SON HABERLER

[fortunaTV][bsummary]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[pınaraktaş][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][twocolumns]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

CNN TÜRK'TE NELER OLUYOR

CNN TÜRK'ü ABD'deki CNN'e şikayet eden CHP'nin talebi üzerine CNN International'dan bir hamle gelmişti. ''CNN Türk ile irtibat halindeyiz ve bize Türk seçimleri hakkında dengeli bir yayın yapmak adına bütün gayretlerini sarf ettiklerine dair teminatlar ve kanıtlar sundular'' diyen kanalın ABD'li yöneticileri yakın bir zamanda yeni bir ekip görevlendirerek, ''CNN Türk çalışanlarıyla Türkiye’de beraber çalışarak, CNN standartlarına uymaları için uğraşacağız'' açıklaması yapmıştı. Şimdi söyleyeceklerimi siyasi değil objektif olarak düşünün. Bu açıklamada ''CNN standartları'' bana enteresan geldi. Mesela 2015 seçimleri döneminde CNN TÜRK'ün muhalif bir kanal olduğunu hepimiz biliyoruz. Acaba o günlerde ABD'li ortaklar CNN TÜRK için eğitim kararı aldılar mı? ''Dengeli yayın'' cümlesi kurdular mı? Hiç birini yapmadılar tabii ki! Buradan bizim anladığımız, ''Muhalif olunca uyarıya gerek yok ama hükumete yakın olunca acilen uyarılıyor'' olması. Özellikle de bir siyasi partinin şikayetiyle 'bağımsız' televizyon kanalına ''eğitim kararı'' alınıyorsa pek de tarafsız ve adaletli bir yaklaşım gibi görünmediği gibi, ''Basın özgürlüğü'' sloganları atanların samimiyetine de gölge düşürmüyor mu? Geçmişte CNN TÜRK ekranlarını parselleyen bir sunucunun şu anda ''kırmızı bültenle aranıyor'' olduğunu hepimiz biliyoruz. Acaba bu konuda ABD'li CNN yöneticilerinin CNN TÜRK'e ''Bu adamın ne işi var kanalda'' diyerek herhangi bir ''standart'' uyarısı yaptığını duyan oldu mu? Tabii ki olmadı ve olamaz. Çünkü standartlar başka! Venezuela'daki darbe girişiminde ABD'li CNN'in nasıl darbe destekçisi yayınlar yaptığını hepimiz gördük. Acaba CNN TÜRK'ten bir ekip gönderip ''ABD'li CNN'e dengeli yayın konusunda eğitim'' verdirsek mi? CNN işine geldiğine göre yayın yapıyor. Asıl mesele muhalif olmak. 

Başka bir örnek de, muhalif olduğunu hepimizin bildiği FOX Türkiye. ABD'li FOX yöneticileri ''standart'' diyerek bir uyarı yapıyor mu? Yapmıyor. Bence yapılmaması da gerekiyor. Eğer muhalif bir kanal, muhalifken uyarılmıyor ama hükumete yakın olduğu söylenerek uyarılıyorsa, ortada tek bir standart var demektir. ''Muhalif kal, canımı ye'' standardı! Muhalifler birini hedefe koyduğu zaman, o kişinin attığı her adımı hastalık seviyesinde eleştirerek yansıtmaya başlıyorlar ve kendi yandaşlarının hatalarını görmezden geliyorlar. Mesela, Kanal D Ana Haber'de Buket Aydın bir süredir hedefe konuldu ve yıpratma adına aşağılayıcı başlıklarla yüklenip duruyorlar. ''Haber sitesi'' denilen sayfalarda atılan başlıklar gerçekten basın etiğine aykırı biçimde sınırları aşıyor. Spiker hedefe konulduğu için, ağzıyla kuş tutsa dillerinden kurtulamaz artık. Bir diğer örnek de, photoshoplu mazbata fotoğrafını yanlışlıkla ekrana yansıtan CNN TÜRK'ü yerden yere vurmaları. Aynı yanlış fotoğrafı paylaşan Fatih Portakal ve FOX TV'ye kimsenin sesi çıkmadı. Neden? Çünkü FOX muhalif CNN TÜRK değil! Neyse fazla detaylandırmaya gerek yok, herkes anladı meseleyi. 

