📣 SON HABERLER

[fortunaTV][bigposts]

📺 MEDYA HABERCİSİ

[tv][bsummary]

🎬 SİNEMAGAZİN

[sinemagazin][bsummary]

💎 MODERNİZE

[modernize][bsummary]

🔬 AKTÜEL | BİLGİSEL

[Bilgisel][bsummary]

🎵 MÜZİKALİTE

[müzikalite][bsummary]

🏆 SPOR HABERCİSİ

[spor][bsummary]

▶️ VIDEO

[video][bigposts]

✍️ KÖŞE YAZARLARI

[Köşe Yazarı][twocolumns]

YEREL TV ACİL DURUM GÖREVLERİ

Geçmişte, doğal afetlerde ''hiç bir şey olmamışçasına'' yayınlarına devam eden tüm yerel kanalları uyarmıştık. Elazığ depreminde şehir televizyonları örnek yayınlar yaptı. Elazığ'da 6.8 depremle eş zamanlı olarak şehrin medya grupları hemen canlı yayına geçerek vatandaşları bilinçlendirme görevini üstlendi. Yerel Radyo TV kanallarının en önemli görevini ''yayıncılık bilinciyle'' yerine getiren Elazığ şehrinin televizyon kanalları, Kanal 23, Kanal Fırat, Kanal E, depremle birlikte takdir edilecek yayınlara imza attı. Bir şehir kanalı olmanın gereğini yerine getirerek vatandaşları bilgilendirdi ve gerekli tedbirlerin alınması için telkinlerde bulunuldu. Ekranda uyarı mesajları yayınladılar. Bölgedeki vatandaşlar da yayınlara gönderdikleri video, fotoğraf ve bilgilerle ortak bir görev üstleniyor. Elazığ medyası, olması gereken ne ise onu yerine getirdi. 


Alarm durumunda şehir televizyonları ne yapıyor? 

Şarkı türkü çalıp, yerel sohbet programlarına devam ediyorlar. 30 Ekim 2018 Pazar günü saat 15.00'da tropik fırtınanın vurması beklenen Çanakkale ve Balıkesir'de televizyonlar ne yaptı ise diğerleri de aynısını yapıyor. Biri saz çalıyor, biri şehre sevgisini veriyor, biri karda ayak izlerini arıyor ve diğeri Ege'nin nabzını ölçüyor. Yani o bölgedeki vatandaşa alarm durumunda bir uyarı verecek, en azından ekranın köşesine ''Son Durum'' ibaresiyle tedbir önerecek basit bir yazı koymayı bile gereksiz gördüler. ''Şehir televizyonlarının'' hepsi böyle ne yazık ki! Bugün bunu yapmayacaksanız yayın amacınız nedir merak ediyorum? 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni bir yazılım hazırlatarak tüm web siteler için ve hatta televizyon kanallarının ekranı için HAVA ALARMI widget çalışması yapmalıdır. Böylece vatandaşlar ziyaret ettiği haber siteleri üzerinden de MGM uyarılarını alabilir. Mevcut MGM araçları dünyanın en kötü tasarımına sahip olduğu için kimse tercih etmiyor. Hepsi yenilenirse talep olur. Siz yapmazsanız kimsenin yapacağı yok. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Düzgün dille ve hakaret içermeden yazılan yorumlarınız, editör onayından sonra yayınlanmaktadır. www.fortunaTV.com

📡 TV KANALLARI