MEDYA HABERCİSİ
Haber Ara

TV EM YENİDEN YAYINA BAŞLADI

Bu haberi ilk defa fortuna Medya duyurdu: Geçmişte TV em ile ilgili önerilerim olmuştu. Yönetimin okunduğunu biliyordum ama dikkate alınmadığı da belliydi. Yeni bir logo tasarımı hazırlayıp köklü bir değişiklik de önermiştim. Bu değişikliği, eleştirimden birkaç gün önce yapmıştılar. Logonun eskisinden farkı yoktu ama ''boyutları küçülse bari'' demiştim. Dikkate alınmadı ama logonun yeri sağ üst köşeye alınmıştı. Sonrasında yine medya kulislerinin ilk defa fortunaTV'den öğrendiği, 25 Eylül 2016 itibariyle logo bir kez daha değişti. Kocamaaan yeni bir logo bu sefer sol alt köşeye geçti. Fakat yine olmadı! ''Televizyonda matbaa işi logo kullanılmaz. Kartvizitçiye mi yaptırıyorsunuz napıyorsanız yanlış yoldasınız. Yeni logoyu ben ya da bir başka profesyonellere verin öyle yapılsın. Yazık bu güzelim ekrana!'' diyoruz ama iyi yönde bir gelişme yok. 22 Kasım 2017'de yeniden logo değişikliği yapıldı ve eski logoya dönüldü. Logo, bu sefer de sağ üst köşeye geçti. Anlayacağınız, logo sürekli geziyor ekranda. Birkaç ay önce ciddi bir yatırımcıya tvEM'i satın almasını önermiştim. Gidip görüştüler. ''Biz size fiyat verelim'' cevabı almışlardı ama o fiyat bir türlü verilmeyince iş olmamıştı. Demek ki Mehmet Ali Yılmaz kanalı satmayı da kesinlikle düşünmüyor. İleriye dönük planları varsa eğer, tvem'in daha kaliteli bir yayın formatına geçiş yapmasını tavsiye ederim. Şimdilik kanalın bütün içeriği Erol Köse'nin eline bakıyor. Zeki adamdır, yapar bir şeyler diye uzun süredir sabırla bekliyoruz. Biz beklerken, TVEM yayını ara sıra ''Teknik Arıza Nedeniyle Yayına Ara Verdik'' diyerek kesiliyor. Son arızasının rejiden kaynaklı olduğunu öğrendim. Bir kaç günlük kesinti ardından tvem yeniden yayında. Artık kesilmemesi dileğiyle gelişmeleri takip ediyoruz. 


GEÇMİŞTE ''TVEM KAPANIYOR MU'' HABERLERİ 
Kanalda bir yandan değişim başlarken, diğer yandan reklam pastasından istediği payı alamadığı gerekçesiyle Şubat 2016 sonunda kapanma kararı aldığı duyulmuştu. Kapanacağını hiç düşünmesem de haberi ben de duyurmuştum. Çünkü, eğer bir kanalda sunucular, personel ve ekip değişimine gidilmek istenirse, patronlar her zaman ''Kapatıyoruz'' diyerek tahliyeye başlar. Amaç, sorunsuz şekilde yolları ayırmaktır. Benim tvEM kanalının kapanma haberleri için ilk düşüncem de bu şekildeydi. Belki küçülmeye gidebilir ya da canlı programları azaltarak cnbe-e / e2 gibi kanalların boşluğunu doldurmayı hedefleyebilir. Şimdi açın bakın kanala, bazı yenilikleri göreceksiniz. Kapanacak olan bir kanal kendini yenilemez. Eğer kanalın yüksek fiyata satılmasını istiyorsa kendini yenileyebilir. Biz buna televizyon piyasasında ''rüzgar yapmak'' deriz. Benimle bu konuda geçmişte anlaşma yapıp, logo jenerik vs. herşeyini yeniledikten 1 ay sonra satışını gerçekleştirdiğimiz bazı tv ve radyo kanalları oldu. Belki tvem de aynı planı yapmış olabilir. Bekleyip göreceğiz.
 
