SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

MEDİKALİTE

[medikalite][bsummary]

SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

AKTÜEL | BİLGİSEL | DOKÜMAN

[yaşam][bsummary]

SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

VIDEO

[video][bigposts]

KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

INSTAGRAM FOTOLARI

YOUTUBE KANAL DEĞİL VIDEO SAYFASI

Youtube, doğru biçimde kullanılınca en faydalı sosyal mecra olmakla birlikte, en çok zararlı içeriği barındıran adres konumunda. Kullanıcıları sayfa açmaya ve üye olmaya teşvik etmek için açılan kapılar tıpkı televizyoncuların reyting uğruna her yolu mubah görmeleriyle aynı sonucu veriyor. Mesela biz 2006'dan beri YouTube'u video arşivimiz olarak kullanıyoruz. Yani o mecradan hiç bir beklentimiz yok. Para kazanmak veya sürekli içerik yüklemek gibi bir telaşa da girmiyoruz. Bir arşiv olarak harika olduğunu düşünmekle birlikte, gereğinden fazla önemsendiği kanaatindeyiz. Bu kadar abartılan ve ciddiye alınması için poh pohlanan Youtube'ta bir izleyicinin toplam geçirdiği zaman ''resmi rakamlara göre'' 8.5 dakika ve en fazla 5 adet video izleniyor. Hepsi bu kadar yani. 8 dakikalık bir video portalı milyonlar kazandırıyormuş gibi abartılıyor.

Çoğu zaman, sayfa sahiplerinin yüklediği videolar arama kriterlerinde bile çıkmıyor ve başka video öneriliyor. Çünkü Youtube trend olmak için de ''reklam vermek'' gibi özel ücretli durumlar var. Yani, Dünyanın en iyi videosunu hazırlasanız da bin kişi anca görebiliyor. Eğer youtube ile resmi bir bağınız varsa, o zaman işler değişiyor. Dikkat çekerek ''kendilerinin çok ünlü olduklarına birilerini inandırırlarsa'' özel organizasyonlardan 3-5 kuruş kazanıyorlar ama youtube'tan değil! 

En sağlıklı örneği kendimizden vereyim. Artık ayda yılda bir yükleme yaptığımız fortunaTV youtube sayfasının 3.5 Milyon izlenme rakamı olmasına rağmen, hesapta 100 TL görünüyor. Onu da bir sürü kriter ekledikleri için yatırmıyorlar ve olmadık kurallar koyarak para kazanma özelliğini askıya alıyorlar. İtiraz hakkı verilmiş gibi görünse de, ''Maalesef'' diye başlayan bir red mesajı alırsınız. Hani bildirim gelmese YouTube hesabımızda para var mı yok mu hiç merak da etmiyoruz ama ''X özelliği devre dışı bırakıldı'' vb. bir bildirim gelince mecburen girip işlem yaparak cevap vermek durumunda kalıyoruz. Yönetmenliğini kendim yaptığım ve sponsorluğunu fortunaTV olarak bizim üstlendiğimiz, parasını bizim ödediğimiz videoklibe bile ''Başkasına ait video yüklediniz. Videonuz kaldırıldı'' uyarısı gelebiliyor. Youtube sayfamızdaki içeriklerin tümü her şeyiyle bize ait ama gel de derdini anlat bunlara. Her şeyi sahte olmuş bir sistemden ne beklersiniz ki! 

Hatırlarsınız YouTube binasına bir saldırı olmuştu. Youtube saldırganı her ne kadar akli dengesi yerinde olmasa da ''rakamlarla oynandığını belgelerle ispatlamış oldu''. Aslında bunu bizler gibi profesyonel kullanıcıların çoğu biliyordu ama delinin teki çıkıp ifşa edene kadar derdimizi kimseye anlatamıyorduk. Artık rakamların sahte olduğunu herkes anlamıştır diye düşünüyorum. Sosyal ağlardan (sırf takip ve izlenmeyle) normal yolla para kazanamazsınız. ÇiftlikBank'a gülerken kendiniz de aynı duruma düşmeyin. Çok izlendiğini zannettiğiniz video rakamları ücretle satın alınıyor, popüler hesaplar da aslında fenomen değil bir nevi youtube'un desteklediği maaşlı elemanlar. Yani fenomen değil, eleman! Hani, bazı markalar profil sahipleriyle anlaşıp 2 parfüm karşılığı ürün tanıtımı yapıyorlar ya, işte aynen böyle bir sistem işliyor. Kuralları YouTube koyuyor ve canları isterse basit bir bahaneyle kullanıcının sayfasındaki reklam özelliğini kapatıveriyorlar. 

YOUTUBE KANALI MI YOUTUBE SAYFASI MI? 

