SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

KÖŞE YAZARIMIZ BAŞAK ÖZEL VEFAT ETTİ

Köşe yazılarıyla fortunaTV'ye renk katan değerli oyuncu Başak Özel (51) vefat etti. Fazla bilgi vermeyi düşünmüyordum ama diğer haber kaynaklarının hepsi tek tip bilgi paylaştığı için, biz yine farklı pencereden bazı detayları anlatma ihtiyacı hissettik. Başak Özel, 2016'da ilk köşe yazısına başlayacağı dönemde bazı sağlık sorunları olduğunu bana söylemişti. Zaten o günkü konuşmamıza istinaden destek olmak adına köşe yazılarını yayınladık. İlk telefon görüşmemizde özet olarak; ''Zafer Bey yazılarınızı takip ediyorum. Sektörümüze çok katkınız var. Bu sektörde düzgün insanlara iş yaptırmıyorlar. İş sıkıntılarından yana çok üzgünüm. Sağlık sorunlarım da var'' diyerek (fazla detaya girmiyorum) üzgün bir konuşmayla ilk tanışmamız olmuştu. Ben de kendisine destek olmak için; ''O halde sektördeki sıkıntıları fortuna TV'de köşe yazısıyla dile getirebilirsiniz. Rahatça içinizi dökün yazılarınızda. Hem size moral olur hem de bizi bütün sektör takip ettiği için iş teklifleri de almanıza yardımcı oluruz'' diyerek köşe yazılarını başlatmıştık. (Kendi kaleminden oyunculukla ilgili sorunları dile getirdiği yazısı alttadır.) İlerleyen zamanda değerli dostumuza ait Tiyatro Kale sahnesinde rol almaya başlamıştı. Başak Özel kardeşimizin vefat haberini de Kayhan Kaban'dan aldık ve çok üzüldük. Ölüm nedeni açıklanmadığı için (belki de bilinmesi istenmiyordur) biz de detaylara girmiyoruz. Bir çok film, dizi ve tiyatroda sahne alan Başak Özel'in cenazesi 21 Eylül 2022 öğle namazına müteakip Feriköy'de defnedildi. Değerli dostumuza Allah'tan rahmet, ailesi ve sevenlerine baş sağlığı dileriz. (fortuna Zafer) 


Başak Özel'
in fortunaTV'deki TÜM YAZILARI İÇİN BURAYA TIKLAYIN. 


SEKTÖRE KÜSMEDEN OYUNCU OLABİLMEK: BAŞAK ÖZEL 

Aslında oyuncular sanıldığı kadar kalabalık değildi. Sektörün beslediği insan sayısı muhakkak. Fakat ''Oyuncu'' olarak nitelendirebileceğimiz insan sayısı düşünüldüğünün çok altında. Televizyon hayatının vazgeçilmezlerinden olan magazin, bu sayının kalabalık olduğu algısını oluşturuyor. İçeriği sebebiyle, işi yeni malzeme bulmak olan magazinin çok sayıda figüre ihtiyacı olduğu bir gerçek. Böylece hayatlarımıza tanımadığımız bilmediğimiz nice figür giriyor. Gayet sıradan, gayet özelliksiz… 

Evet, bu kısa süreli bir beraberlik. Bir süre sonra sistem bu insanları içinde eritiyor. Yeni insanlar, eriyen insanların yerine atılıyor. Zalimce görünse de durum tam olarak bu! Bu sebeple yer değiştiren bir sürü insanla karşılaşıyoruz. Bu yeni insanlar var oldukları dönem içinde, bazen ciddi sayılabilecek projeler içinde bulunabiliyorlar. Fakat, bu sadece popülasyon döneminde gerçekleşiyor. Sonra, eski düzene hızlı bir geçiş yaşanıyor ve kısa zamanda yapılacak uzun işler kadrosu yerini alıyor. İşte tüm bunlar olup biterken, gerçek anlamda zarar gören bir kesim var. ''Oyuncular''… Sadece projelerle ''gerçekleşebilen'' bu kesim, sektöre küsmeden sırasını bekliyor. 

Fakat, yoksunluk duygusu zorluyor bu hayatları. Hem ekonomik hem manevi tatminsizlik, zaman zaman yanlış seçimler doğurabiliyor. İstemediğimiz, onaylamadığımız, yani kalibresi düşük işlerde iyi aktör ve aktrisleri görmemiz de bu yüzden. Kapitalist sistemin bir parçası olduğunu kabul ediyor ve ayakta kalabilmenin en önemli şey olduğuna karar veriyoruz. Yani kırıcı ve yıpratıcı aşamalardan sıkça geçiyor ''oyuncu''lar… Ne zaman ki; ''Alışık olduğumuz insanlar iyi projelerin içinde daim olurlar, işte o zaman kalifiye, kaliteli, birikimli oyuncular yeşermeye başlar. Ve, ne zaman ki yeşeren deneyimli oyuncular projelerde yer almaya başlar, o zaman, televizyonun sadece keyif veren değil, eğiten öğreten, nitelik kazandıran bir faktör olduğu gerçeğini de anlamak durumunda kalırız. İşte televizyonun gelişiminde devrim olacak günler, o günlerdir. 

Başak Özel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com