CNN TÜRK'E KAFAYI TAKTILAR 
Hastalıklı düşünce öyle bir hal aldı ki, ''Bir kanal muhalif değilse yandaştır'' zannediyorlar. Hatta şu an eleştirdiğim için bana da ''yandaş'' diyenler oluyordur. Bir adım öteye giderek ''Kesin bu da mamalanıyor'' söylemini vasat bir şekilde dillendiriyor olabilirler. ''Çünkü kendileri, çıkarları olmadan tek adım atmazlar.'' Ben sadece doğruları ve yanlışları ifade ediyorum. ''Dengeli yayın'' meselesine de aynı şekilde yaklaşıyorum. ''Dengeli yayın'' herkese kapılarını açmaktır. Yakın zamanda bunu en doğru yapan NTV ve STAR Haber oldu. Ben, NTV ve STAR Haber'in yorumsuz yayınlarla kimseyi rahatsız etmeden temiz yayın yaptığını düşünüyorum. Patron ona yakınmış buna uzakmış beni hiç ilgilendirmiyor. Ekrana sadece haber yansıtılıyor. Ben de haberleri çok uzun zamandır bu iki kanaldan izliyorum. Televizyonların sert biçimde hükumete yakın veya muhalif yayın yapmaları gözüme hoş görünmüyor. İlk yıllarında NTV de bugünkü bazı haber kanallarının hatasına düşerek sert muhalif yayınlar yapıyordu. O dönem ''tek taraflı yayıncılık'' yaptıkları için izlemiyordum. Sonradan daha objektif bir anlayışa geçince hemen ''yandaş'' yakıştırması yapıldı. Başta da söylediğim gibi, ''muhalif değilse yandaştır'' yanılgısı var. 

CNN TÜRK ise ilk yıllarında çok iyi gidiyordu. ''Dengeli'' yayın yapıyordu. Kısa süre sonra bir anda pozisyon alıp çok sert muhalif yayınlara başlayınca kan kaybı kaçınılmaz oldu. Bugün CNN TÜRK'ün düşüşünün en büyük sebebi yıllar önceki o temeldeki ''pozisyon alma çabasının'' etkisi. Şimdiyse, ''Muhalif olmaktan vazgeçip, objektife döneyim, suya sabuna pek dokunmayayım'' mantığıyla yayına yön vermeye başladığı gün, muhalifler CNN TÜRK'ü linç etmeye başladı. Muhalif olan izleyicileri kaybederken, imajı muhalif kaldığı için diğer kesimin de ilgisini çekmiyor. Yani CNN TÜRK arada kaldı! Artık bu zorlu bir geçiş süreci. Atağa geçerek atlatırsa izleyiciyi kapabilir ama bir gerçek de var ki ABD'lilerin Dünya genelinde CNN markası itibarını fazlasıyla kaybedeli çok oldu. Türkiye'de de kanalın isminin CNN TÜRK ya da DNN TÜRK olmasının fazla bir önemi kalmadı. Demirören Grubu'nun kendi kararı ya da ABD'li ortaklarının yaptırımıyla marka anlaşması sona erse, fazla bir önem arz etmeyecek artık. Geçmişte Türkiye'de ABD'li ''NBC'' kanalının ''CNBC-e'' markası vardı ve kapandı gitti. Onun yerine bir kaç yeni kanal birden açıldı ve CNBC'nin ismi bile hatırlanmaz oldu Türkiye'de. Yani CNN büyük bir kayıp olmayacaktır. İlle de yabancı marka ortaklığı aranıyorsa başka kanallar da var iş yapılabilecek. Yakın gelecekte CNN TÜRK markası için de bir değişim olacağını düşünüyorum. Benim bu yazımdan sonra CHP ABD temsilciliği ''CNN isim hakları CNN TÜRK'ten geri çekilene kadar mücadelemiz sürecek'' açıklaması yaptı. ABD'nin CNN isim hakkını CHP'nin memnun kalacağı bir kanala vermesi ''güzel'' olur. Mesela ''CNN HALK'' TV yapsınlar çok güzel olur. Tövbe Ya Rabbi! (Yeni gelişmelerde haberimiz güncellenir) 

