SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

HABERTÜRK TV SKANDALLARI

Şu anda Ciner Medya Grubu bünyesindeki HaberTürk TV'yi 23 Mart 2001'de Ufuk Güldemir kurmuştu. Ciner Yayın Holding 10 Haziran 2007'de HaberTürk'ü satın aldı. Halen, HaberTürk TV, Bloomberg TV ve Show TV aynı çatı altında yayın yapmaktadır. Son yıllarda muhalif kanada yakın yayınları hissedilen HaberTürk TV reyting uğruna mı, muhalif olmak adına mı, ya da sunucuların dikkat çekmek adına şahsi tercihi midir bilinmez ama yayın skandallarına her gün yenisini eklemeye başladı. Fatih Altaylı'nın, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı Covid-19 rakamlarının ardından canlı yayında; ''Devlet ne yapmaya çalışıyor. Vatandaşı kandırıyor'' diyerek ağır ithamlarda bulunması RTÜK nezdinde cezasız kalmıştı. 


Olayın üzerinden henüz kısa zaman geçmişti ki yeni bir skandal yayın yapıldı. O programda, CHP milletvekili Ali Mahir Başarır'ın Türk Ordusu'na yönelik ''Satılmış'' dediği skandal sözleri çok büyük tepki aldı. RTÜK ise bu sefer bence hafif bir ceza verdi. ''5 gün program durdurma, aylık reklam gelirinin % 5’i kadar para cezası ve aynı maddeden yeniden ceza alınırsa 10 gün yayın durdurma ve bir kez daha olursa lisans iptali'' cezası verildi. RTÜK'ten ceza alan HaberTürk TV ve muhalif kanat günlerdir kampanyalarla yine en yakın söyleminin arkasına sığınarak ''Basın Özgürlüğü'' diyerek bu cezaya itiraz ediyor. Ne güzel değil mi? Ekrana çıkıp en hassas olmamız gereken TSK'ya ''Satılmış'' de, sonra da ''Basın Özgürlüğü yok, muhalif medya susturuluyor'' diyerek altı boş söylemlerin arkasına sığın. Böyle bir özgürlük dünyanın hiç bir yerinde yok ve olamaz. Eleştiri ile hakaret arasındaki farkı herkes biliyordur sanırım. 


Peki ''Bir konuğun sözlerinden dolayı neden HaberTürk TV ceza alıyor? diyenler olacaktır. RTÜK, ekrandaki hatalı ve suç teşkil edecek yayınlara ''Kurul kararıyla'' ceza verir. Bunu da, şikayet hattına gelen tepkilere göre ve izleme merkezinde karşılaştıkları sakıncalı yayınlara göre ceza konusu masaya yatırılır. Yani birisi telefon edip ''Ceza kes'' deyince başkanların kendi başına kağıt kalemi eline alıp ceza kestiği bir kurum değil orası. RTÜK konularına hakim olmayan vatandaşı yanıltarak ''Bak hükumet muhalif kanallara ceza kesiyorlar'' dedirtmek için söylenen boş laflar bunlar. Başka yazılarımda RTÜK'ün ceza kesme yöntemi konusunu detaylıca anlattığım için şimdi uzatmaya gerek yok. 

Özetle, ''İktidar ve muhalif, her siyasi partinin RTÜK'te temsilcilerinin olduğunu ve kararların bu kurul tarafından ortak olarak alındığını'' yeniden hatırlatayım. Duruma bu açıdan bakarsak RTÜK HaberTürk TV'ye az bir ceza vermiş gibi görünüyor. Burada cezayı HaberTürk TV alıyor çünkü program sunucusunun, konuğunu uyarıp ''Böyle bir sözü kabul edemeyiz. Lütfen düzeltiniz'' demesi gerekiyordu. Bunu yapmadığı için sözler sadece yorumcuyu değil HaberTürk TV'yi de bağlıyor. Bu yüzden de HaberTürk TV cezayı hak ediyor ne yazık ki. Unutmayalım ki benzer bir yayında Akit TV kapanma noktasına gelecek biçimde cezalandırılmıştı. 

2020'nin son günlerine yaklaşırken, Fatih Altaylı bir kez daha skandala imza attı. ''Türkiye'yi Suriye'ye savaşsız kaybettik. 4 Milyon askerle şu anda Türkiye'yi esir almış durumdalar'' diyerek, ayrımcılık mı, ırkçılık mı dersiniz bilmem ama halkı kin ve düşmanlığa sevk edecek cümleler kurdu. 

(Yeni gelişmelerde haberimiz güncellenir) 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com