MEDYA HABER
Search

SANATÇI MENAJER BASIN DANIŞMANI NASIL ÇALIŞIR

 Bir sanatçı başarılı olabilmek için plan programlı & displinli çalışmalıdır. Oyunu kuralına göre oynarsa mutlaka başarı gelecektir. Bunun için bir ekibe ihtiyacı vardır. 
Sanatçıların kurması gereken ekibi kimlerden oluşur? 
''Menajer, Basın Danışmanı, Asistan, Hizmetkar'' olmak üzere öncelikli 4 kişidir. İhtiyaca göre;''İnternet Sorumlusu, Şoför, Bodyguard'' olmak üzere 3 kişi daha eklenir.

Ayrıca, işleri dışarıdan takip ederek çalışan sabit;''Mali Müşavir, Avukat, Makyöz, Kuaför, Modacı'' olmak üzere 5 kişi daha eklenir. Toplam en az 12 kişiye ihtiyaç vardır. Sanatçı, (anlaşma şekline göre) çalışanlarına ait;''Maaş, Yevmiye, Prim, Sigorta, Yemek, Yol, Haftalık Market Alışverişi, Ev Kirası, Telefon Faturaları'' gibi SOSYAL HAKLAR olarak nitelendirdiklerimizi ödemek ya da prodüksiyon şirketi tarafından karşılanmasını sağlamakla yükümlüdür.

Sanatçı ile Çalışan Ekibin, Yetki, Sorumluluk & Hakları Nelerdir?

Sanatçı: Ekibin hepsine, asistan aracılığıyla günlük programı bildirir. Ekibinin izin gününde, hiçbir randevu almamalıdır. Sanatçının, yapılmasını istediği son dakika isteği varsa, yine asistan aracılığıyla önceden ekip haberdar edilmelidir. İşten çıkarılacak kişinin, kanunen 15 gün önceden haberdar edilerek, iş aramasına olanak sağlanmalıdır. Ekibin maaş vb. ödemeleri de gecikmemelidir. Sanatçı, şehir dışı programlara gidilirken, yanında gelen ekibinin, yol, konaklama ve yevmiyelerini temin etmek zorundadır. Ekipten herhangi birisi konser vb. ayarlarsa, sanatçı, kazandığı ekstra ücretten %20 pay vermelidir. Ekipte herkesin belli bir görev dağılımı vardır. Kimse birbirinin işine karışamaz. Sanatçı, menajere;'' Sahneye çık '' diyemeyeceği gibi, asistana da;'' Ev işlerini yap '' diyemez. Ekibi 21:00'dan sonra sabaha kadar çalıştırmışsa, diğer gün herkes izinli olur.

Menajer: MANAGER (ENGLISH): Yönetici Konser, organizasyon, etkinlik, ekstra düzenlemek, görüşmelerini yapmak, iş tekliflerini değerlendirmek, sponsor bulmak, sanatçıyı yönlendirmek, sanatçıya taktik vermek ve sanatçıyla ilgili her konuya dahil olmakla yükümlüdür. Sanatçının sahnede yapmasını istediği özel şeyler bile olabilir. Sanatçının her konudaki yol göstericisidir. Kıyafetleri de dahil olmak üzere, her konuya karışma hakkı olduğu gibi sanatçı da bu kurallara uymak zorundadır. Basın Danışmanı ve Sanatçı ile koordineli çalışır… Belli bir çalışma saati yoktur.

Basın Danışmanı: PRESS ADVISER (ENGLISH): Basın Danışmanı. Öğüt veren. Konser, organizasyon, ekstra, klip çekimi, fotoğraf çekimi, özel haberleri, etkinlikleri ve sanatçının basında yer almasını sağlayacak her türlü bilgiyi, hazırlamak ve basına ulaştırmakla yükümlü olduğu gibi konser de düzenleme yetkisi vardır. Basınla ilgili konularda, sanatçıyı yönlendirmek, sanatçıya taktik vermek ve sanatçının her gittiği yerde yanında olmak zorundadır. Sanatçının basına malzeme olabilmesi için, yapmasını istediği özel şeyler olabilir. Sanatçının medya konusundaki yol göstericisidir. Halkla ilişkileri de Basın Danışmanı yürütür. Kıyafetleri de dahil olmak üzere, her konuya karışma hakkı olduğu gibi sanatçı da bu kurallara uymak zorundadır. Menajer ve Sanatçı ile koordineli çalışır… Belli bir çalışma saati yoktur.

