MEDYA HABERCİSİ
Search

TASAVVUF VE DİNİ İÇERİKLİ TV KANALLARI

Hepimizin duyduğu bir söz vardır; ''Türkiye'de bir sürü dini kanal var'' derler. Bir kanalın sahibi inançlı ya da dini programa da yer veriyor diye ona ''Dini Kanal'' denmez. Belirleyici olan, yayın içeriğinin bütünüdür. O yüzden, bu içi boş söylemleri bir yana bırakırsak, Türkiye'de yayın yapan 500-600 kanaldan anca 10 tane dini içerikli olanı bulabiliriz. Bunlardan 4 tanesi istikrarlı yayınlarına devam ederken, geri kalanı sürekli açılıp kapanan ve daha çok ürün satmak için kurulmuş kanallar olarak göze çarpıyor. ''Elle tutulur'' diyebileceğim dini içerikli televizyon kanallarını tanıyalım. 

Diyanet TV: TRT ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde 24 Haziran 2012'de Ankara'da TürkSat'tan yayına başlayan devlet kanalıdır. Kurulduğu günden beri çok programlı yayını benimseyen bir kültür kanalıdır. Tamamen din merkezli olmadığı için kültür kanalı olduğunu söyleyebiliriz.

Lalegül TV: Cübbeli Ahmet Hoca'nın sohbetleriyle dikkatleri çeken Nakşibendi Tarikatı İsmailağa Cemaati'nin kanalı olarak bilinen Lalegül TV, 2014'de İstanbul'dan TürkSat yayınına başladı. Sohbet ağırlıklı mütevazı bir yayın içeriğine sahip. Haklarında çıkan bazı haberlerin aksine, ben akla takılan tüm sorulara yanıt bulabileceğiniz kaynak niteliğinde bir televizyon kanalı olduğunu düşünüyorum. Kanaldaki sohbetlerin en önemli iki özelliği, güncel konuların dini açıdan değerlendirilmesi ve her konunun hangi kaynakta yer aldığının belirtilerek güven vermesi. İşin özü şu, ''Bana inanmıyorsan kaynak kitabı aç kendin bak'' diyorlar.

Semerkand TV: Menzil Cemaati'nin 29 Mayıs 2010'da İstanbul'da TürkSat'tan HD yayına başlayan kanalıdır. Kurulduğu günden beri çok programlı yayını benimseyen bir kanal. İçeriklerinde din, tasavvuf ve Kur'an-ı Kerim eğitimine geniş yer ayırıyorlar. ''Bir eğitim kanalı'' diyebiliriz. Kandil gecesi gibi özel günlerdeki programları ilgiyle izleniyor.

Dost TV: Nur Cemaati'nin Okuyucular Grubu tarafından 3 Mart 2005'de Ankara'da TürkSat'tan yayına başlayan kanalıdır. Kurulduğu günden beri çok programlı yayını benimseyen bir kanal. Herkese hitap eden farklı program içerikleri sunmaya gayret eden bir kanal. 


İSTANBUL 2018 İMSAKİYE 

Tıklayıp indirebilirsiniz. nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “TASAVVUF VE DİNİ İÇERİKLİ TV KANALLARI

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com