SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

DISNEY+ PLUS DİJİTAL İÇERİK PLATFORMU 14 HAZİRAN'DA

Eğlence ve film sektöründe Dünyadaki en büyük şirketlerden biri olan Disney, dijital içerik platformu Netflix'e rakip oluyor ve Türkiye'de 14 Haziran'da faaliyete geçiyor. Disney+ (Disney Plus) adını alan yeni platformun 2019 yılında hizmete gireceği açıklandı. Firma bu atılımıyla internet üzerinden video içeriği sağlayan ve milyarlarca Dolar gelir elde eden diğer şirketlerle yeni bir rekabet ortamı oluşturacak. Disney+ platformu öncelikli olarak Marvel, Star Wars, National Geographic ve Pixar gibi Disney'in bünyesindeki içerikleri abonelerle buluşturmayı amaçlıyor. Disney ayrıca yine bünyesinde bulunan ve bir milyon aboneye sahip ESPN+'ı da yine Disney+ bünyesinde hizmete sunacak. Türkiye'de yıllardır yayın yapan Disney Channel ise kapanıyor ve tüm içerikleri Disney+ içerik platformuna geçiyor. 

Disney'in tepe yöneticisi (CEO) Bob Iger, Disney+'ta yapılacak yeni uygulamalarla kablolu TV ve diğer medya hizmetleri sunan Hulu adlı platformunu uluslararası piyasalara çıkararak yeni aboneler elde etmeyi amaçladığını belirtti. Disney, Hulu platformunun 21st Century Fox, AT&T ve Comcast şirketleriyle birlikte en büyük hisselerine sahip. Disney, 2017 Aralık ayında 71.3 milyar Dolar ödeyerek 21st Century Fox'un çoğunluk hisselerini satın almıştı. ABD hükumetinin bu dev satın almayı bir kaç ay içinde onaylamasından sonra, Disney Hulu'nun yüzde 60 hisselerine sahip olarak, bu platformun içeriğini Disney+'ta kullanabilecek. 

Disney CEO'su Bob Iger "Hulu'ya yatırım yapma konusunda çok büyük bir fırsat var. Özellikle de program içeriği konusunda. Bu sayede platformun televizyon ayağı çok daha güçlü hale gelecek" diye konuştu. Iger ayrıca Disney+'ın, kablolu TV gibi geleneksel içerikleri kullanan kişilerden 20 yaş daha genç bir kesime hitap edeceğini ve bu sayede daha geniş abone kitlelerine sahip olabileceklerini belirtti. Netflix ve Amazon, internet üzerinden çevrim içi film, program ya da dizi gibi eğlence amaçlı içerik sağlayan platformlar arasında başı çeken isimler. Disney, Hulu ve Disney+ yatırımlarıyla bu piyasada rekabeti artıracak. Hulu, halihazırda 20 milyon ve aynı platformun kablolu televizyonu ise bir milyon aboneye sahip. Netflix ise dünya genelinde 146 milyon abonesiyle bu sektörün en güçlü şirketi. Disney, Mart ayında yapacağı yatırım planıyla yeni platformu Disney+ hakkında daha fazla bilgi paylaşacağını açıkladı. 


ABD'li 21st Century Fox ile Dünya'da son 50 yıldır en büyük medya ağının sahibi olan Rupert Murdoch eğlence varlıklarının önemli bir bölümünü satma kararı almıştı. Medyada, Walt Disney ve Sony Pictures'ın satışa ilgisinin bir süredir vurgulandığı biliniyordu. Walt Disney 71.3 Milyar Dolar'a 21st Century Fox'u satın aldı. 27 Haziran 2018'de Disney ve Fox hissedarları birleşmeyi onayladı. Haberimizin resimlerinde de görüleceği üzere, 21st Century Fox bünyesindeki TV kanalları, dijital platformlar, radyolar ve gazetelerle birlikte çok sayıda yayın mecrasının yeni sahibi Walt Disney oldu. FOX bünyesindeki dijital yayın platformu HULU, DirecTV, 20th Century Fox Film Stüdyosu, İngiltere, Avrupa, Asya'daki Sky ve Star uydu yayınları, FX ve National Geographic kablo kanalları, ABD'deki 22 bölgesel spor kanalı bu anlaşmayla Disney'e geçti. 

FOX'un satılması, Türkiye'deki FOX, FOX SPORT, FOX NEWS, FX kanallarını fazla etkilemeyecek, çünkü Murdoch FOX kanallarını bu anlaşmanın dışında tuttu. Bu satış, Dünya'da medya alanında yeni gelişmeleri de beraberinde getirecek tabii ki! Alanla satan birbirine paralel düşünen yapılar olduğu için, içerikle ilgili bir değişim olacağını sanmıyorum. Geçmişten günümüze biraz analiz edecek olursak ABD'li büyük firmaların sanki bayrağı başka dostuna teslim edermiş gibi, uzun aralıklarla el değiştirdiğini görmek çok da zor değil. ''Benim görevim bitti, sıra sende'' dercesine el değiştiriyorlar. Bu satışla birlikte, teknoloji açısından Netflix'in karşısında durmak isteyecek olan internet yayın platformları ve dijital ağlar yükselecektir. 


Satış sonrasında Rupert Murdoch, Fox News ve Fox Sports'u elinde tutmaya devam edecek. Yani, anlaşmaya bu iki kanal dahil değil. Böylece Murdoch medya alanında kalmaya devam edecek. Yani, FOX Türkiye Kanalı da elden çıkmamış oluyor. Satış tamamlandıktan yaklaşık 1 yıl sonra 20th Century Fox ismi yerine 20th Century Studios markası kullanılacak. Fox Searchlight yerine de Searchlight Pictures ismi tercih edilecek. Böylece, FOX markası Murduch'a ait bağımsız kanal olarak devam edecek. 

Geçen yaz, Tribune Media Company'nin bir bölümü olan Tribune Broadcasting, 6 Temmuz 2018'de Fox Broadcasting Company ile KCPQ-TV (Seattle), KDVR dahil olmak üzere sekiz adet Tribune Media televizyon kanalının mevcut FOX üyelerini yenilemek için kapsamlı bir anlaşmaya vardığını duyurdu. KCPQ-TV (Seattle), KDVR-TV (Denver), WJW-TV (Cleveland), KTVI-TV (St. Louis), WDAF-TV (Kansas City), KSTU-TV (Salt Lake City), WITI-TV (Milwaukee), WGHP-TV (Greensboro, NC). Anlaşma koşulları açıklanmadı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com