Geçmişte yazdığım önerilere bir göz atalım. 
TVem slogan olarak ''Egemenlik Milletin'' diyordu. Bu sloganı sırf baş harfleri uysun diye kullandıklarını düşünüyordum. Bu slogan bir tv kanalı için kesinlikle uygun değil. İlle de baş harfleri yansıtsın istiyorsanız; ''Ekranın Markası'' ya da ''Eğlence Markası'' gibi bir slogan daha doğru olurdu. Son günlerde kullanmaya başladığı ''Hayatı Yakalamak için Bas Kumandaya'' sloganı da uygun. Acilen kalıcı bir yenilik gerekiyor kanala. Ciddi bir kurumsal kimlik sıkıntısı var. Her geçen gün yeni bir şeyler duyuyoruz. Bildiğiniz gibi tvEM kanalında 2014 yılıyla birlikte (iddia ettiğimiz gibi) hareketlilik başladı. 1 Mayıs 2014 itibariyle yeni logosuyla ekranı değişmişti. ''Yeni logoyu hiç beğenmediğimi belirtmeliyim. İlk günden beri tvEM ismi ve  logosu eleştiriliyordu ama bugünkü logosu daha da ucuz duruyor. Ben yeni logo konusunda şimdiden uyarmak istiyorum. Kimse kusura bakmasın ama gerçekten çok fena!'' demiştim. Eleştirileri mi dikkate aldılar bilinmez ama yeni logo ekrandan kalkmıştı ve tekrar eski logoya dönülmüştü. Sanırım logo konusunda memnuniyetsizlik sadece bende değilmiş. Eski logoya dönüş yapıldığında ''Bence sil baştan yeni bir tasarım gerekiyor'' demiştim. Eylül 2014 sonunda tv em logosu 2. defa yine değişti. Fakat ''e.m.'' harflerine bitişik bir border ve siyah fon eklenmişti. Yani hiçbir değişiklik olmamış. Logoya çerçeve gelmiş o kadar! ''Bir logo yapıp göndersem mi diye düşünüyorum artık!'' demeye kalmadan logo 3. defa yeniden eski haline getirildi. Yani ekran, deneme yanılma yoluyla yaz boz tahtasına döndü. Yakında, Öz Yeni TV EM olursa şaşmayın. Gerçekten çok yazık! Kanalın bir türlü oturmayan kurumsal kimliği konusundaki düşüncelerimi telefonda kanal yöneticilerine ilettim ama hiçbir şey değişmedi. Artık örnek olsun diye hazırladığımız yeni TV em logosunu paylaşabilirim. 

TVem BİLGİLERİ: 
Ocak 1993'te Trabzon merkezli kurulan Gökkuşağı TV (GRT) Aralık 1999'da Mehmet Ali Yılmaz'a devredilmiş ve 2011 yılında ZiganaTV logosuyla uyduda yayına başlamıştı. Antalya Zigana Tatil Köyü'nün de sahibi, eski milletvekili ve Trabzonspor eski başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın yeni kanalı Trabzon Zigana TV, test yayınını tamamlamasıyla birlikte 2012 başında isim değişikliğine giderek ''TVem'' logosuyla İstanbul merkez Sefaköy stüdyolarından yayın hayatına ''Merhaba'' dedi. Mehmet Ali Yılmaz, TVem ismindeki ''E'' ve ''M'' açılımını; ''Egemenlik Milletin'' şeklinde ifade ediyor. Kaliteli ve seçkin yayın anlayışıyla TVem, ekranlara yeni bir soluk getiriyor. TVem, üniversite gençliğinden çocuğa, kadından spora, müzikten talk şova, nostalji dizilerinden yabancı filme, haberden sohbete, sağlıktan sanata kadar her kesime hitap eden programlarıyla dikkat çekmişti. 
NOT: ''Uydu Yayınında Başarının Sırrı'' başlığı altındaki yazımızı bu linke tıklayın mutlaka okuyun.nanomag

FTV TÜRK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Yaşam, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


1 Görüş / Konu: “TV EM YENİDEN YAYINA BAŞLADI

    1. bu nasıl teknik arızadır. bir an açılsın da geceleri filimlerimizi izleyelim.

      YanıtlaSil

    Düzgün Türkçe ile hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com


İSTANBUL HAVA DURUMU