Asistan: ASSISTANT (ENGLISH): Destekçi, Yardımcı.Sanatçının en önemli destekçisi ve yardımcısıdır. Sanatçının konser, toplantı vb. iş için bulunduğu her yerde yanında olur. Sanatçı sahnedeyken tüm ihtiyaçlarını karşılar ya da karşılatır. Sanatçının randevularını, telefonlarını takip eder ve günlük yapılması gereken işleri sabah toplantısında sanatçısına bildirir. Ekstra konser vb. olmadığı zaman, 09:00 - 21:00 saatleri arasında maksimum, 8-10 saat çalışır. Özel durumlar ve ekstra konserler haricinde, gece 21:00 - 09:00 saatleri arasında randevulara katılıp katılmak asistanın inisiyatifindedir, çünkü bu görev menajerlere aittir. Öğlen yemeği, banka işleri vb. tüm ihtiyaçları için çalışma süresi içerisinde her gün 1-2 saat off yapar. Sigorta, yemek, telefon, yol ve konaklama gibi masrafları sanatçı tarafından karşılanır. Belirlenmiş izin gününde iş randevusu alınmaz ve haftada en az 1 gün izinli olur. Bu yasal izindir ve maaşından ücret kesilmez. Ekstra konser vb. olduğu zamanlarda, çalışma süresi çok daha uzun olabilir. Eğer 21:00'dan sonra sabaha kadar çalışılmışsa, diğer gün izinli olunur.

Hizmetkar: SERVANT (ENGLISH): Hizmetkar.Sanatçının evinin temizliği, kıyafetlerinin ütülenmesi, misafirlerin ağırlanması, çocuk bakımı, market alışverişine gidilmesi ve yemek yapılmasına kadar, özel olan tüm hizmet işlerini yapan kişidir. Muhtemelen, sanatçının evinde kalır. Belli bir çalışma saati ve süresi yoktur. Haftada 1 gün izin kullanabilir. Sanatçının özel seyahatlerinde de hizmet etmek için yanında olabilir. Sanatçının cep telefonlarına bakamaz, pc gibi özel eşyalara dokunamaz, eve misafir davet edemez. Sanatçının arkadaşları ve misafirleriyle kesinlikle sohbete girmez. Hizmet etmek dışında hiçbir işe karışmaz.

Şoför: Sanatçıyı gideceği her yere götürüp getirir. Bu kişi aynı zamanda bodyguard da olabilir. Sanatçıyı arabada bekler. Sanatçının misafirleriyle sohbet etmez.

Bodyguard: Sanatçıyı, başta konserler olmak üzere ev haricinde her yerde korumakla görevlidir. Özel seyahatlere de gidebilir. Sanatçının misafirleriyle sohbet etmez. Özel ev vb. ziyaretlerinde, sanatçıyı arabada bekler. Aynı zamanda şoför de olabilir.

Makyaj: Sanatçının tüm makyaj işlerini yapmakla yükümlüdür. Eve ya da kulise gelebileceği gibi, kendi mekanında da hizmet verebilir. Sanatçının saç ya da tarzına karışma yetkisi yoktur.

Kuaför: Sanatçının tüm saç işlerini yapmakla yükümlüdür. Eve ya da kulise gelebileceği gibi, kendi mekanında da hizmet verebilir. Sanatçının saç ya da tarzına karışma yetkisi yoktur.

Modacı: Sanatçının tüm kostümlerinin tasarlanması, hazırlanması ve belli bir tarz oluşturmasını sağlar.

NOT: Sanatçı olabilmenin en önemli unsuru yukarıda yazdıklarımı yaptıktan sonra tamamlanabiliyor. Fakat Türkiye'deki ekonomik durum ve müzik piyasasındaki durgunluk, SANATÇI kavramını sonuna kadar hak eden bir çok arkadaşımın ekip kurmasını engelliyor. Bunu da gözardı etmiyorum. ''Bilgiler, herhangi bir kaynaktan alınmamıştır.nanomag

1992'de planlanarak 1999'da kendisine ait teknik altyapısı tamamlanan, 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek IP TV Kanalı olarak 7-24 HD yayına başlayan fortuna TV, Medya Haberleri, Kadın, Erkek, Sanat içeriğiyle Türkçe ve İnglizce yayınlarına devam ediyor.


0 fortunaTV.com Konu: “SANATÇI MENAJER BASIN DANIŞMANI NASIL ÇALIŞIR

    Düzgün Türkçe ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com