📣 SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

📺 MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

🎬 SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

💎 MODERNİZE

[modernize][bsummary]

🔬 AKTÜEL | BİLGİSEL

[Bilgisel][bsummary]

🎵 MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

🏆 SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

▶️ VIDEO

[video][bigposts]

✍️ KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

ÜNLÜ SPOR GAZETECİSİ HINCAL ULUÇ VEFAT ETTİ

Son olarak A Spor ve Sabah Gazetesi'nde yer alan Hıncal Uluç (83) vefat etti. Spor basınının duayen isimlerinden Hıncal Uluç, Kilis'te dünyaya gelmişti. Arnavut Boşnak bir aileden gelmektedir. 6 aydır sağlık sorunları sebebiyle tedavi görüyordu. 

ÜNLÜ SUNUCU HALİT KIVANÇ VEFAT ETTİ 

Ünlü sunucu, gazeteci ve muhabir Halit Kıvanç vefat etti (1925-2022). Brezilyalı futbolcu Pele henüz tanınmıyorken Dünya'da ilk röportajı yapan gazeteci olan Halit Kıvanç'ın haberi sonrasında yıldızlaşan futbolcu, Dünya futbol tarihine geçmişti. TRT'de çok uzun yıllar maç anlatımlarının ve spor yorumlarının en önemli isimlerinden biri olan duayen spiker, İngiliz BBC ve Türkiye'de NTV Kanalı'nda çalışmıştır. 


ÜNLÜ SUNUCU BİLLUR KALKAVAN VEFAT ETTİ 

Ünlü sunucu, oyuncu ve yapımcı Billur Kalkavan vefat etti. Kıymet bilen, vefalı ve değerli dostumuz Billur Kalkavan bir süredir tedavi görüyordu (1962-2022). Bir dönem fortuna medya organizasyonlarının değişmez sunucusuydu. İzmir Fuarı en güzeliydi. Çalıştığım bir kanaldan ayrıldığım gün (henüz plan yapmamıştım) Akatlar'da konserde karşılaştığımda "Ne yapacaksın. Olmaz oğlum, senin hemen bir kanala transfer olman lazım. Dur ben arıycam" diyerek Numberone TV sahibi Karacan'ı aramıştı. (Eski kanalımla aralarında "transfer yapamaz" anlaşması olduğu için gerçekleşmemişti) O sözler halen aklımda. Benden daha önce beni düşünmesini unutamam. Allah cc rahmet eylesin. Sevenlerinin başı sağ olsun. Billur Kalkavan, Sultan Abdülmecid'in oğlu Zülüflü İsmail Paşa'nın torunuydu. 


AMERİKALI ÜNLÜ RAPÇİ COOLIO ÖLDÜ 

Ünlü rapçi Coolio öldü. ''Sakıncalı Düşünceler'' film müziği ''Gangsta's Paradise'' ile milyonlara ulaşmıştı. Gece arkadaşında kalan Coolio, bir süre sonra lavaboda yerde bulundu. Kalp krizi ihtimali araştırılıyor. Önemli bir not olarak ekleyelim, Stevie Wonder'ın bestecisi olduğu "Gangsta's Paradise" şarkısında küfür yoktur. Çünkü Stevie Wonder eserlerinde küfürlü içeriklere yer vermez ve bu tür içerikleri kabul etmeyen efsane bir müzisyendir


BBC EKRANINDA SİYAH GİYİM GELENEĞİ 

BBC muhabiri Yalda Hakim bugün twitter hesabında ilk kez ''İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in öldüğünü'' bildirdi. Dünya medyasında ölüm haberini ilk paylaşan oydu. Fakat İngiltere'de kraliyet ailesiyle ilgili öyle size gelen bir haberi kendi başınıza duyuramazsınız. Hele ki bu bir ölüm haberiyse ''O haberi yapmak sana düşmez'' dercesine Backingham'ın duyurmasını beklersiniz. Aynen de öyle oldu. Hemen twit sildirildi ve bir özür mesajı yayınlandı. Bu mesajdaki ince nüansı da yine fortunaTV çözdü ve twitter'da o noktaya değinmiştik. Yalda Hakim özür mesajında "Kraliçe ölmedi" demedi, "Buckingham Sarayı duyurmadı" cümlesini kurmuştu. Yani haberin ilk olarak devlet tarafından duyurulması beklendi. BBC spikerleri ve muhabirler de, devlet yönetiminden biri vefat edince siyah giyinme geleneğini yerine getirdiler. BBC logosu da siyaha dönüştü. Bir dip not olarak, BBC muhabiri Yalda Hakim, Taliban'ın telefon ederek canlı yayında tehdit ettiği spiker olarak tanınır. 


