SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

SEKTÖRE KÜSMEDEN OYUNCU OLMAK | BAŞAK ÖZEL

Başak Özel'in fortunaTV'deki TÜM YAZILARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN. 
SEKTÖRE KÜSMEDEN OYUNCU OLABİLMEK: 
Aslında oyuncular sanıldığı kadar kalabalık değildi. Sektörün beslediği insan sayısı muhakkak. Fakat ''Oyuncu'' olarak nitelendirebileceğimiz insan sayısı düşünüldüğünün çok altında. Televizyon hayatının vazgeçilmezlerinden olan magazin, bu sayının kalabalık olduğu algısını oluşturuyor. İçeriği sebebiyle, işi yeni malzeme bulmak olan magazinin çok sayıda figüre ihtiyacı olduğu bir gerçek. Böylece hayatlarımıza tanımadığımız bilmediğimiz nice figür giriyor. Gayet sıradan, gayet özelliksiz… 

Evet, bu kısa süreli bir beraberlik. Bir süre sonra sistem bu insanları içinde eritiyor. Yeni insanlar, eriyen insanların yerine atılıyor. Zalimce görünse de durum tam olarak bu! Bu sebeple yer değiştiren bir sürü insanla karşılaşıyoruz. Bu yeni insanlar var oldukları dönem içinde, bazen ciddi sayılabilecek projeler içinde bulunabiliyorlar. Fakat, bu sadece popülasyon döneminde gerçekleşiyor. Sonra, eski düzene hızlı bir geçiş yaşanıyor ve kısa zamanda yapılacak uzun işler kadrosu yerini alıyor. İşte tüm bunlar olup biterken, gerçek anlamda zarar gören bir kesim var. ''Oyuncular''… Sadece projelerle ''gerçekleşebilen'' bu kesim, sektöre küsmeden sırasını bekliyor. 

Fakat, yoksunluk duygusu zorluyor bu hayatları. Hem ekonomik hem manevi tatminsizlik, zaman zaman yanlış seçimler doğurabiliyor. İstemediğimiz, onaylamadığımız, yani kalibresi düşük işlerde iyi aktör ve aktristleri görmemiz de bu yüzden. Kapitalist sistemin bir parçası olduğunu kabul ediyor ve ayakta kalabilmenin en önemli şey olduğuna karar veriyoruz. Yani kırıcı ve yıpratıcı aşamalardan sıkça geçiyor ''oyuncu''lar… Ne zaman ki; ''Alışık olduğumuz insanlar iyi projelerin içinde daim olurlar, işte o zaman kalifiye, kaliteli, birikimli oyuncular yeşermeye başlar. Ve, ne zaman ki yeşeren deneyimli oyuncular projelerde yer almaya başlar, o zaman, televizyonun sadece keyif veren değil, eğiten öğreten, nitelik kazandıran bir faktör olduğu gerçeğini de anlamak durumunda kalırız. İşte televizyonun gelişiminde devrim olacak günler, o günlerdir. 

Başak Özel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com