MEDYA HABER
Search

MAGAZİN & PAPARAZZİ ARASINDA FARK VAR


1994 yılında Mavi Gece isimli bir MAGAZİN programı hazırlayıp sunuyordum. Röportajları fortuna Zafer & Zeynep Kıratlı ikilisi olarak yapıyorduk. Stüdyo sunumlarını da tanınmış yüzlere her hafta dönüşümlü olarak yaptırıyordum. Fotoğrafını deforme ettiğimiz bir ünlüyü; ''Bu sanatçıyı tanıdınız mı?'' köşesinde ödüllendiriyordum. Haftanın modeli köşesinde de geleceği parlak modellerin tanıtımları, defileler, açılışlar, konserler vb. renkli dünyalar yer alıyordu. (Altta videosunu izleyebilirsiniz). Antalya'da olduğumuz için her an tanınımış yüzleri bulmakta zorluklar oluyordu. Bu yüzden uçak bileti ve konaklamasını karşıladığımız özel konuklarımızı Antalya'da ağırlıyorduk. 1994 yılında Antalya'da başladığımız Türkiye'nin İLK ''magazin'' program formatı olan Mavi Gece'nin sonraki yıllarda benzerleri türedi. Format, Antalya'da başlayınca İstanbul televizyonları benzer ve hatta birebir aynı içeriği uygulamaya başladı ve onlar daha geniş alanda izlendiği için İLK yapanın biz olduğumuz bilinmiyordu. Neyse ki artık teknoloji bize bu imkanı da verdi. İşte, bahsi geçen bu programın içeriğini oluştururken yabancı ülkelerdeki örnekleriyle karşılaştırdığımda; Magazin - Paparazzi ayrımı yapılınca aslında herkesin dert yandığı ve izlemekten bıktığını söylediği şeyin Magazin değil, Paparazzi olduğu ortaya çıkıyor.
 
 
Magazin: Tanınmış kişilerin, biyografisi, ev hayatı, iş kariyeri vb. birçok konuda kendilerini en iyi şekilde ifade edebilmeleri için fırsat tanımak ve medyada yer vermektir. 

Paparazzi: Tanınmış kişilerin, bir mekanda eğlenmesi, ilişkileri, frikikleri vb. birçok konuda kusurlarını, açıklarını yakalayarak medyada yer vermektir. 
Arapça "MAKHAZİN" (MAKHZAN kelimesinin tekil hali MAHZEN) kelimesinden geliyor. İngilizce de aynı anlamı karşılıyor, fakat zamanla "Muhtelif yazı parçalarından oluşan periyodik yayın" anlamını almış. nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “MAGAZİN & PAPARAZZİ ARASINDA FARK VAR

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com