MEDYA HABERCİSİ
Search

WALT DISNEY 21st CENTURY FOX'U SATIN ALDI

21st Century Fox ile Dünya'da son 50 yıldır en büyük medya ağının sahibi olan Rupert Murdoch eğlence varlıklarının önemli bir bölümünü satma kararı almıştı. Medyada, Walt Disney ve Sony Pictures'ın satışa ilgisinin bir süredir vurgulandığı biliniyordu. Çarşamba günü açıklanması beklenen satış gerçekleşti ve Walt Disney 71.3 Milyar Dolar'a 21st Century Fox'u satın aldı. 27 Haziran 2018'de Disney ve Fox hissedarları birleşmeyi onayladı. Haberimizin resminde de görüleceği üzere, 21st Century Fox bünyesindeki TV kanalları, dijital platformlar, radyolar ve gazetelerle birlikte çok sayıda yayın mecrasının yeni sahibi Walt Disney oldu. FOX bünyesindeki dijital yayın platformu HULU, DirecTV, 20th Century Fox Film Stüdyosu, İngiltere, Avrupa, Asya'daki Sky ve Star uydu yayınları, FX ve National Geographic kablo kanalları, ABD'deki 22 bölgesel spor kanalı bu anlaşmayla Disney'e geçecek. FOX'un satılması, Türkiye'deki FOX, FOX SPORT, FOX NEWS, FX kanallarını ne kadar etkileyecek göreceğiz. Bu satış, Dünya'da medya alanında yeni gelişmeleri de beraberinde getirecek. Alanla satan birbirine paralel düşünen yapılar olduğu için, içerikle ilgili bir değişim olacağını sanmıyorum. Teknoloji açısından Netflix'in karşısında durmak isteyecek internet yayın platformları ve dijital ağlar yükselecektir. Bu satış sonrasında Rupert Murdoch, Fox News ve Fox Sports'u elinde tutmaya devam edecek. Yani, anlaşmaya bu iki kanal dahil değil. Böylece Murdoch medya alanında kalmaya devam edecek. Tribune Media Company'nin bir bölümü olan Tribune Broadcasting, 6 Temmuz 2018'de Fox Broadcasting Company ile KCPQ-TV (Seattle), KDVR dahil olmak üzere sekiz adet Tribune Media televizyon kanalının mevcut FOX üyelerini yenilemek için kapsamlı bir anlaşmaya vardığını duyurdu. KCPQ-TV (Seattle), KDVR-TV (Denver), WJW-TV (Cleveland), KTVI-TV (St. Louis), WDAF-TV (Kansas City), KSTU-TV (Salt Lake City), WITI-TV (Milwaukee), WGHP-TV (Greensboro, NC). Anlaşma koşulları açıklanmadı. 
FOX TURUNCU PARTİ 
FOX Türkiye'ye TGRT'nin yayın haklarının devralınmasıyla giriş yapmış ve 24 Şubat 2007 tarihinde kurularak aynı frekanstan yayına başlamıştı. FOX, turuncu rengi hakim kullanarak ön plana çıkarıyor ve lansman partisinde ''Turuncu Parti'' ve ''Turuncu Devrim'' söylemlerini dile getiriyordu. 2004 yılında Ukrayna'da ''Turuncu Devrim'' adı altında bizlerin uzaktan da olsa izlediğimiz politik karışıklıklar meydana gelmişti. ''Türkiye'de genele hitap eden FOX, acaba neden aynı sloganı kullanıyor ki?'' diye şaşırmıştım. Renk bilimiyle ilgilendiğim için turuncunun anlamlarını da biliyordum. Haberde kullandığım resimde görüldüğü üzere çok dikkatimi çeken FOX Turuncu Parti'den kalma bir fotoğrafı da yıllardır saklıyordum. İyi ki saklamışım, arşivlerde belki vardır ama enteresan bir şekilde internette şu anda o güne ait hiçbir şey bulamadım. Sanki bilgiler, resimler, videolar yok olmuş. ''FOX Turuncu Parti / FOX Açılış Partisi'' yazarak Google'da haber ya da görsel arama yapınca o güne ait hiçbir şey yok. Tıpkı ilk gününde olduğu gibi bana yine enteresan gelmeye devam ediyor. Geçmişte bu konu kafamı o kadar meşgul etmişti ki FOX'la bir geçmişim de var. Ben o dönemde bir tv kanalında çok izlenen ve dikkat çeken bir sağlık programı yapıyordum. (Şimdilerde doktorların kostümlü / önlüklü sunumlarına örnek olan bir programdı). İşte o dönem, ''Türkiye'de düşük eğitim gruplarına hitap edeceğiz'' diyen FOX'un Genel Müdürü Dave Parker Reid, yardımcıları vasıtasıyla neredeyse 10 defa beni davet etti. Programı FOX'a taşımamızı istiyorlardı. Hemen her gün aradılar. Her telefon görüşmemizde bir şekilde nazikçe geri çevirdim ve FOX'a gitmedim. İki sebebi vardı. Birincisi, Türkiye'de düşük eğitim gruplarını hedeflemelerini yanlış bulmam, ikicisi de kendimi Turuncu Devrim'den uzak tutmaktı. Benim programı sunan doktorlar ''Her gün FOX'un önünden geçiyoruz, nezaketen bir gidip tanışalım'' dediler ama haftanın 7 günü yayınım vardı ve hiç boş vaktim de yoktu. Sırf, bu turuncu devrim meselesini kendilerine sorarak merakımı gidermek için gidebilirdim ama yoğunluktan fırsat bulamadık. Artık bir şey sormama da gerek kalmadı. Sonuç olarak FOX satıldı. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. 

nanomag

FTV TÜRK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Yaşam, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


0 fortunaTV.com Konu: “WALT DISNEY 21st CENTURY FOX'U SATIN ALDI

    Düzgün Türkçe ile hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com