MEDYA HABER
Search

TÜRKİYE'DE YURTDIŞINA SATILAN İLK TV FORMATIKonumuza; ''Yüzde Yüz Türk Formatı'' diye lanse edilen programların, gerçekten yerli malı olup olmadığını anlamak için, küçük bir açıklamayla başlayalım. Bir televizyon formatı, daha önce yabancı ülkelerde yayınlandıktan sonra Türkiye'de de aynı içeriğin uygulanmasıyla ekrana geliyorsa, o formatın ''Yüzde Yüz Yabancı'' olduğu anlamına gelir. Yani kendisini ''Yüzde Yüz Türk, Yüzde Yüz Yerli'' gibi tanıtan her programa kanmayın. Türkiye'de izlediğiniz televizyon programlarının hepsi yurtdışında daha önceden yayınlanmış & bitmiş ''2. el yerli uyarlama'' yapımlardır. Örneğin; Televizyon izleyicisi Acun Ilıcalı'yı program formatları üreten birisi olarak zannetmektedir. Halbuki Acun'un tüm programları Hollanda'dan kiralanmış formatlardır. Acun, ''Survivor, Voice Of'' vb. tüm formatları yabancı yapımcılardan sezonluk olarak kiralayarak uygulayan bir yapımcıdır. Osmantan Erkır da tıpkı Acun gibi uygulayıcı yapımcıdır. Bu konuda başarılı da olmuşlardır. Fakat, format üretmekle, format uygulamanın ayrı şeyler olduğu bilinmelidir. Ülkemizde televizyon sektörü çok gelişmiş olmasına rağmen, yeni program formatları (içerik) üretmek üzere çalışmak yerine, yurtdışından kiralama yoluna gidilmesini yanlış buluyorum. Kiralanan bu yapımlar yabancı kaynaklı olduğu için ülkemizin insanının izleme alışkanlıklarına göre hazırlanmıyor. Bu sebepledir ki, ekrana geldiği ilk sezon ''bir merakla'' izlenen bu yapımların hepsi, 2. sezondan sonra çok büyük tanıtımlar yapılmasına rağmen ilgi çekmemektedir. İlk sezonunda ''ne olduğunu anlamaya çalışarak'' izledikleri programın içeriğini öğrenen izleyici, bir sonraki yayında ''nasıl olsa aynı'' düşüncesiyle bilindik hale gelen bu programları izlemiyorlar. Yapımcılarımız da 2. sezon izlenebilmek için enteresan kişilikler, bikinili kızlar, kavgalar vb. içeriklerle rüzgar yaparak reyting almaya çalışıyorlar. 
Şov dünyasında yabancı yapımlar ''hızlı tüketime yönelik'' planlandığı için, ilk sezon yayınlanan programın 2. ya da 3. sezona ulaşması gibi bir kaygı duyulmuyor. Yani, ''ilk sezon yayınla & dış ülkelere sat''. Ülkemizdeki yapımların hepsi işte bu şekilde yurt dışından 2. el olarak kiralanıyor. Fakat hesaba katılmayan çok ince bir nokta var. Bizim ülkemizin şov dünyasında hızlı tüketimin aksine, ''kalıcı olmak, uzun yıllar hatırda kalmak, sürekli değişime uğramak'' vb. düşünceler başarı için en önemli unsurdur. Türkiye'de yabancı ülkelere satışı yapılan ilk format Mehmet Ali Erbil'in Gol Show isimli programıdır. Yüzde Yüz Türk Malı bir programdı Gol Şov. Yakın zamanda ''Bugün Ne Giysem formatı yabancı kanallara satıldı.'' haberleri yayıldı. Medyada Mehmet Ali Erbil Gol Show ismi yerine Bugün Ne Giysem programının adı ''Yabancılara satılan ilk formatmış gibi'' lanse ediliyor. Mehmet Ali Erbil'in Gol Show yaptığı yıllarda programını duyurabileceği hiçbir mecra yoktu. Buna rağmen o program kendi kendini dünyaya duyurma başarısını gösterdi. ''Bugün Ne Giysem'' programı ise, yapımcılarının yurtdışı fuarlara katılarak satış-pazarlama çalışmalarının başarıya ulaşması sonucu yabancı kanallarda yer buldu. Yani ikisi arasında dağlar kadar fark var. Özellikle bu yanlışı düzeltelim.Fortuna Format olarak, yıllarca dünya televizyonları için çektiğimiz program tecrübelerimizden faydalanarak; ülkemizin ekranlarında izlediğiniz ''2. el yerli versiyon'' yapımları çok büyük maliyetlerle ''düşük teknolojiyle'' yurtdışında çekilmesine karşıyız. Ülkemizin sonsuz doğa imkanlarından faydalanarak yüksek teknoloji televizyon programları hazırlıyoruz. Bir çok yabancı televizyon kanalı & orijinal yapımcılar (isim vermeyelim) aynı formatlı programlar için ülkemizin çeşitli şehirlerini tercih ediyorlar. Defalarca birlikte çalıştığımız yabancı yapımcılar her seferinde; ''Doğal güzellikleri, hava şartları & en önemlisi üçte bir maliyet varken, Türkiye'den daha iyi bir yer bulamayız. Neden Amerika'ya gidelim ki?'' diyorlar. İşte, biz bu düşüncelerin hepsini içinde barındırmak için bir araya geldik. Bu tecrübeyle, artık 2. el yabancı yapımlara ''DUR'' diyecek, yüksek prodüksiyonlu program formatları üretmek gerektiğine inandık! FORTUNA FORMAT, 24 yıllık profesyonel birikimiyle, tam da bu amaçla 2013'te kuruldu. FORTUNA FORMAT, televizyon kanallarına program içerikleri üreticisi olarak yüksek teknolojiyle, kaliteli formatlara imza atmak için yola çıktı. Tasarladığımız formatları öncelikle Türkiye'de yaşama geçirmek için kolları sıvadık. fortuna format yapım, prodüksiyon & içerik ekibi, bazı özgün formatlarını da diğer yapım şirketlerine pazarlıyor. Başlangıçta Hollanda, Ukrayna & Almanya'dan dünyaca ünlü yapım şirketleriyle çalışmaya başlayan fortuna format, ''Yerelden, Evrensele'' uzanan yelpazede ismini duyurma amacında.

FORTUNA FORMAT, en iyi makyaj tasarımcılarından PINAR AKTAŞ & yönetmen eşi FORTUNA ZAFER tarafından kuruldu. 
WEB SİTESİ: www.fortunaformat.comnanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “TÜRKİYE'DE YURTDIŞINA SATILAN İLK TV FORMATI

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com