Kanal D Haber Başkanı ve Ana Haber Spikeri Buket Aydın'la ilgili televizyon camiası çalkalanıyor. Konu nedir? Bu sürece nasıl gelindi? Buket Aydın ne yaptı? Başlıklarıyla detaylandıracağımız konuya geçmeden önce Buket Aydın'ın televizyon kariyerine bakalım. Buket Aydın, Kanal Türk, TRT Türk, NTV ve son olarak da Kanal D televizyonlarında haber spikerliği yaptı. Demirören Medya Grubu'nun satın aldığı Kanal D'de Haber Başkanı ve Ana Haber Spikeri olan Buket Aydın, aynı zamanda CNN TÜRK'te de program yapıyor. Bütün mesele de Demirören Medya Grubu'na geçmesiyle başladı. Geçmişte çalıştığı kanallarda çok fazla dikkat çekmeyen, başarılı ama sıradan bir sunucuyken, Kanal D Haber'in başına geçmesiyle birlikte ona saldıracak yer arayan bir kitle her fırsatı değerlendirmeye başladı. Çünkü yıllarca muhaliflerin parmakla gösterdiği medya grubu bir anda el değiştirdi ve saldırgan üslup yerine daha ortadan bir yayın politikası tercih etti. CNN TÜRK için de aynı şeyler geçerli oldu ve o konuyu da alt satırlarda okuyabilirsiniz. Yani asıl mesele Buket Aydın değil, Demirören'in muhalif yayın yapmıyor olması! ''Bir kanal muhalif değilse yandaştır'' düşüncesi o kadar hastalıklı bir şey ki, ağzınızla kuş tutsanız kimseye anlatamazsınız. Buket Aydın'ın yaşadığı bu sıkıntılı sürecin temel sebebi de bu. İkinci sebebi de, ''habere yorum katma hevesi'' olduğunu gösterebilirim. ''Haber Vermek. Yani olan biteni bize aktarmaktır.'' Günümüzün haber spikerleri her habere yorum katıyor. Halbuki bize ne senin yorumundan! Sen olanı anlat, izlet, yorumu herkes kendi yapar. ''Sadece sunumunu yap, sunucu ol.'' İlle de bir yorum katacak ve ''anchor'' dedirtecekler ya, en sevmediğim haber bülteni biçimi. ''Anchor'' dedirteceğim diye her şeye yorum yapılırsa o anca içinde bir ''KOR'' olur, anchor falan olmaz. Buket Aydın da anchor desinler derken, (tek tek isim vermeyeyim) şahsi diyaloglara sözlü atışmalara giden bir bültene çevirmişti Kanal D haberi. Sıkıntılı sürecin ikinci sebebi de bu oldu. Nihayetinde, medya gündemi Buket Aydın konusuyla kaynarken, benim Kanal D'deki bilgi kaynağım, ''Buket Aydın'la yolların kesinlikle ayrıldığını'' söyledi. İçeridekiler bana bunu söylerken, Buket Aydın'ın Kanal D'de görevine devam ettiği anlaşıldı. Buket Aydın Uçankuş TV'ye özel olarak, bizi doğrulayan bir bilgi verdi. ''Birileri benimle uğraşıyor. Haftaya işimin başındayım. Bunu herkes görecek'' dedi. Bugün akşam 19 ana haber bülteninde yeniden ekranda olacak. 