SPİKER NEENA PACHOLKE İNTİHAR ETTİ 

ABDli eski basketbolcu ve News 9 spikeri Neena Pacholke (27) intihar ederek vefat etti. Evlilik hazırlığı yapan sunucu, evde başka bir kadına ait iç çamaşırları bulunca intihar etti. Ailesi ve çevresi tarafından, ''Çok neşeli ve güler yüzlü, herkes tarafından çok sevilen biriydi'' diye tanımlanan Neena'nın son sosyal medya paylaşımı ''Pozitif düşünce'' ile ilgiliydi. 


RUSSIA 1 EDİTÖRÜNE EV HAPSİ

Rusya devlet televizyonu Russia 1 Kanalı editörü Marina Ovsyannikova, haber spikerinin canlı yayında sunum yaptığı sırada arkasında pankart açarak Rusya-Ukrayna Savaşını Protesto etmişti. Olay sonrası tutuklanan editör, 1 ay ev hapsine mahkum edildi. 


İNGİLTERE CHANNEL 4 SATILIYOR 

1982'de İngiltere devlet kanalı olarak kurulan Channel 4 için özelleştirme kararı sonrası dünyaca ünlü İngiliz oyuncu Idris Elba (49), satın alma teklifi verdi. Ülkenin en popüler kanallarından biri olan Channel 4'u 1 milyar (ortalama 20 milyar TL) sterlin ücretle satın almak için uluslararası Miroma Group ile görüşmelere başlandı. 


RUSYA KANALLARI ERİŞİME KAPATILDI 

Ukrayna ile Rusya savaşının etkileri medya kuruluşlarına da yansıyor. Avrupa Yayın Birliği, Rus televizyon kanallarını dışarı attı. YouTube ve Facebook gibi mecralar Rus yayınlarına engel koydu. Uluslararası film ve müzik festivallerinden Rusya yapımları çıkarıldı. Dünya genelinde yaptırımlar artarak devam ediyor.  


ALMANYA BILD'TE TACİZ SKANDALI

Son yıllarda skandallarıyla anılan Almanya haber dergisi Der Spiegel'de büyük bir skandal daha yaşandı. Ödüllü muhabir Claas Relotius (33) yıllardır yaptığı haber ve röportajlarının büyük bölümünün uydurma ve yalan olduğunun ortaya çıkmasıyla istifa etti. Der Spiegel ve Alman medyasının yıldız ismi, Dünya çapında yankı bulan röportajlara imza atmış ve mesleğin en önemli ödüllerini kazanmıştı. Röportaj yaptığını iddia ettiği bir milisin dergiyi arayarak ''buraya gelmedi ve bizimle görüşmedi'' ihbarı üzerine yapılan araştırmada, Claas Relotius'un haberleri Facebook ve Youtube'tan alıntıladığı ve hatta kopyalayarak yaptığı ortaya çıktı. Der Spiegel bundan sonra bir denetim kurulu oluşturacağını duyurdu. 

Almanya'da Bild Gazetesi'nin yayın yönetmeni Julian Reichelt (40) hakkında, taciz, baskı ve zorbalık iddiaları çıktı. En az 6 kadın çalışanın olduğu iddia edilmesi üzerine Reichelt ücretsiz izne çıkarılırken, iddialarla ilgili ''Muhalif olduğu için iftira atıldığını'' söyledi. Alman Bild Gazetesi genel yayın yönetmeni Julian Reichelt, cinsel taciz ve mobbing nedeniyle görevden alındı. 


İSPANYOL KANALLARI TÜRK DİZİSİ İSTİYOR 

Bugüne kadar 20 kadar Türk dizisi kiralayan İspanya Televizyonları, yeni alımlar için İstanbul'da. İspanya'dan devlet televizyonu RTVE ile birlikte, Atresmedia, Secuoya, TVG ve ETB, Türk televizyon kanalları ve yapımcıları ile toplantılar yaparak sektörde yeni alımlar ve iş birliklerini ele alıyor. İspanyol televizyon kanallarının, diziler, belgesel ve çocuk programları gibi farklı konularda da Türk firmalarıyla yeni iş birliğine açık oldukları belirtiliyor. 


