MEDYA HABERCİSİ
Search

Kral TV - Kral POP TV - Kraliçe TV


Yıllar önce, aşağıda yazdığım bir takım olaylar gerçekleşmişti. Fakat, ekonomik kriz nedeniyle Doğuş Grubu Kral TV'nin formatını değiştirmekten vazgeçmişti. Kral kendi kendisini maddi olarak idare edebilen bir kanal ama format değişirse maliyet çok artacaktı. (Bakalım ne yazmışım aylar önce...) Kral TV bilindiği gibi elinde NTV - NTVSPOR - NTVsporSmart - CNBCe - HDe - e2 gibi kanalları da bulunduran Doğuş Grubuna geçti. Kral TV, büyük olasılıkla küçülerek, TeleDünya, D-Smart ve Digitürk platformlarında yer alacak. Kral TV'nin geniş karasal yayın ağından da henüz ismi belli olmayan yeni bir eğlence kanalı kurularak yayın yapılacak. Doğuş Grubu bugüne kadar "tematik kanal" felsefesi ile televizyon dünyasında yer aldı. Şimdi, Kral TV'nin alınması ile "Farklı bir çerçeve çizeceğiz" diyorlar. Radyo Pop ve PopTV 90'lı yılların ortalarında kurulmuş, hatta tabelası da NTV Maslak binasının önünde aylarca durmuştu. Nedendir bilinmez, POP TV kanalını izleyememiştik ve yok olup gitmişti. Doğuş Grubu, Türkiye'nin en büyük ve en iyi dans müzik istasyonu efsanevi Radyo 2019'u aldıktan sonra, o frekanstan rock müzik yaparak hayatının hatasını yaptı. Bu hatayı, KRAL TV için de farklı bir boyutta yapmasından korkuyorum. Uzun lafın kısası, Kral TV zaten uzun yıllardır çok kötü bir format yürütüyordu. Klip yayınlarına ödenen paralar sanat camiasında her dakika eleştiri konusu. Bakalım, Doğuş Grubu, Türk Müzik Sektörü'nün nabzını tutabilecek bir kanal oluşturabilecek mi?
İşte aylar önce bunları yazmıştım. Doğuş Medya Grubu STAR TV'yi alarak daha da güçlendi. NTV Haber Kanalı, NTVSpor Spor Kanalı, NTVSpor Smart Spor Kanalı, CNBC-e Ekonomi Kanalı, e2 Sinema Kanalı, HDe Eğlence Kanalı, Kral TV Müzik Kanalı ve Star Eğlence Kanalıyla her dalda televizyon kanalı sahibi oldu. tv8'in gerçek sahibi olduğu da medya çevlerinde konuşuluyor. Muhtemelen Şampiyonlar Ligi yayın hakları NTVspor'a kaydırıp uzun süredir planlarını yaptığı eğlence kanalı da STAR TV olacaktır. (Mümkünse STAR logosunu artık değiştirin ve S harfi olmaksızın sadece YILDIZ olan yeni bir logo tasarlatın. (Logo aynen benim söylediğim gibi Yıldız oldu.) Bu konuyu daha sonra yeni bir başlık altında detaylıca irdeleriz. Biz KRAL konusuna dönelim.) 
KralTV bir süredir KRAL POP TV ismiyle yayın yapıyor. NTV, kurulduğu ilk yıllarında açtığı ama tam faaliyete geçiremeden kapattığı kanalı POP TV'nin ruhunu KRAL TV üzerinde yaşatmaya çalışıyor. Bakarsınız bir gün KRAL ismini de değiştirip POP TV ismiyle yayına devam ederler. Aslında iyi de ederler. Kral TV bence başıboş yayın yapan bir kanal görünümünde. Eldeki imkanlara rağmen zerre kadar bunu kullanamadılar ve izleyici potansiyelini de kaybettiler. Klip yayınlarıyla ilgili parasal konularda tüm sanat camiası şikayetçi. Uzun yıllar kliplerin üstüne isimleri yazılmayan besteciler ve yönetmenler de sonunda bu kavgayı kazandı ve ekranda isimler yazar oldu. Fakat her ne hikmetse, aynı 3-5 yönetmenden başka bir yönetmenin klibini ekranda görmek mucizelere kaldı. (Bu konuyu Doğuş Grubu'nun üst düzey yönetimi biraz detaylıca incelemeli. Başarısızlığın en büyük sebeplerinden biri de bence budur.) KRAL TV çok uzun yıllardır izlenmez oldu. Hatta bunun farkında olan kanal yönetimi, sokak röportajları (istek şarkı vb.) bir programla mekanlara giriyor ve mikrofon uzattığı kişiye; ''Şimdi garsondan rica ederek bu mekanda KralTV'yi açtırırsan isteğini yerine getiricez'' diyerek felaketin habercisi oluyorlar. Çünkü onlar da biliyor ki KRAL TV hiç bir yerde izlenmiyor. Böyle bir programla dertlerine çare arıyorlar. Ben tarafsız bir yorum yapacak olursam, ''Gittiğim ya da önünden geçtiğim her mekanda POWER TÜRK açık. Eğer o değilse de NR1 açıktır. KRAL TV izleyene hiç rastlamıyorum. Sanat camiası da KRAL izlemiyor ama yapımcısı klibini yayınlattığı için MECBUREN takip etmek zorunda kalıyor. Yani beğendiği için değil'' (O zaman yayınlatmasın demeyin. Ben zaten izlemediği ve beğenmediği bir kanala, bir faydasını göremeyeceği klip rezervasyonunu neden yaptırırlar anlam veremem.)
Diğer müzik kanalları çok mu iyi? Tabii ki değil ama KRAL TV 8-10 müzik yayınlayan kanal içerisinde son sıraları zorlamaya başladı. Kral TV, Kral TV Avrupa, Kral Pop TV diye 3'e 4'e bölünmek yerine, KRALİÇE TV adı altında 2. müzik kanalını açsaydı daha çok ilgi çekerdi. KRAL POP TV değişimiyle taze kan aranıyor. Yanılıyorlar. POP ismi altında kanalı yöneten arkadaşlarımız, hepimizin tanıdığı gibi tüm yayın hayatları boyunca ARABESK radyolarda çalıştılar. Önce TMSF ardından Doğuş Grubu'nun KRAL'ı almasıyla bu arkadaşlarımız bir kaç yıldır Televizyoncu oldular. Ekranda, deneme yanılma yöntemiyle televizyonculuğu tecrübe etmeye çalışıyorlar. Bu sebeple KRAL TV, o arkadaşlarımızın radyo ruhuyla yayın yapmaktadır. Hata burada başlamaktadır. 
Radyo başka birşey, Televizyon ise insanların yatak odasına dahi girebilen bambaşka birşeydir...nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “Kral TV - Kral POP TV - Kraliçe TV