MEDYA HABERCİSİ
Search

AZERBAYCANLI TR24 HABER GLOBAL TV OLDU

fortunaTV yine haklı çıktı ve TR24 isim değişikliğine gitmek zorunda kaldı. Kanalın yeni adı Haber Global TV olacak ama Türkiye'de GlobalTV ismini kullanan bir de Global Prodüksiyon var. Yeni bir isim krizi ortaya çıkabilir, şimdiden uyaralım. TR24 Haber TV Kanalı için İstanbul'da çalışmalara başlayan Azerbaycanlı Global Medya Grup, ARB TV, ARB:24, ARB Güneş, ARB Ulduz, ARB Kepez, ARB Şeki, ARB Şimal, ARB Cenub, ARB Aran kanallarının sahibidir. Türkiye'de TR 24 Haber Kanalı yanı sıra ileriye dönük bir kaç televizyon projeleri daha var. Tecrübeli Azerbaycanlı yönetiminin yanı sıra kanalın Genel Yayın Yönetmenliği'ni Suat Toktaş yapıyor. CNNTÜRK'ten ayrılan haber spikeri Gülay Özdem de TR24 ile anlaştı. Türkiye'de önemli görevler üstlenmiş sunucu ve habercileri transfer etmeye başlayan TR 24 TV'nin, eskiden Seyrantepe'de Kanal 6 ve CINE5'in yayın yaptığı binadaki stüdyosu tamamlandı. Kanalın hangi frekanstan yayın yapacağı ya da hangi kanalın yerini alacağı henüz belli değil. MMC ya da KanalTürk yerine geçeceği söyleniyor. Yayına başlasınlar ona göre ilk izlenimleri aktarabilirim. TR 24 HABER TV'DE NELER OLUYOR? 
Haberi ilk duyurduğumda künyeyle ilgili isim vermeden bir eleştiri yazmıştım. Eleştirinin sonuna da ''Neden böyle söylediğimi sonra anlarsınız'' notunu düşmüştüm. Bu cümleme istinaden kanal yöneticisi TR 24 için arayarak bazı yeni bilgiler verdi ve biraz sitem etti. ''RTÜK lisansıyla ilgili bir sorun yok, başka bir kanal ismiyle çıkarak (MMC) sonradan değişikliğe gitmemek için TR 24 isminin RTÜK'ten resmi onayını bekliyoruz. Seçimden önce yayındayız. Seçim ekranımız hazır. Yayına başlayacağımız gün sizi bilgilendiririz. Global Medya Grubu'nun Türkiye'deki diğer kanallarının açılışı ise Temmuz'da yapılacak'' dedi. Ben de; ''Yazdıklarımın arkasında durduğumu ve haklı çıkacağıma emin olduğumu ama kurumunuza ve kendinize bir zararı olmasın diye yazımın eleştiri kısmını sileceğimi'' belirterek yazımdan kaldırmıştım. Görülüyor ki yine haklı çıktım. Seçimde yayına giremedikleri gibi, yine bir açıklama yapmadan sessiz sedasız beklemeye geçtiler. Zaten medya kulisleri ''TR24'' isminin patent başvurusunun da kabul edilmediğini konuşuyordu. Kabul edilmiyor çünkü hepimizin bildiği isim karmaşasında, ''Dinamik Radyo A.Ş.'' yani 24 (Yirmidört) Haber TV Kanalı'nın marka hakları Türk Medya'ya ait. RTÜK başvurusunda isim tesciliniz dosyanıza eklenerek yapıldığı için oradan da onay alınamıyor. (Bunu kendilerine de söylemiştim). ''RTÜK internet sitesinde toplantılar ve kararlar açıklanıyor. Fakat TR24 ile ilgili herhangi bir şey yer almıyor. Bu da gösteriyor ki biz TR24'ü isim değişikliğinin ardından biraz daha bekleyeceğiz.'' demiştim ve her zamanki gibi haklı çıktım. TR24 ismini Haber Global TV olarak değiştirecekmiş. Peki, TR24 yöneticileri Global TV ismini Türkiye'de başka bir yayıncının kullandığını biliyorlar mı acaba? Bu fikirleri nereden çıkarıyorlar anlamıyorum. Neyse, yakında bir kez daha isim krizini konuşacağız gibi görünüyor. Biz bunları konuşurken TR24, haberimizin fotoğrafında da görüleceği üzere şu anda kapalı devre test yayınlarına devam ediyor. Televizyon yatırımcılarına her zaman yaptığım tavsiyeyi bir kez daha tekrar edeyim. ''İyi araştırma yapmadan bu işlere kalkışmayın, sonuç hüsran oluyor.'' (Gelişmeleri takipteyiz, yeni bilgi geldikçe güncellenir.) 


TR 24 İletişimi: www.tr24.com.trnanomag

FTV TURK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


2 fortunaTV.com Konu: “AZERBAYCANLI TR24 HABER GLOBAL TV OLDU

  1. Emekli Soytarı19:17

   Leman Çakın ve Gazi Karadağ'ın içinde olduğu bir oluşumdan hayır beklenmez

   YanıtlaSil
  2. Değerli izleyicimiz, cevap hakkı gerektirecek yorumlar yazmayınız.

   YanıtlaSil

  Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com