Cezayir'de, France 24 Kanalı'nın yayın lisansı iptal edildi. France 24'ün, "Mesleki ahlak kurallarına saygısızlık, dezenformasyon, manipülasyon ve Cezayir'e karşı düşmanlık" yaptığı gerekçesiyle lisansı iptal oldu. 

Televizyon dünyasının en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen Emmy Ödülleri'ne 2018'de iki ayrı kategoride aday gösterilen Türk yapımcı Selin Özdemir büyük bir başarıya imza atarak saygın ödülün sahiplerinden biri oldu. CBS'in 1986'dan beri aralıksız yayınladığı ''60 Minutes'' programının yapımcılarından Selin Özdemir, New York’ta Lincoln Center'da düzenlenen törende ''Haber Programında En İyi Hikaye Anlatımı'' ödülünü aldı. ABD'nin CBS Televizyonunda, ''60 Minutes'' programı için 2017 yılında Suriye’de çekilen ve iç savaş sebebiyle yaralanan sivillerin hayatlarını kurtarmak için verilen çabayı gözler önüne seren ''Wounds of War - Savaşın Yaraları'', isimli Suriye belgeseli, ''60 Minutes - 60 Dakika'' haber programının dört ayrı kategoride aday gösterilmesini sağlamıştı.

SELİN ÖZDEMİR İKİNCİ KEZ ÖDÜL ALDI
Türk yapımcı Selin Özdemir 2018'deki ödülden sonra 2019'da da 2 dalda Emmy Ödülü alarak başarılarını perçinledi. 


Elazığ Kanal 23'ün Kazakistanlı sunucusu Yeldana Kaharman (21) evinde ölü bulundu. Ailesi Kazakistan'da yaşayan ve Türkiye'de üniversite öğrencisi olan Kaharman, televizyonda ''Maksat Gezmek'' isimli program yapıyordu. İntihar ettiğinden şüphelenilen sunucunun cansız bedeni otopsi için morga götürüldü. 


Antalya'da modellik yaptığı 1994'de fortuna Medya'nın ''Mavi Gece'' isimli televizyon programını iki bölüm için sunmasına vesile olarak ilk defa ekrana çıkarttığım dostum Aslı Baş, aynı yıl ''Best Model Of Mediterranean Woman'' seçilerek tanınmaya başlamıştı. Sonrasında ''2003 Miss Model of Turkey'' yarışmasında da taç takarak hedefine doğru ilerlemişti. Ünlü model Aslı Baş (32) Muğla Bodrum'da 2000 yılında turizmci Ahmet Bayer'in villasının terasından düşüp, yaşamını yitirmişti. Cinayet şüphesiyle ilgili uzun süren davada bilir kişi heyeti; ''Düşmedi, yüksekten itilerek atılmış'' raporu vermişti. FETÖ'ye kadar uzanan davada karar 10 yıl sonra verilerek ''tüm şüpheliler suçsuz bulundu.'' Karara sosyal medyadan tepkiler geliyor. 


Miss Turkey Güzelllik Yarışmasını kazandıktan sonra estetikli olduğu ortaya çıkan Şevval Şahin, Türkiye'yi temsil etmek üzere katıldığı Miss World 2018'de ilk 30'a giremedi ve elendi. Elenmesiyle ilgili Türkiye'yi suçlayan Şevval Şahin yeni bir skandala daha imza atmış oldu. ''Türkiye ana akım değil / Bana destek verilmedi / Telefon oyu alamadım'' gibi vurgular yapan Şahin, ''Ülkemizi kültürel anlamda bu kadar öne çıkartan yarışmalarda, halkımızın bakış açısının ve bazı şeylerin değişmesi umuduyla'' diyerek ülkesini eleştirdi. Peki bir eğlence ve gösteri olmaktan öteye gidemeyen güzellik yarışmaları, ülkemizi kültürel anlamda nasıl öne çıkartabilir biz anlamadık! ''Türk kızları çok güzelmiş'' deyince bize ne gibi bir katkısı olur? Dünya alem biliyor ki Venezuela kızları bu tür yarışmaları çok kazanıyor. ''Venezuela kızları güzeldir'' demekten başka o ülkeye ne gibi bir kültürel katkısı var, bilen varsa açıklasın. Bu tür yarışmalara fazla vasıf yüklemeye gerek yok. Gülün eğlenin işte. 


Son Dakika, Son Durum, Medya Habercisi, Güncel Olaylar ve anlık haberler bu başlık altında yer alır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com

📡 TV KANALLARI