SON HABERLER

[fortunaTV][bsummary]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[pınaraktaş][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][twocolumns]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

HALK TV SATILDI

Halk TV'nin başına, Deniz Baykal'ın kızı Aslı Ataman Baykal ve oğlu Alican Erkılıç geçti. 1 Nisan 2019'dan itibaren kanalda tenkisat başladı. Avukatlar aracılığıyla 6 kişinin işine son verildiği açıklandı. Hemen ardından Uğur Dündar; ''Halk Televizyonu'nu bugünlere getiren ekipten Lale Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gökhan Demirel'in işine son verilmiş! Bu haksızlığa karşı çıkıyor ve 6 yıldır tek kuruş almadan program yaptığım Halk TV'den ayrılıyorum'' açıklaması yaparak yolunu ayırdı. Bu açıklamanın ardından ise İrfan Değirmenci; ''Bu akşamdan itibaren Halk TV Ana Haber Bülteni bana emanet'' açıklaması yaparak yeni kanalıyla anlaştığını duyurdu. Ardından Genel Yayın Yönetmeni dahil 5 kişi daha işten çıkarıldı. Muhalif olmayan kanallardaki her hareketi ''tenkisat'' diye duyuran muhalif medya siteleri, açıkça bir tenkisat yapıldığı görülen Halk TV için, ''tenkisat'' yerine ''değişim'' demeyi tercih etti. Bu tür konuları, ''objektif bakamama hastalığı'' sebebiyle radardan kaçırıyorlar her seferinde! Halbuki, Uğur Dündar da kanalla yollarını ''tenkisat'' yapıldığı gerekçesiyle ayırmıştı. Yine muhalif haber sitelerinin görmezden geldiği ama televizyon camiasının gündeminden maaş krizleriyle hiç düşmeyen Halk TV'nin eski çalışanlarının ''Maaş krizlerini ve kanaldaki olumsuzlukları anlattıkları web siteleri de göze çarpıyor.'' Televizyonculuk esaslarını uygulamak yerine tamamen siyasi parti binası gibi yönetilen her tv kanalına yaptığım eleştiriyi Halk TV için de yapıyorum. Mesele kesinlikle muhalif olup olmaması değil, mesele televizyonculuk değil de bir partinin sesi olmaya çalışmak. Ben duruma televizyonculuk penceresinden bakıyorum. Halk TV'nin aynı hatasını TV5 de yıllardır yapmaya devam ediyor. ''Kendin söyle, kendin dinle'' derler ya, işte öyle bir yayın oluyor haliyle. Biz de bu yüzden eleştiriyoruz. ''Televizyon Kanalı'' deyince daha programlı bir yayın ya da bir haber kanalı olması bekleniyor ama ''partinin sesi'' olmayı tercih ediyorlar. Kanal yönetimlerini televizyonculara değil de gazetecilere verdikleri için duvara tosluyorlar. Bu tür yayın yapan kanalların hepsinde tipik krizler bitmek bilmiyor. Artık kanalın başında hemşehrim Aslı Ataman Baykal var. Okul yıllarımızda Antalya Bahçeli'deki evlerinin önünde oyun oynadıkları günleri hatırlıyorum. Fakat televizyonculuk ''oyuna gelmez'' dikkat etmek lazım. Halk TV'yi standart bir haber kanalı ya da programlı yayın yapan bir televizyon haline getirmesi gerektiğini düşünüyorum. Parti binası yönetir gibi değil de, gerçek bir televizyon kanalı gibi yönetilmesi gerekiyor. Bugüne kadar televizyonculuk adına eksik yapılan her şeyin ekrana yansıdığını unutmamak lazım. Ekran görselleri, grafikler ve dekor kesinlikle yenilenmeli. Biz her kanala tecrübelerimizi tavsiye niteliğinde yansıtıyoruz ama biliyoruz ki çoğunluğu kendi bildiğini okuyor. Halk TV'de de 2019'un son günlerine kadar hiç bir olumlu değişim göremedik. 

HALK TV SATILDI 
Kanalın satılık durumda olduğu konuşulurken Baykal ailesinin, siyasi gelecek planlarına en büyük desteğin Halk TV'den olacağını bildiği için, kanalı elden çıkartmak konusunda pek niyetli olmadıkları düşünülüyordu. Buna bağlı olarak, ''FOX TV eski Ankara Temsilcisi Sedat Bozkurt, Halk TV Genel Yayın Yönetmeni oldu ve kanalı Ankara'dan yönetecek'' şeklindeki haberlerin ardından 2020'nin ikinci haftasında Halk TV'nin, İngiltere'deki Türk iş adamı Cafer Mahiroğlu'na ''2 milyon Dolara satıldığı'' kulislere düştü. CHP'den bir çok ismin satışla ilgili tartışmalara sebep olduğu biliniyor. (Yeni gelişmelerde haberimiz güncellenir) HALK TV KURULUŞ 
Halk TV, ''Halk Radyo Televizyon ve Yayıncılık A.Ş.'' olarak 10 Ocak 2005'de CHP ve Deniz Baykal'a yakın iş adamlarının girişimleriyle İstanbul'da kuruldu. Haber kanalı formatıyla saat başı bültenler ve siyasi tartışma programlarına yer vermektedir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com