tiyatro bölümünü bitirdi. Mezun olduktan sonra Devlet Tiyatrolarında oyuncu olarak çalışmaya başladı. 1990 yılında İtalya'ya Roma'ya giderek Spazio Müzik Okulu'nda modern dans, sahne tasarımı, ses ve vücut dili eğitimi ve Alexander tekniği ile İngiltere'de de oyunculuk tekniği, psikodrama eğitimi aldı. Çeşitli workshoplara katıldı. Amerika da fonetik bilimi, yaratıcı drama, modern dans, ses ve nefes teknikleri, shiatsu, reiki, alexander tekniğiyle oyunculuk ve reji eğitimi aldı. 

1976 yılından beri birçok dizide rol aldı ve dublaj yaptı. Müjdat Gezen Sanat Okulu'nda ve Yedi Tepe Üniversitesi'nde öğretim görevlisi oldu. Yazar Eve Ensler tarafından yazılan, Türkiye'de 2003 yılında Almula Merter'in sahneye koyduğu, Arzu Yanardağ, Berna Öztürk, Güner Özkul ve Müge Oruçkaptan'ın oynadığı 'Vajina Monologları' adlı oyununu Almula Merter yönetmen olarak sahneledi. 2004 yılında, babası Ferdi Merter'le birlikte Çığır Sahne'yi kurdu. Yurt dışında kadınlar ve özellikle Müslüman kadınlar üstüne seminerler vermektedir. 2007 yılında Bulgaristan'da müzikal oyun sahneye koymuştur. 2011 yılında Londra'ya taşındı. İş hayatına Londra'da devam eden Almula Merter, 3 Mart 2014 tarihinde üniversite yöneticisi İngiliz Robert Churm ile Londra'da Methodist Kilisesi'nde evlendi. Çift, iki İngiliz kız kardeş evlat edindi. Yeni kitabını tanıtan Almula Merter, yazar olarak geniş bir okuyucu kitlesi kazandı.  

İZİN VER - Kelebeğin Zamanı 2 (Kitap Tanıtımı) 

Adam kibirle yaklaştı çocuğa, elinde yanan bir mumla. “Söyle bakalım, çocuk...” dedi. “Sence bu ışık nereden geliyor?” Çocuk cevap vermedi bir süre. Sonra uzandı, üfleyip mumu söndürüverdi. “Onu bırak da, sen söyle bakalım, sence ışık nereye gitti?” Kendine, kendinde biriktirdiklerine bu kadar sıkı sıkıya sarılma. Vazgeçmeyi bil her şeyden yeri gelince. Kendinle yüzleşmeye ve yeniyi bulmaya hep açık olsun kalbin, hiç ummadığın şeyler ve yerlerde... İzin ver gitsin, izin ver gelsin! (Bhagwan) Yeşim ve Hakan aralarındaki sorunu çözebilecek mi? Geçmişten çıkıp gelen Ali kasabada neleri değiştirecek? Ada sakinlerini bekleyen büyük tehlike ne? Damla’nın kasabaya dönüşü sizin de hayatınıza müthiş değişiklikler getirecek. Mercaneli Kasabası sizi yine büyük sürprizlerle misafir edecek. Kasaba sakinleri ve misafirlerin hayatları değişirken sizler de onlara eşlik ediyor olacaksınız. Ve belki siz de kasabamıza yerleşmek isteyeceksiniz. Unutmayın… Her yetişkinin arkasında acı hikâyesi olan yaralı bir çocuk vardır. İzin verin içimizdeki çocuğu Mercaneli Kasabası'nda birlikte sarıp sarmayalım. 

ALMULA MERTER FİLMLERİ: 

2009 - 40 (Yıldız) (Sinema Filmi)

2005 - Acı Hayat (TV Dizisi)

1997 - İlişkiler (Nihal) (TV Dizisi)

1997 - Deli Divane (Ceyda) (TV Dizisi)

1996 - Tatlı Kaçıklar (Alev) (TV Dizisi)

1995 - Çiçek Taksi (Şermin) (TV Dizisi)

1995 - Süper Yıldız (Gonca) (TV Dizisi)

1995 - Palavra Aşklar (TV Dizisi)

1992 - Kurşun Adres Sormaz (Sinema Filmi)

1989 - Şeytanın Kurbanları (TV Dizisi) 


ALMULA MERTER CHURM KİTAPLARI:

2005 - Erkekler Zaten Anlamaz/Kadınlara Özel

2006 - Aşk Acıtır

2007 - İksir - Alternatif Hayat

2008 - Aslında Erkek Diye Birşey Yok

2008 - Keramet Nerde Bilemedim - Keramet-i Kadında

2009 - Yaşam ve İlişki Cadısı 

2019 - Dokuz Ay On Gün-Bir Kavuşma Aşk ve Veda Hikayesi 

2020 - Bitti Dediğin Anda Kaderin Yeniden Yazılır 

2022 - İzin Ver - Kelebeğin Zamanı 2 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve itham hakaret içermeyen yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com

📡 TV KANALI KURULUMU🛒 ALIŞVERİŞ