MEDYA HABER
Search

TV EM BİR KEZ DAHA LOGO DEĞiŞTİRDİ

Bu haberi ilk defa fortuna Medya duyurdu: Geçmişte TV em ile ilgili önerilerim olmuştu. Yönetimin okunduğunu biliyordum ama dikkate alınmadığı da belliydi. Yeni bir logo tasarımı hazırlayıp köklü bir değişiklik de önermiştim. Bu değişikliği, eleştirimden birkaç gün önce yapmıştılar. Logonun eskisinden farkı yoktu ama ''boyutları küçülse bari'' demiştim. Dikkate alınmadı ama logonun yeri sağ üst köşeye alınmıştı. Sonrasında yine medya kulislerinin ilk defa fortunaTV'den öğrendiği, 25 Eylül 2016 itibariyle logo bir kez daha değişti. Kocamaaan yeni bir logo bu sefer sol alt köşeye geçti. Fakat yine olmadı! ''Televizyonda matbaa işi logo kullanılmaz. Kartvizitçiye mi yaptırıyorsunuz napıyorsanız yanlış yoldasınız. Yeni logoyu ben ya da bir başka profesyonellere verin öyle yapılsın. Yazık bu güzelim ekrana!'' diyoruz ama iyi yönde bir gelişme yok. 22 Kasım 2017'de yeniden logo değişikliği yapıldı ve eski logoya dönüldü. Logo, bu sefer de sağ üst köşeye geçti. Anlayacağınız, logo sürekli geziyor ekranda. Birkaç ay önce ciddi bir yatırımcıya tvEM'i satın almasını önermiştim. Gidip görüştüler. ''Biz size fiyat verelim'' cevabı almışlardı ama o fiyat bir türlü verilmeyince iş olmamıştı. Demek ki Mehmet Ali Yılmaz kanalı satmayı düşünmüyor. İleriye dönük planları varsa eğer, tvem'in daha kaliteli bir yayın formatına geçiş yapmasını tavsiye ederim. GEÇMİŞTE ''TVEM KAPANIYOR MU'' HABERLERİ 
Kanalda bir yandan değişim başlarken, diğer yandan reklam pastasından istediği payı alamadığı gerekçesiyle Şubat 2016 sonunda kapanma kararı aldığı duyulmuştu. Kapanacağını hiç düşünmesem de haberi ben de duyurmuştum. Çünkü, eğer bir kanalda sunucular, personel ve ekip değişimine gidilmek istenirse, patronlar her zaman ''Kapatıyoruz'' diyerek tahliyeye başlar. Amaç, sorunsuz şekilde yolları ayırmaktır. Benim tvEM kanalının kapanma haberleri için ilk düşüncem de bu şekildeydi. Belki küçülmeye gidebilir ya da canlı programları azaltarak cnbe-e / e2 gibi kanalların boşluğunu doldurmayı hedefleyebilir. Şimdi açın bakın kanala, bazı yenilikleri göreceksiniz. Kapanacak olan bir kanal kendini yenilemez. Eğer kanalın yüksek fiyata satılmasını istiyorsa kendini yenileyebilir. Biz buna televizyon piyasasında ''rüzgar yapmak'' deriz. Benimle bu konuda geçmişte anlaşma yapıp, logo jenerik vs. herşeyini yeniledikten 1 ay sonra satışını gerçekleştirdiğimiz bazı tv ve radyo kanalları oldu. Belki tvem de aynı planı yapmış olabilir. Bekleyip göreceğiz.
 
