MEDYA HABERCİSİ
Search

Beyaz TV HD ANA KANALLAR ARASINA GİRDİ

Ankara'nın eski televizyon kanalı SES TV, büyük bir değişim ve atılımla Ankara sınırlarını aştı. Birkaç ortaklı kanalın sahibi medyada Osman Gökçek olarak biliniyor. SesTV ismiyle bildiğimiz kanal, BEYAZ TV adını aldı. Neden Beyaz TV ismini aldı? derseniz, ''Kanalın hükümete olan yakınlığını yansıtıyor'' cevabını verebilirim. Çünkü biraz kafayı çalıştırırsak ülkemizde renklerin ''KARA=Siyah, AL=Kırmızı, AK=Beyaz'' şeklinde ifade edildiğini hatırlarız. AK rengin karşılığı Beyaz olduğu için kanalın adı da BeyazTV olarak belirlenmiştir. İşte bu isim değişikliğinin hemen ardından BeyazTV, tv8'in İstanbul Fulya-OTİM'deki binadan taşınmasıyla boşalan yere geçerek İstanbullu oldu. (Bizim de karşı komşumuz oldu) Baştan beri akıllı davranarak ayağını yorganına göre uzattı ve aşırıya kaçmadan tanınmış isimleri transfer etti. İbrahim Tatlıses, Özge Özsağman, Ferda Yıldırım, Helin Avşar, Volkan Saygıner, Gülay Kuriş, Ebru Sulukahya, Mustafa Karadeniz, Mülayim, Selçuk Yula, Niran Ünsal gibi ekranların tanınmış yüzlerini Beyaz TV'de izler olduk. Her kanalın gidişatını etkileyen seçimlere kadar, aynı çizgide devam edildi. Özellikle Rasim Ozan Kütahyalı ve ayrıca Sevilay Yükselir'in ekranda agresif çıkışları ilgi-tepki çekti ve seçim sürecinde izlenme konusunda büyük pay sahibi oldular. Seçimlerin ardından yeni yayın dönemine hazırlanan BEYAZ TV, tüm kanallar içinde en büyük transferlere imza atmıştı. Ebru Şallı, Seda Sayan, Zuhal Topal, Kutsi, Ahmet Çakar, Göktuğ Sevinçli, Vahe Kılıçarslan, Ece Erken, Esra Balamir, Emine Ün, Oya Aydoğan, Emel Müftüoğlu, Gülgün Feyman, Serdem Coşkun ve sırada bekleyen yeni transferleriyle Beyaz TV büyük kanallar arasında yerini sağlamlaştırdı. Beyaz TV'nin geçmişte yaptığı transferlerde en büyük rolü program müdürü çok eski dostum Tayyar Işıksaçan'ın oynadığını tahmin ediyorum.
Bu kadar çok transferden sonra kanal bir süre düşüşe geçmişti. Çünkü programları çok istikrarsızdı. 3-5 bölüm sonra programlar bir anda yayından kalkıyordu. Görünüşe göre BeyazTV arayış içerisine girmiş ama tecrübeme dayanarak ''Bu kadar çok değişim hüsran getirir'' tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Başlarda hissettiğim kadarıyla TNT modelini almaya çalışan ve başarılı olan BeyazTV, Serdem Coşkun'un programıyla bir anda Kanal 7 havasına bürünerek izleyici kaybetmişti. Çünkü o format bu kanala uymazdı. Genel anlamda BeyazTV'de format sorunu olduğu bariz bir şekilde göze çarpıyor. Programların sürekli değişmesi de aynı hastalıktan kaynaklanıyor. BeyazTV'yi negatif etkileyen ''Ürüncüler'' diye tabir ettiğimiz reklam yapan konukların ekranı kaplamasından artık vazgeçildi. Hazır reklamdan bahsetmişken, BeyazTV'nin özellikle de tanıtıcı kuşaklarında yayınladığı reklamların kreatif özelliklerine hassasiyet göstermesi gerekiyor. Eğer izlenmek istiyorlarsa, yerel kanal reklamları gibi hazırlanmış kalitesiz tanıtım filmlerinin yayınına onay verilmemeli. Ekranın kalitesini düşürüyorlar. Türkiye'deki birçok kanalın yaptığı hataya düşerek logosu ekranda aşırı derecede büyük duruyordu. ''Standartlara uydurmalılar'' demiştik. (Ekim 2015 itibariyle logo küçüldü ve çok şık bir hale büründü). Kanal D, ATV, SHOW gibi kanalların 10 yıl önce yayınladığı dizilerin tekrarlarını ekrana getirmek, bir kanalın kimliğini kaybetmesine sebep olur. Benden söylemesi! 
NOT: Kumandamın 6. sırasına kayıtlı olan BeyazTV için yorumlarımı, bir katkısı olsun düşüncesiyle objektif olarak bu şekilde dile getirdim. Eşim Pınar Aktaş'ın da Beyaz TV ailesinde çalışmış olması dolayısıyla kanala bakış açım da oldukça samimidir.nanomag

FTV TURK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


0 fortunaTV.com Konu: “Beyaz TV HD ANA KANALLAR ARASINA GİRDİ

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com