BUKET AYDIN'A LİNÇ GİRİŞİMİ 
Şimdi, ''Buket Aydın'' tartışmasının ilk nasıl başladığını hatırlatayım. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Kanal D'de ağırladığı programda, ''Bir çok seçim kaybettiniz'' diye sorusuna başlarken Kılıçdaroğlu; ''İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin vs. bir çok şehri alacağız'' dediği anda, Buket Aydın; ''Bu sefer o kadar iddialısınız yani'' diyerek şımarık bir gülüş atıyor. Özellikle tekrar edeyim, ''Kesinlikle dalga geçmiyor, şımarık bir gülüş'' atıyor. (Videoyu bir de bu gözle izleyin) Çünkü, o gülüşteki şımarıklık, Buket Aydın'ın Kanal D haber bültenlerindeki sunuşlarında da fazlasıyla gözüme çarpıyor ve çok eleştiriyordum. ''Öz güveni o kadar tavan yaptı ki, haberleri fazla rahat ve şımarık sunuyor'' diye çevremdekilere de söylemişimdir. Hatta bir tık ileri gideyim, Kanal D'ye ilk çıktığı günlerde twitter'da şahsi hesabımda bunu dile getirip ''Haftasonu haberlerini sunan Gözde Atasoy Kökçü'nün Kanal D Ana Haber'e daha çok yakışacağını'' söylemiştim. ''Doğal imajıyla yıllardır tarafsız ve yorumsuz biçimde sadece haber sunduğu için her kesimin kabullenebileceği biriydi.'' Halen de aynı görüşteyim. İşte bunların hepsi bir yana, Buket Aydın'ı hedef belleyen kesim hiç boş durmadı. Tek başına da değil, tüm muhalif medyanın desteğiyle seçim sürecinden beri linç ediliyordu. Oturduğu kalktığı suç oldu. O kadar baskı yedi ki, Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldığında haberi sunan Buket Aydın, ''Büyükşehir Belediye Başkanı'' dememeyi tercih etti. Hazır kıta hemen ikinci linç girişimini başlattı. Organize bir biçimde Buket Aydın'ı o koltuktan edebilecekleri güne kadar hep aynı kalıp cümlelerle saldırdılar. Hep aynı fotoğraflar, hep aynı cümleler kullanıldığı için organize bir linç girişimi olduğu belliydi ve amaçlarına ulaştıkları gün, muhalif medya desteği gecikmedi. ''Kanaldan Kovuldu, Buket'e Güle Güle, Kapıya Kondu, Güvenlik Attı'' vb. haber etik ilkelerine son derece ters düşen başlıklarla haksızlık yapıldı. Ben de buna karşı çıkıyorum. Kanal D yönetimi anahtarı teslim ettiği haber başkanına sahip çıkmadı. Kapalı kapılar ardında neler oluyor belli değil. ''Kendini odaya kitledi güvenlik kapıda bekliyor. Yok aslında tatile çıktı'' gibi karma karışık bir süreç ortaya çıktı. Buket Aydın'ın işten çıkarılmasını gerektirecek elle tutulur hiç bir geçerli sebep yok. Yukarıda anlattığım gibi, o koltuğa kim oturursa otursun aynı baskıyı görür çünkü asıl mesele muhalif olunmaması. Aynı durum CNN TÜRK için de geçerli. Aşağıda detaylarını bulabileceğiniz üzere, CNN TÜRK yayınında mazbata töreni haberinin photoshop'lu (sahte) fotoğrafla ekrana getirilmesiyle yerden yere vurulurken, aynı yanlış fotoğrafı kullanan FOX için kimsenin sesinin çıkmamış olması da her şeyi açıklıyor olmalı. 


DEMİRÖREN MEDYA GRUBU 
TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in babası Erdoğan Demirören 2011'de Milliyet ve Vatan Gazetelerini satın alarak Demirören Medya Grubu'nu kurmuştu. Demirören, 21 Mart 2018'de Aydın Doğan'a ait Doğan Medya Grubu bünyesindeki tüm yayın organlarını satın alarak Türkiye'nin en büyük medya grubu oldu. Doğan Medya Grubu'ndaki Kanal D, CNN Türk, TEVE2, DreamTV, DreamTürkTV, BluTV, D-Smart, NBATV, Cartoon Network, DHA, Hürriyet Gazetesi, Posta Gazetesi, Fanatik Gazetesi, Hürriyet Daily News, Doğan Burda dergileri, dağıtım şirketi YAYSAT başta olmak üzere tüm gazete, dergi ve televizyonlar 1 milyar 250 milyon Dolar'a Demirören Medya Grubu'na satıldı. Kanal D yeni Genel Müdürü Murat Saygı oldu. Ahmet Hakan'ın ayrılmasıyla Kanal D Ana Haber spikeri ve haber müdürü Buket Aydın oldu. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com