Geçmişte yazdığım önerilere bir göz atalım. 
TVem slogan olarak ''Egemenlik Milletin'' diyordu. Bu sloganı sırf baş harfleri uysun diye kullandıklarını düşünüyordum. Bu slogan bir tv kanalı için kesinlikle uygun değil. İlle de baş harfleri yansıtsın istiyorsanız; ''Ekranın Markası'' ya da ''Eğlence Markası'' gibi bir slogan daha doğru olurdu. Son günlerde kullanmaya başladığı ''Hayatı Yakalamak için Bas Kumandaya'' sloganı da uygun. Acilen kalıcı bir yenilik gerekiyor kanala. Ciddi bir kurumsal kimlik sıkıntısı var. Her geçen gün yeni birşeyler duyuyoruz. Bildiğiniz gibi tvEM kanalında 2014 yılıyla birlikte (iddia ettiğimiz gibi) hareketlilik başladı. 1 Mayıs 2014 itibariyle yeni logosuyla ekranı değişmişti. ''Yeni logoyu hiç beğenmediğimi belirtmeliyim. İlk günden beri tvEM ismi & logosu eleştiriliyordu ama bugünkü logosu daha da ucuz duruyor. Ben yeni logo konusunda şimdiden uyarmak istiyorum. Kimse kusura bakmasın ama gerçekten çok fena!'' demiştim. Eleştirileri mi dikkate aldılar bilinmez ama yeni logo ekrandan kalkmıştı ve tekrar eski logoya dönülmüştü. Sanırım logo konusunda memnuniyetsizlik sadece bende değilmiş. Eski logoya dönüş yapıldığında ''Bence sil baştan yeni bir tasarım gerekiyor'' demiştim. Eylül 2014 sonuna doğru tv em logosu 2. defa yine değişti. Fakat ''e.m.'' harflerine bitişik bir border ve siyah fon eklenmişti. Yani hiçbir değişiklik olmamış. Logoya çerçeve gelmiş o kadar! ''Bir logo yapıp göndersem mi diye düşünüyorum artık!'' demeye kalmadan logo 3. defa yeniden eski haline getirildi. Yani ekran, deneme yanılma yoluyla yaz boz tahtasına döndü. Yakında, Öz Yeni TV EM olursa şaşmayın. Gerçekten çok yazık! Kanalın bir türlü oturmayan kurumsal kimliği konusundaki düşüncelerimi telefonda kanal yöneticilerine ilettim ama hiçbir şey değişmedi. Artık hazırladığımız yeni TV em logosunu paylaşabilirim. 
Kanaldaki hareketlilik devam ediyor. Haberleri ana kanallardan farklı hazırlıyor olmaları iyi bir gelişme. Alternatif haber yapıyorlar diyebilirim. Yeni yapılanmayla birlikte tüm dijital platformlarda yeniden yerini alan TV em, Ayşen Gürler ile ilk yeni programına da başlamıştı. Ardından maç yayınlarına da başladı. Çok değerli dostum Sabri Ugan yılların spor tecrübesini yansıtmak üzere TVem'le anlaştı. Başarılı spiker Gülay Özdem de kısa süre önce Ana Haber'i sunmaya başladı. Şenay Akay da tvEM ekibine katıldı. 1996 gençTV yıllarımda birlikte çalıştığım güzel arkadaşım Özlem Yıldız da yine tvEM de program yapmaya başladı. (Özlem Yıldız'ın gençTV yıllarından bir fotoğrafını paylaşıyorum.) Başarılar diliyorum. Haber Koordinatörlüğüne Serhan Başbahçıvan'ı getiren TVEM Haber Merkezi deneyimli haberciler Seçkin Ula ve Can Erdamar'ı da editör olarak kadroya dahil etti. tv em, Can Dündar ve ekibiyle yollarını da ayırdı. Belli ki zaman ilerledikçe yenilikler de gelmeye devam edecek. Takipteyiz.
Bildiğiniz gibi TVem bir süre önce tüm programları yayından kaldırarak herkesi şaşırtmıştı. O günkü haberimizde bunun geçici bir süre olduğunu ve yenileneceğini iddia etmiştik. Hatta, 2012 Aralık ayı sonlarına doğru, patron Mehmet Ali Yılmaz, Uğur Dündar ile bir görüşme yaptı. Bu görüşmeden kimse haberdar olmasa ve dile getirilmese de, ''Uğur Dündar transfer edilecek'' şeklinde kanal içerisinde yorumlanmıştı. Bu görüşmeden hemen sonra Yılbaşı gecesinden 1-2 gün önce TVem yöneticileri, kanalda halen program yapan önemli isimleri aradı ve dedi ki; ''Bir süre paket yayına geçmeye karar verdik. Tüm canlı yayınlar iptal, programları kaldırdık.'' Medyada tvEM'in yılbaşı gecesi yayına ara vermesi; ''Yılbaşı Programı olmadığı için Mehmet Ali Yılmaz çok sinirlendi ve yayını durdurdu'' şeklinde haber yapıldı. Halbuki TVem kanalında program yapan ünlü oyuncu