MEDYA HABER
Search

MÜZİK PİYASASINDA FEAT NE DEMEKTİR?

Dünyayı 15 yıl geriden takip eden müzik piyasamızda, yeni yeni FEAT. terimi kullanılmaya başladı. Fakat nerede & nasıl kullanılması gerektiğini halen bilmeyenler var. Bunu benden öğreneceklerin, daha sonra karşıma çıkıp ahkam kesmeyeceği inancıyla konuyu kısaca açıklarsam iyi olacak diye düşünüyorum. 
 
(FEAT: featuring) Dünyada kullanım şekli; ''Bir müzisyen, dj, aranjör ''kendi single ya da albümü için'' yeni bir şarkı hazırlayıp bunu da bir soliste okutursa, örneğin, (Dj Name feat. Zafer - Music) şeklinde adlandırabilir. Şarkı & albüm tamamen dj'e ait olduğu için önce DJ ismi, sonra da seslendiren (yani destek veren ses anlamında) solistin ismi yazılır. Fakat bizim ülkemizde; Eski şarkılara remix yapıp sonra o şarkıyı yeniden stüdyoda okutan dj, aranjör vb. müzisyenler, önce kendi isimlerini, sonra da solistin ismini yazarak hata yapıyorlar. Şarkının asıl sahibine haksızlık yapılıyor. Eğer, eskiden varolan bir şarkıya yeni düzenleme yaptıysanız, buna versiyon denir, cover da diyemezsiniz. Örneğin; Zafer - Music (Dj Name Version) ya da Zafer - Music (Dj Name Remix) şeklinde adlandırılmalıdır. Cover olması için eski şarkının okunuş biçimini, müzik kategorisini orijinalinden farklı biçimde değiştirecek hale getirerek yeniden okunmuş olması gerekir. Orijinal bir şarkıyı yayvan ağızla söyleyince ''cover'' yaptığını zannedenler yanılıyorlar. Bu hassasiyet & profesyonellik çok önemli.

NOT: ''Senin müzikle alakan nedir'' diye sormadan söyleyeyim; Yeni çıkan Compact Disc'lerin itibar görmediği, sadece plakların kullanıldığı ve DJ'lerin Disc Jockey diye adlandırıldığı dönemde 15 yıl profesyonel disc jockey'lik yapmış biri olarak bu bilgiyi paylaştımnanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


3 fortunaTV.com Konu: “MÜZİK PİYASASINDA FEAT NE DEMEKTİR?

  1. Adsız22:31

   Bilgi için teşekkürler, İngilizcede "feat" in anlamı bambaşka, kafama takılmıştı. saygılar

   YanıtlaSil
  2. eski bir şamdan etiler çalışanı olarak,teşekkürler

   YanıtlaSil
  3. ağızına sağlık kardeş... yeni yetmeler kakaya mama derken, dinozorlar terminolojide hata yapmazdı.

   YanıtlaSil

  Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com