📣 SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

📺 MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

🎬 SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

💎 MODERNİZE

[modernize][bsummary]

🔬 AKTÜEL | BİLGİSEL

[Bilgisel][bsummary]

🎵 MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

🏆 SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

▶️ VIDEO

[video][bigposts]

✍️ KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

CNBC-E ABD MERKEZLİ EKONOMİ KANALI

Türkiye'nin ilk ekonomi kanalı Kanal E, Doğuş Yayın Grubu'yla birlikte ABD'li NBC Universal ortaklığı yapmasıyla 16 Ekim 2000'de CNBE-e olarak yayına devam etti. Yine ilk defa fortunaTV'nin dönüşümü duyurduğu CNBC-e (Consumer News and Business Channel-e) ABD yayınlarından farklı bir formatla ekonomi ve film kanalı olarak çok büyük beğeni toplamıştı. Mesai saatleri bitiminde, ekonomi gündemi ve borsanın kapanışının ardından akşam saatlerinde orijinal dilde film ve dizi yayınlayan CNBC-e, Aralık 2006'da e2 Kanalı'nı da açmıştı. 


Eylül 2015'te Discovery Communications'a satılınca TLC Kanalı olarak dönüştürüldü ve halen yayına devam ediyor. e2 Kanalı da 31 Ocak 2016'da kapandı. 


2023 seçimlerinin cazibesiyle ekonomi üzerinden yürümeyi düşünen Amerikalı yayıncılar, Türkiye'de yeniden faaliyete geçebilmek için uzun süredir arayış içerisindeydi. Seçim tarihi Mayıs 2023 olarak açıklandığı anda ''CNBC-e yeniden açılıyor'' söylentisi hemen yayıldı. 


Fakat eski kanalı kimse beklemesin. Dijital içerik platformları bütün yapımlara ambargo koyduğu için ''eskiden olduğu gibi her akşam film, dizi yayınlayalım'' diye bir planla gelemezler. Yapımcıların çoğu, açık kanaldan yayın yapan televizyonlara içeriklerini satmıyorlar. ''Şifresiz kanala yapım vermem'' diyorlar artık. Çünkü dijitaller nasıl olsa bir şekilde talip oluyor tüm içeriklere. Hal böyleyken CNBC-e sadece ekonomi ve haber odaklı yayın yapacaktır. Zaten odak noktalarının da seçim olduğunu düşünüyorum. Peki eskisi gibi başarılı olurlar mı? Net söylüyorum. Hayır olamazlar. Türkiye'deki ekonomi kanallarıyla aynı seviyede ilerleyip giderler. Fazlası olmaz. (Yeni gelişmelerde yazımız güncellenir) 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com

📡 TV KANALLARI