SON HABERLER

[fortunaTV][bsummary]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[pınaraktaş][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][twocolumns]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

BEYAZ TV HAKKINDA GELİŞMELER

Ankara'nın eski televizyon kanalı SES TV, büyük bir değişim ve atılımla Ankara sınırlarını aştı ve 24 Mayıs 2010'da BEYAZ TV adını aldı. Sahibi, medyada eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek olarak biliniyor ama kanalın bir kaç ortağı var. (Detaylı bilgi bir sonraki başlık altında) Beyaz TV, İstanbul şubesini açarak bir çok transferle adını duyurdu ve kumandalarda ilk 10'a girdi. Fakat bir süredir de düşüşe geçmişti. Çünkü programları çok istikrarsızdı. 3-5 bölüm sonra programlar bir anda yayından kalkıyordu. O tarihlerde, ''Görünüşe göre BeyazTV arayış içerisine girmiş ama tecrübeme dayanarak ''Bu kadar çok değişim hüsran getirir'' tavsiyesinde bulunmak istiyorum.'' demiştim. Başlarda hissettiğim kadarıyla TNT modelini almaya çalışan ve başarılı olan BeyazTV'de format sorunu olduğu bariz bir şekilde göze çarpıyor. Programların sürekli değişmesi de aynı hastalıktan kaynaklanıyor. BeyazTV'yi negatif etkileyen ''Ürüncüler'' diye tabir ettiğimiz reklam yapan konukların ekranı kaplamasından artık vazgeçildi. Hazır reklamdan bahsetmişken, BeyazTV'nin özellikle de tanıtıcı kuşaklarında yayınladığı reklamların kreatif özelliklerine hassasiyet göstermesi gerekiyor. Eğer izlenmek istiyorlarsa, yerel kanal reklamları gibi hazırlanmış kalitesiz tanıtım filmlerinin yayınına onay verilmemeli. Ekranın kalitesini düşürüyorlar. 

Türkiye'deki birçok kanalın yaptığı hataya düşerek logosu ekranda aşırı derecede büyük duruyordu. ''Standartlara uydurmalılar'' demiştik. (Ekim 2015 itibariyle logo küçüldü ve çok şık bir hale büründü). Yine uyarmıştık, ''Kanal D, ATV, SHOW gibi kanalların 10 yıl önce yayınladığı dizilerin tekrarlarını ekrana getirmek, büyük bir kanalın kimliğini kaybetmesine sebep olur. Benden söylemesi!'' demiştim. Bir takım hatalar zinciri devam etse de BeyazTV kumandalarımızda ilk 10 sırada yerini koruyor. Şubat 2018'de bir televizyon programı planladığımız sırada kanal için ''Beyaz TV'nin mali durumu iyi değil, satılabilir'' söylemini ilk kez duymuştum. Fakat bildiğiniz gibi bazı haberleri sırf ilk biz yapalım diye bir derdimiz olmadığı için ''kulislere düşmeden yazmamayı tercih etmiştik.'' Artık piyasada konuşulmaya başlandığına göre biz de yazımıza ekleyerek yanlış bilinenleri düzeltelim. Evet, Beyaz TV'nin satılması gündemde ama Osman Gökçek'in Çin'e yerleşeceği konusu yalan ve uydurma bir haber. Osman Gökçek'in Belediye Başkanlığı (adaylığı konuşulduğuna göre) Türkiye'den ayrılmayı da düşünmüyor. Şimdilik bu kadar bilgi yeterli. Ağustos 2018'in ilk günlerinde Beyaz TV'nin 9 yıllık haber spikeri Ferda Yıldırım, evlilik gerekçesiyle kanalla yollarını ayırdığını duyurdu. (Gelişmeleri takipteyiz, yeni bilgi gelişinde haber güncellenir)
BEYAZ TV KURULUŞ BİLGİLERİ 
Ankara'nın eski televizyon kanalı SES TV, büyük bir değişim ve atılımla Ankara sınırlarını aştı. Sahibi medyada eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek olarak biliniyor ama kanalın bir kaç ortağı var. SesTV ismiyle bildiğimiz kanal, 24 Mayıs 2010'da BEYAZ TV adını aldı. Neden Beyaz TV ismini aldı? derseniz, ''Kanalın hükümete olan yakınlığını yansıtıyor'' cevabını verebilirim. Çünkü biraz kafayı çalıştırırsak ülkemizde renklerin ''KARA=Siyah, AL=Kırmızı, AK=Beyaz'' şeklinde ifade edildiğini biliriz. AK rengin karşılığı Beyaz olduğu için kanalın adı da BeyazTV olarak belirlenmiştir. Kırmızı sembolü ise Osmanlı Padişahlarının kavuklarını simgeliyor. Başarılı bir imaj çalışması olduğunu düşünüyorum. Kanal, isim değişikliğinin hemen ardından tv8'in İstanbul Fulya-OTİM'deki binasından taşınmasıyla boşalan yere geçerek İstanbullu oldu. (Bizim de karşı komşumuz oldu) Baştan beri akıllı davranarak ayağını yorganına göre uzattı ve aşırıya kaçmadan tanınmış isimleri transfer etti. İbrahim Tatlıses, Özge Özsağman, Ferda Yıldırım, Helin Avşar, Volkan Saygıner, Gülay Kuriş, Ebru Sulukahya, Mustafa Karadeniz, Mülayim, Selçuk Yula, Niran Ünsal gibi ekranların tanınmış yüzlerini Beyaz TV'de izler olduk. Her kanalın gidişatını etkileyen 2010 seçimlerine kadar, aynı çizgide devam edildi. Özellikle Rasim Ozan Kütahyalı ve ayrıca Sevilay Yükselir'in ekranda agresif çıkışları ilgi-tepki çekti ve seçim sürecinde izlenme konusunda büyük pay sahibi oldular. Seçimlerin ardından yeni yayın dönemine hazırlanan BEYAZ TV, tüm kanallar içinde en büyük transferlere imza atmıştı. Ebru Şallı, Seda Sayan, Zuhal Topal, Kutsi, Ahmet Çakar, Göktuğ Sevinçli, Vahe Kılıçarslan, Ece Erken, Esra Balamir, Emine Ün, Oya Aydoğan, Emel Müftüoğlu, Gülgün Feyman, Serdem Coşkun ve sırada bekleyen yeni transferleriyle Beyaz TV büyük kanallar arasında yerini sağlamlaştırdı. 

NOT: Kumandamın 6. sırasına kayıtlı olan BeyazTV'de eşim Pınar Aktaş'ın da geçmişte çalışmış olması dolayısıyla kanala bakış açım oldukça samimidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com