Bahar Öztan kendi çabalarıyla Yılbaşı için 5 yıldızlı bir otelle anlaşmış, ünlü konuklar ayarlamış ve çekimlere gidileceği gün yönetim kötü haberi telefonla kendisine önceden duyurmuştu. Bu da demek oluyor ki, TVem kanalının yılbaşı programı olmadığı için Mehmet Ali Yılmaz'ın sinirlenip kapattığı haberleri tamamen yanlıştı. Bence, TVem henüz yeni bir kanaldı ve reklam getirisi için sabır gerekiyordu. Kendini maddi olarak idare edemeyen TVem'i tahminen Mehmet Ali Yılmaz, sahibi olduğu Antalya Zigana Tatil Köyü'nden elde ettiği gelirle ayakta tutuyordu. Fakat hemen her Antalya otelinde olduğu gibi Zigana Tatil Köyü de Ekim sonunda Kurban Bayramı'yla birlikte sezonu kapattı. Mart ayında yeniden sezon hazırlıkları mutlaka başlayacaktır. Peki bunları neden anlattım? Çünkü arada detaylar gizli. Şimdi şifreyi çözelim. Tatil Köyü Ekim-Mart arası kapalı. Yani para getirisi yok. tvEM ne zaman yeni yapılanmayı tamamlayacağını söylüyor? 2 ay sonra. Yani Mart ayında tvEM kanalı geri dönüş yapacak. O tarih turizm sezonuna açılmak üzere hazırlık zamanı oluyor. Böylece otelden para katkısı için uygun zaman gelmiş olur. Patron bence böyle bir düşünce içerisindeyken Uğur Dündar'la görüştükten hemen sonra kanalı yeni yapılanma için kapattı? İşte bence bu da Uğur Dündar ekibinin tvEM kanalında olabileceği konusunda önemli detaylar veriyordu. Fakat, Uğur Dündar tvEM'le anlaşmadı.
TVem'le ilgili eski haberimiz aşağıdaki gibiydi;
Ocak 1993'te Trabzon merkezli kurulan Gökkuşağı TV (GRT) Aralık 1999'da Mehmet Ali Yılmaz'a devredilmiş ve 2011 yılında ZiganaTV logosuyla uyduda yayına başlamıştı. Antalya Zigana Tatil Köyü'nün de sahibi, eski milletvekili ve Trabzonspor eski başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın yeni kanalı Trabzon Zigana TV, test yayınını tamamlamasıyla birlikte 2012 başında isim değişikliğine giderek ''TVem'' logosuyla İstanbul merkez Sefaköy stüdyolarından yayın hayatına ''Merhaba'' dedi. Mehmet Ali Yılmaz, TVem ismindeki ''E'' ve ''M'' açılımını; ''Egemenlik Milletin'' şeklinde ifade ediyor. Kaliteli ve seçkin yayın anlayışıyla TVem, ekranlara yeni bir soluk getiriyor. TVem, üniversite gençliğinden çocuğa, kadından spora, müzikten talk şova, nostalji dizilerinden yabancı filme, haberden sohbete, sağlıktan sanata kadar her kesime hitap eden programlarıyla dikkat çekiyor. TVem, Esat Pala önderliğinde habere yeni bakış getiriyor. Ana haber bültenini dinamik sunumuyla Elif Boztay aktarıyor. Türkiye'nin ilk talk showlarından biri olan Laf Lafı Açıyor, ekranlara dönüş yapan Cem Özer'in sunumuyla TVem ekranlarında bu kez Laf Lafı Aşıyor olarak izleyenlerin karşısına çıkıyor. Tuğçe Savaş & Pınar Dura ile Sohbet-i Keyf hergün düzenli olarak beğenerek izleme imkanım olan bir program. Oya Aydoğan ile 'Ev Hali', Perihan Savaş ile Yeşilçam Sokağı, Elif Güvendik ile 'Elifnağme', Selin Canik'in sunduğu 'Selince', moderatörlüğünü Büşah Gençer'in yaptığı 'Spor Saati' ve Mutluhan Suner & Murat Özarı, Para Konuşur (Bonus) Taner Güngör, TVem'in programlarından bazıları. Türk Sineması'nın gamzeli güzeli, sanatçım ve değişmez dostum Bahar Öztan, Yeşilçam Sokağı programının sunucusu olarak tvEM ile anlaştı. Eylül 2012'den itibaren Bahar Öztan da Her Pazar 11.00'de TVem ekranlarında Yeşilçam Sokağı programında sinemanın özel yüzlerini konuk ediyor. TVem, sürpriz programlarıyla da seyircinin karşısında olmaya devam ediyor.

TVem Kurumsal Bilgiler:
DigiTürk: 59. Kanal
D-Smart: 92. Kanal
WEB: www.tvem.com.tr

NOT: ''Uydu Yayınında Başarının Sırrı'' başlığı altındaki yazımızı bu linke tıklayın mutlaka okuyun.nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “TV EM BİR KEZ DAHA LOGO DEĞiŞTİRDİ

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com