MEDYA HABERCİSİ
Search

TELEVİZYON - En İyi Video Kurgu Montaj Programı Hangisi?

Televizyon kanalları ve post prodüksiyon şirketlerinin kurgu montaj programı tercihleri, o kurumların seviyesini belirlemektedir. Programların en iyisini seçenler, genellikle en başarılı işlere de imza atanlar oluyor. Türkiye'de ilk kullananlardan biri olarak benim her zaman tercihim Final Cut olmuştur. Profesyonelliği en üst seviyede yaşayanlar için en iyi kurgu montaj programı tartışmasız Final Cut'tır. Dünyada sinema filmleri ve en büyük tv kanallarının vazgeçilmez tercihi olmasıyla birlikte Türkiye'deki TV5 gibi çok az sayıda ulusal televizyon kanalı Final Cut kullanmaktadır. 2004 yılında 8 adet Final Cut set sistemini kuran TV5 bu konuda öncü olmuştur. MAC ile kullanılabilen Final Cut'ın hemen bir alt seviyesine, son yıllarda yaptığı atakla Edius yerleşti. ''Bir zamanlar profesyonellik aşamasına ulaşamamış bazı televizyon kanallarının tercihi olan Edius, Grass Valley ile anlaşarak 4K'ya kadar işi yükseltti. Birkaç yıl öncesine kadar, ''Hiç elimi sürmeyeceğim bir program'' dediğim Edius ciddi bir yükseliş gösterdi. PC kullanıcıları içinse en iyi tercih Adobe Premiere CS serisi olur. Avid, benim için yeterli gelmiyor. Sony Vegas ve Pinnacle Studio iyi görüntü kalitesi sağlıyor ama benim için biraz yavaş ve basit kalıyor. iMovie, MoviMaker vb. programlar da kendi tabirimle; ''Düğün kaseti montajlayanlara hitap ediyor''.

Yukarıda adı geçen programlardan pratiklik & kullanım performansı bakımından bir sıralama yapmam gerekirse en iyi video kurgu montaj programı hangisi olur?
1* Final Cut
2* Edius
3* Avid

4* Adobe Premiere
5* Sony Vegas 
6* Pinnacle Studio 
7* iMovie

8* MovieMakernanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “TELEVİZYON - En İyi Video Kurgu Montaj Programı Hangisi?