🛰️ MEDYA HABER

[tv][bsummary]

🎬 SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

🎵 MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

💎 MODERNİZE

[modernize][bsummary]

🔬 AKTÜEL

[Bilgisel][bsummary]

🗃️ DOKÜMAN

[Doküman][bsummary]

🚘 LANSMAN

[lansman][bsummary]

🏆 SPOR

[Spor Habercisi][bsummary]

🎤 RÖPORTAJ

[röportaj][twocolumns]

🚨 ALARM

[Alarm][bigposts]

MARTI MICRO MOBİLİTE YERLİ SCOOTER

İstanbul gibi kalabalık metropollerde bir yerden diğerine ulaşmak, gezerken bile özel bir plan gerektiriyor. Artık tüm planları değiştirecek olan Türkiye'nin yerli ve milli mikro-mobilite girişimi elektrikli scooter 'Martı' İstanbul’da faaliyete geçti. İstanbullular’a yoğun trafikte hızlı, kolay, keyifli yolculuk imkanı sunan Martı’nın hedefi Avrupa ve Ortadoğu’da kanat çırpmaktı ve ABD borsasında işlem görmeye başladı. 

Kurucu Oğuz Alper Öktem'in 2022'nin son gününde yaptığı açıklamaya göre, 'Martı, Türkiye’de yerli harita ve şehir içi navigasyon hizmetini TAG uygulaması ile tamamen Türk mühendislerle hayata geçirmek üzere testlere başladı.'' Yani, Google Haritalar, Yandex Navi, Waze gibi uygulamalara alternatif yerli navigasyon geliyor. ABD New York borsasında işlem görmeye başlayan Martı, Yerli girişim olarak herkesi gururlandırdı. 

Oğuz Alper Öktem'in ABD'de konsolosluk ziyaretinde elinin belinde olması çok eleştirildi ama bence abartılacak bir hareket değildi. Mezarlık veya türbe ziyareti olsa eleştirilebilirdi ama konsolosluklar bu milletin kendi evi olduğu için her vatandaş evinde eli belinde veya eli cebinde rahatça gezebilir. Bence, Taksici / Martıcı tartışmasının bir yansıması olarak bu konu büyütüldü. 


İSTANBUL'UN MARTI'SI HAVALANDI 


İstanbul’da kurulan, Türkiye’nin yerli ve milli mikro-mobilite startup’ı Martı, bir yıldan kısa sürede İstanbulluların favori araçlarından birisi haline geldi.

Martı'nın kurucusu Alper Öktem, düzenledikleri basın toplantısında girişim hikayesini, işleyişini ve gelecek planlarını anlattı. Martı'yı 2018'de kurduklarını belirten Öktem, "Elektronik scooter'la ABD’de bir iş seyahatinde karşılaştım. Kısa mesafeleri hızla ve kolayca katedebilmek için son derece etkili bir çözüm olduğunu görünce mikro-mobilite kavramını Türkiye'ye kazandırmaya karar verdik. Martı fikri de böylece doğdu" dedi.

Öktem, önce test amaçlı Anadolu yakasında faaliyete geçen Martı'ların gelen talep üzerine Avrupa yakasında da hizmete girdiğini kaydetti. Öktem, "Öncelikli hedefimiz Martı'yı İstanbul'da daha yaygın hale getirmek. Ardından da Bulgaristan, Macaristan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere yayılmayı planlıyoruz" diye konuştu.YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM

Öktem, Martı'nın Türkiye'nin yerli ve milli mikro-mobilite girişimi olduğunun altını çizdi. Öktem,"Şunu gururla söylemeliyim ki, biz bu ülke topraklarından doğan bir startup'ız. Martı'larımızın elektronik aksamı Türkiye'de üretiliyor, üzerinde kullandığımız yazılım tamamen Türk mühendisler tarafından hazırlandı. Elektrikli scooter denince insanların aklına Martı geliyor. Bundan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı. Martı’nın çevre dostu bir alternatif olduğunu da vurgulayan Öktem, dünyada değişen tüketici alışkanlıklarıyla çevre ve iklim dostu çözümlerin daha çok tercih edilir hale geldiğini kaydetti. Öktem, paylaşım ekonomisinden doğan Martı’nın hem ihtiyaca cevap verdiğini hem de çevreci yönüyle çağın hassasiyetlerini dikkate aldığını belirtti. BİR KAHVE FİYATINA YOLCULUK 

Öktem, Martı'nın ücretlendirme sistemini oluştururken, ilk olarak yurt dışındaki örnekleri incelediklerini belirtti. Öktem, "Fransa, Portekiz, ABD gibi ülkelerin büyük şehirlerinde elektrikli scooter kiraladığınızda, 10 dakikalık bir yolculuk için ödediğiniz bedel bir bardak kahve fiyatına denk geliyor. Biz de Martı'yı bu denklem üzerinden fiyatlandırdık. Martı'yla 10 dakikalık bir yolculuğun bedeli 10.5 TL. 10 dakikada yarım saatlik yürünecek mesafeyi katetmek mümkün” dedi.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Martı, cep telefonuna yüklenen bir apkilasyon üzerinden çalışıyor. Kullanıcı, aplikasyon üzerinden bulunduğu bölgede boşta olan Martı'ları görebiliyor. Seçtiği Martı'nın üzerindeki QR kodunu okutarak aracın kilidini açıyor. Yolculuk bitiminde de yine QR kodu cep telefonuna okutuluyor ve araç üzerindeki kilitle bir yere bağlanıyor.

Öktem, güvenlikle alakalı çok soru aldıklarını vurgularken, ''Scooter yolculukları istatistiksel olarak, otomobil, motosiklet, bisiklet ve uçak yolculuklarından daha güvenli. İstanbul’da kaldırımlarda yaya trafiğine engel olmamak amacıyla yurt dışındaki modellerin aksine Martılarımızı kilitle bir noktaya sabitliyoruz. Bu kilit sistemi güvenlikten ziyade, kamu düzeni için önemli bir konu. Ayrıca hızımızı da elektronik olarak 18 kilometre ile sınırladık'' diye konuştu. 


OĞUZ ALPER ÖKTEM KİMDİR 

İzmit doğumlu Oğuz Alper Öktem, yüksek öğreniminde ABD Chicago Üniversitesi'nde 4 yıllık lisans programını 3 senede ''Onur Derecesi'' ile tamamladı. Ardından London Scholl of Economics'te Siyasal Ekonomi üzerine Yüksek Lisans yaptı. Bursu olarak eğitimlerini tamamladıktan sonra Dünyanın en büyük şirketlerinden birisinde çalışmıştır. ''Ülkeme borcum var'' diyerek Türkiye’ye dönüş yapmış ve Martı Scooter projesini hayata geçirmiştir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve itham hakaret içermeyen yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com

📡 TV KANALI KURULUMU🛒 ALIŞVERİŞ