Bir kanal olabilmek için tv yayını yapmak gerekiyor. 
YouTube üzerinden TV Kanalları yayın aktarıyor ama orası yayın merkezleri değil. Yayın aktarmaktan bahsetmiyorum, bütünüyle o mecradan yayın yapmak gerekiyor. Bu yüzden YouTube kanalı değil, ''Youtube Sayfası'' denmelidir. Profil oluşturup video yüklediğiniz bir video sayfası bu. Kanal olamaz. YouTube'a üye olunca Facebook, twitter ya da instagram gibi bir profil sayfası açıyorsunuz. YouTube buna ''Sayfa / Profil'' demek yerine ''Kanal'' diyor ama kesinlikle yanlış bir tanımlama oluyor. Buna ''sayfa veya profil'' denir ama asla ''kanal'' denemez. Kavram kargaşası var. 

Bir medya sitesinin haberine rastladım. ''İvana Sert Kanal Açıyor'' diye başlık atmışlar. Habere bir baktım ki aslında İvana YouTube Sayfası açıyormuş. Yani pes artık. İvana'ya değil, habere ''Kanal açıyor'' diye başlık atanlara pes. Bu haber; ''İvana facebook sayfası açıyor / İvana twitter profili oluşturdu / İvana instagram'da sayfa açtı'' ile aynı anlama geliyor. Herkes alışılmış söylemleri kullanabilir de, medya alanındaki haberciler buna nasıl uyar hayret ediyorum. ''İvana YouTube sayfası açıyormuş ve makyaj yapacakmış. Herkes makyaj yapıyor zaten, o da yapsın'' derken, bir de ''Murat Boz Kanal Açıyor'' diye haberler çıktı. Tabii ki kanal falan açmıyor, basit bir Youtube sayfasını abartıyorlar işte. 

YOUTUBE PARA KAZANDIRIR MI? 

Youtube para kazandırıyor zannedenlere laf anlatmaktan yoruldum artık. ''youtuberım çok para kazanıyorum'' diyen adamlar 200 TL gibi çok küçük paralar alıyor ama piyasada konuşurken ''10 Bin aldım abi'' diyorlar. Sürekli kamera vs. satın alıyor gibi görünenlerin bir çoğu zengin ailelerin çocukları ve alışveriş paralarını babaları ödüyor. Yukarıda anlattığım gibi bazılarına da çok takipçisi var zannederek firmalar ürün denemeleri yaptırıyor. 5 kuruş ücret almadan konuk oldukları organizasyonlar için ''3 Bin TL aldım'' diye duyuruyorlar. Yani parayı ya babaları veriyor ya da takipçi sayılarına bakarak hataya düşen markalardan alıyorlar. Bu bağlamda youtube para kazandırmıyor, sadece vitrin görevi görüyor. 

Youtube kurumsal olarak kendi bünyesindeki bazı elemanları ''youtuber'' adı altında reklam amaçlı kullanıyor. Bu elemanlar sanki bireysel amatör kullanıcıymış gibi bir imaj sergiliyor ve youtube ile kurumsal ilişkilerini gizli tutuyor. Videolarda youtube'tan çok para kazandıkları vurgusu yapıyorlar. Yani Youtube'un gizli reklamını yapıyorlar. Youtube pazarlama departmanı ise, gazete ve televizyonlara ''En çok kazanan youtuberlar'' başlığı altında reklam haberler servis ediyor. 

Youtube'ta sahte takipçi, sahte izlenme oranlarını ben ve benim gibi eleştirenler ve ifşa edenler çoğaldıkça Youtube da kendine çeki düzen vermeye çalışıyor gibi görünüyor. 18 Aralık 2018 itibarıyla sahte takip, fake hesap vb. profilleri sileceklerini ve bu yüzden izlenme oranları ve takipçilerde azalma olacağını duyuran bir uyarı yapıldı ama değişen bir şey yok. Fikir olarak güzel bir şey ama herhalde bundan tek etkilenmeyecek youtube hesabı bizim fortunaTV hesabıdır. Çünkü yukarıda da anlattığım gibi bizim rakamlar gerçek. Zaten biz de arşiv gibi kullanıyoruz youtube hesabımızı. 

''Boşuna youtube hayalleri kurmayın'' diye anlatıyoruz bunları. En sağlıklısı nedir biliyor musunuz? İsmi kendinize ait olan bir web sitenizin olmasıdır ama lütfen ''kanal'' demeyin şuna. Bizlere haksızlık etmeyin. TV kanalı olmadığı halde web sitelerine ''Kanal'' diye isim koyanlar var. Sayfaya giriyorsun bir tane youtube videosu koymuşlar, köşesine de WebTV yazmışlar, televizyon imajı veriyorlar akılları sıra. ''TV'' nedir acaba bilen kalmadı mı piyasada? Her şeye ''kanal'', her şeye ''tv'' diyorsunuz! İnternette kavramlar karıştı gitti. Bildiğiniz gibi, Türkiye'de ilk defa 1999'dan beri 7/24 Dijital TV Kanalımızla biz yayın yapıyoruz ama bunların yüzünden tanım karmaşasını anlata anlata bitiremedik. Biz ''Dijital TV Kanalı'' diyoruz, adamlar ''Hmm youtube yani. Haa webTV. Yoook internet TV, Hah sosyal Medya Kanalı. Korsan maç yayını mı yoksa'' diyebiliyorlar. ''Yok dedenin nalı'' artık. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com