MEDYA HABERCİSİ
Haber Ara

TYT TÜRK TV'DE NELER OLUYOR

Bu haber ilk defa fortunaTV'de: Türkiye'nin Yeni Televizyonu sloganının baş harflerini alan TYT TV yayına başlamak üzere uzun süredir program çekimleri yapıyor. Tahir Yılmaz'a ait TEKS Grup bünyesindeki TYT TÜRK TV Kanalı genele hitaben yayın yapacak. Majör kanallar arasına girmek hedefiyle yola çıkan ekip, stüdyolarının hazırlıklarını tamamladı. Aylardır hiç sesi çıkmayan kanal herhangi bir açıklama yapmıyor ve anlaştıkları sunucular başka kanallarda boy göstermeye başlıyordu. Ne zaman yayına gireceği halen belli olmasa da biz, ''Bu gidişle yayına girebileceklerini pek sanmıyorum. Bu kadar sessizlik ve belirsizlik hakim olunca o kanalda işler iyi gitmiyor demektir. Yakında konu açığa kavuşur diye bekliyoruz'' dedikten kısa süre sonra bir tanıtım videosu yayınlayarak sürenin azaldığının sinyalini verseler de uzun süren sessizlik devam etti.

TYT TÜRK ekran yüzlerinden Pınar Ergüner, Türkan Varol, Öykü Cengiz, Ebru Keser, Filiz Özkol, Neşe Berber ilk vitrine çıkan isimler oldu. Yayına başlaması beklenen TYT TÜRK TV'nin stüdyo görüntülerini yine ilk defa fortunaTV paylaşmıştı. Bugün (03 Aralık 2018) TYT TÜRK yöneticisi de beni bilgilendirdi. ''Kanalın yayın platformlarıyla görüşmeleri devam ediyor. Program çekimlerimize devam ediyoruz. Güzel projeler ortaya çıkarttık. Her şey bütünüyle hazır olduğunda yayına başlamak ve o zaman daha detaylı bilgi vermek istiyoruz. Şimdilik bazı bilgiler saklı kalsın'' diyen yöneticisi, TYT TÜRK TV hakkında bilgi verdi. Biz de yazımızı bu bilgiler doğrultusunda güncellemiştik ama Mart 2019'a girdiğimiz günlerde bir süredir kanalda maaş sorunları olduğunu duymaya başladık. ''Detayına çok fazla girmeyeceğim'' demiştim ama personelin patronaja gönderdiği bir metni okudum. Gerçekten durum çok vahim. İşe gelip gidecek parası kalmayan personel çok zor durumda feryat edercesine bir sayfalık yazı yazmış ama cevap bulamamış. Ben, etik ilkelerim gereği o metni yayınlamayacağım tabii ki ama gerçekten çok üzücü bir durum olduğunu söylemeliyim. Bu işin böyle olacağı belliydi. Aylardır program çekimleri yapan bir televizyon kanalı neden yayına girmez de ''Her şeyin hazır olmasını bekliyoruz'' der ki! Bu açıklama bile bana kanalın nereye gittiğini anlatmıştı ama yorumsuz bırakmıştım. Çalışanlar panik yapmasın, rencide olmasın, kurum zarar görmesin belki durumu düzeltirler diye düşündüm ama gelinen nokta hiç iç açıcı değil. Herkes muhatap bulunamadığından şikayetçi. Yeri gelmişken ben de söyleyeyim. TYT Türk'ün elinde bir radyo frekansı var. Onu satın almak isteyen bir yatırımcı beni aradı. ''TYT Türk'e ulaşamıyorum yardımcı olun'' dedi. Ben yardımcı oldum ama sonuç ne oldu bilmiyorum. İlerleyen günlerde ortaya çıkacaktır. İlk haberi yaptığım günlerde söylediğim gibi, TYT Türk 3 ortakla yola çıkmış ve bir ortak ayrılınca zorluğa düşmüştü. Yeni bir ortak bulabilmek için bir takım görüşmeler halindeydiler ama hiç biri olumlu sonuçlanmadı. Bütün bu sıkıntıların temeli bundan kaynaklanıyor. Ara sıra sosyal medyada ''Yakında yayındayız'' ilanları vererek varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar. Biz de bekliyoruz. (Yeni gelişmelerde haberimiz güncellenir)  

TYT TÜRK TV LOGOSU 
TYT logosu ile TVT logosunun benzerliğini göz önünde bulundurursak, ''Acaba bu kanal TVT yerine mi geçecek?'' diye aklımızdan geçirdik ama böyle bir değişim olmayacak. Yine logosuna istinaden, uzaktan bakınca TYT değil de ''M'' harfi ve hatta ''İYİ (KAYI)'' yazıyor gibi görünüyor. Bir de, TYT'yle aynı ismi taşıyan Amerika'daki The Young Turks TYT Kanalının bir alakasının olmadığını belirtelim. TYT TÜRK'ün ''Türkiye'nin Yeni Televizyonu'' sloganının baş harflerinden oluştuğu söylense de, kanal sahibi Tahir Yılmaz'ın isminin baş harfleri de birleşince TYT oluyor. Bu da bizim farklı bir bakış açımız. (Yeni bilgiler geldikçe haberimiz güncellenir.) TYT TÜRK TV Web Sitesi: www.tytturk.com 
TYT TÜRK TV Frekans: Türksat 12034 Dikey (Vertical) Symb 27500 
Platformlar: Digiturk - D-Smart - Kablo TV - Turkcell TV+ nanomag

FTV TÜRK, 1992'de planlanarak 1999'da teknik altyapı yatırımını tamamladı. 2006'da Türkiye'nin İlk ve Tek Dijital TV Kanalı olarak 7-24 yayına başladı. 2013'te HD yayına geçti. Medya Haberleri, Yaşam, Sanat içerikli Türkçe/İngilizce yayın yapıyor.


0 fortunaTV.com Konu: “TYT TÜRK TV'DE NELER OLUYOR

    Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com